Mechanic Dergi

Enerji ve Tesisat Sektörünün En İyi İçerik Kaynağı

Quasar İstanbul Mekanik Tesisat Projesi

Eski Likör Fabrikası arazisi üzerinde inşa edilmekte olan Quasar İstanbul projesinde 257 daire, 58 ofis, 4 kafe ve 17 mağaza bulunuyor. Quasar İstanbul, Fairmont Hotel ve Quasar’ın rezidans bölümü olmak üzere iki kuleden oluşuyor. Türkiye ve dünyanın ilk metalüks gayrimenkul projesi Quasar İstanbul, Uluslararası Gayrimenkul Ödülleri’nde (International Property Awards) “Dünyanın En İyi Rezidansı” dalında dünya birincisi oldu. Quasar İstanbul’ un mekanik tesisat proje tasarımını yapan Setta Mühendislik yönetim kurulu üyesi makine yüksek mühendisi Gazanfer Köroğlu ile proje hakkında keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik. 

Kısaca kendinizden bahseder misiniz?

Çorlu’da doğdum, orta tahsilimi orada yaptım. 1966 senesinde İstanbul Teknik Üniversitesi’ne girdim. 1971 yılında mezun olur olmaz ilk SMM belgemi aldım. Ağabeyim ile beraber proje ve taahhüt işleri yaptık. ’80 senesinden itibaren de Libya’da taşeronluk hizmetleri yaptık. Dönüşümlü olarak gittik geldik. Dönünce proje ve taahhüt hizmetlerine devam ettik. Rusya ve Türki Cumhuriyetleri’nde proje ve taahhüt hizmetleri yaptık. Son senelerde kızım ile beraber mekanik tesisat proje hizmeti yapıyoruz.

Hobileriniz nelerdir?

Ben kitap okumayı severim. Bilhassa tatillerde. Tatil başlar başlamaz ben de okumaya başlarım.

Mekanik tesisat sektörü hakkındaki düşünceleriniz neler?

Tesisat sektörünün geleceğini çok parlak görüyorum. 70’li yıllarda en önemli sorunumuz literatürün olmamasıydı. Şimdi her türlü bilgiye ulaşmak çok kolay. İnternet bu konuda zaman kazancı ve kolaylık sağlıyor.

Projeleriniz ile ilgili çalışmalara nasıl başlarsınız?

Tüm projelerimizde çalışmaya, mimari projeyi alınca başlarız. Fakat esas projeyi statik plana göre yaparız. Statik ile mimariyi disipline ettikten sonra yaptıklarımızı elektrikçi arkadaşlarımıza veririz. Kendi projelerini çizerler. Böylece koordinasyon tamamlanıyor. Bu da güzel yürüyen bir sistem.

İlk prestij projeniz hangisidir?

Geçmişte, bizim ilk prestij projemiz Swiss Otel’di. Swiss Otel’de ilk defa ısı geri kazanım üniteleri kullandık. O zaman bu gün kullandığımız frekans konvertörlü pompalar henüz yoktu. Biz de bir sürü pompayı, sıra sıra koyduk, P kontrolü ile devreye giren pompaları frekans konvertörlü gibi çalıştırarak iki yollu otomasyon ile çözüme ulaştık.

Ödüllü proje Quasar İstanbul hakkında bilgi verir misiniz?

Şimdi elimizdeki projemiz Quasar. İddalı bir proje Quasar. Konutlar, ofisler, mağazalar, cafeler ve otel ile Mecidiyeköy’de geniş yeşil alana sahip, içinde müzesi de bulunan iki kuleden oluşan yapılar bütünü.

Projenin ısıtma-soğutmasını nasıl sağladınız?

Quasar projesinin ısıtma soğutması için dört borulu fan coil sistemi uyguladık. Otel ve otelin hizmet ettiği konular bir zon, rezidans, çarşı, ofis ayrı bir zon olarak düşünülmüştür. Her şeyini ayırdık. Chillerleri de su soğutmalı seçtik, yüksek verimli soğutma grupları tercih ettik. Açık soğutma kulelerimiz var. Yüksek katlı bina olduğu için ısıtma soğutma olarak bina üç basınç zonuna bölündü.
Konutlarda fan coil ile soğutma, radyatör ile ısıtma prensibi uygulandı. Konutlarda substation üniteleri sıcak su için kullanıldı. Havalandırma sistemi ısı geri kazanımlı klima santralları ile, taze hava ve egzos ile kule katlarında halledildi. Konferans, balo, toplantı, restoranlar her biri için ayrı santrallar kondu, ısıtma soğutma böyle sağlandı.
Otopark dört katlı, 40 bin metrakare civarında. 4 katlı otoparkta her katta 2 tane temiz hava verme ve egzos şaftımız var. Ayrıca jet fan sistemi ile duman kontrolü yapıyoruz. Taze hava gelişini egzos şaftlarına göre yönlendiriyoruz. Kanallı sisteme nazaran duman kontrolünün daha iyi olduğundan eminiz.

Yağmur suyu toplaması yaptınız mı?

Yağmur suyu toplaması yapmadık. Büyük depolar yapmak yerine gri suyu topladık. Gri suyu arıtarak çok geniş olan bahçelerin sulamasında, genel mahallerin klozet rezervuarlarının doldurulmasında, soğutma kulelerinde kullanılmasını sağlıyoruz.

Enerji verimliliği için neler yaptınız?

Enerji verimliliği hakkında, su soğutmalı santrifüj soğutma gruplarına giderek COP yi çok yükselttik.
Akıllı bina olarak DGNB Gold Sertifikası için başvuruldu, alacağımıza inanıyoruz. DGNB sertifikası Türkiye’de ilk kez alınıyor.  Alman Sürdürülebilir Yapı Sertifikası, yapı planlaması ve değerlendirilmesi amacı ile Alman Yeşil Bina Konseyi ve Ulaşım, İnşaat ve Kentsel İlişkiler Birleşmiş Bakanlığı ortaklığında oluşturulmuş bir sistemdir.

Meslekte elimde sihirli bir değnek olsay​dı, insanların daha çok düşünebilmesini sağlardım. Düşünen insan gelişir, üretir, faydalı olur. 

Bir Cevap Yazın