Aldağ Banner
Aldağ Banner

Okan Tutcu ile Röportaj

Okan Tutcu ile Röportaj

  1. Öncelikle okurlarımıza kendinizden bahseder misiniz?

1982 yılında İzmir’de doğdum. Üniversite için İstanbul’a geldim ve İTÜ Makine mühendisliği bölümünden mezun oldum. HVAC sektöründeki deneyimim, çeşitli uluslararası firmalarda satış mühendisliğinden yöneticiliğe farklı pozisyonlarda şekillendikten sonra, Samsung Electronics firmasında HVAC bölümü Türkiye yönetiminin başına geçtim. 2014 yılından beri Samsung’dayım. 2014 yılından bu yana ekibim ve iş ortaklarımız ile beraber hem sektör adına hem de Samsung için önemli başarılara imza attık. Son 6 yılda Samsung ismi iklimlendirme sektöründe pek tanınmazken, neredeyse her yıl çift haneli büyümeler göstererek Samsung’u sektörün en önemli oyuncularından bir haline getirdik. Bugün Samsung Türkiye, Samsung içinde bölgedeki en önemli ülkelerden biri konumuna yükseldi. Hedefim Samsung’un Türkiye’ye yatırımlarını HVAC sektöründe de arttırması. 200 milyar doların üzerindeki yıllık cirosu, günlük 40 milyon dolar AR-GE yatırımı olan Samsung ile bunu gerçekleştirmek bana mutluluk verecektir.

  1. Bu mesleği seçmenizdeki en büyük etken ne oldu?

Lise hayatımda mimarlık veya mühendislik okumayı hedeflemiştim. Makine Fakültesini seçmemdeki en büyük etken İTÜ oldu. Çünkü İTÜ Makine Fakültesi, Beşiktaş Stadı’nın üzerindeydi. Bu da o zamanlarda koyu bir Beşiktaş taraftarı olan beni heyecanlandırıyordu. Üniversite yıllarımda mutlaka ısıtma-soğutma sektöründe kariyer yapacağım diye bir düşüncem yoktu. İlk planım, profesyonel olarak uluslararası bir kuruluşta çalışmaktı. İlk stajımı da uluslararası bir firmanın Manisa’daki kombi üretim fabrikasında yaptım. Bu fabrika stajımdan sonra bu alana ilgim arttı ve bu alana yöneldim.

  1. Firmanızın ürünleri hakkında bilgi alabilir miyiz?

Samsung Electronics olarak iklimlendirme çözümleri alanında soğutma, ısıtma ve havalandırma ürün gruplarımızla müşterilerimize hizmet veriyoruz. Split klimalarımız ve Multi Split klimalarımızın yanı sıra hem iklimlendirme hem sıcak su elde edebildiğimiz Isı Pompası sistemlerimizi, merkezi iklimlendirme ve havalandırma ürün grubumuzu (DVM) ve Chiller ürün grubumuzu başlıca iklimlendirme ürünlerimiz olarak sıralayabilirim. Samsung Electronics olarak teknoloji alanındaki uzmanlığımız ile insanların daha sağlıklı bir hayat yaşayabilmeleri için sağlık hizmetlerine, servislerine ve çözümlerine rahatça ulaşabilmelerini hedefliyoruz. Samsung olarak tüm ürünlerimizi insan sağlığını düşünerek üretiyoruz. Bu konuda en hassas olduğumuz ürünlerden biri de ürettiğimiz iklimlendirme sistemleri. Gündemimizde pandemi olduğu için havadaki kirleticileri filtre üzerinde tutan Tri-Care Filtre, SPI iyonizer ve PM 1.0 teknolojilerine değinmek isterim. Bu filtre teknolojilerimiz ortamdaki zararlı maddelerden güvenle korunabilmeyi sağlıyor. Filtre teknolojilerimiz ayrıca ortamdaki zararlı maddeleri de filtre üzerinde tutarak yok edebiliyor. 2021 yılında PM01 filtreli ürünlerimiz de ürün gamımıza katılacak.

Biliyorsunuz geçtiğimiz dönemde Wind-Free Rüzgarsız Serinlik Teknolojisini geliştirdik. Wind-Free teknolojisi hava hızını 0,15 m/s’nin altına düşürerek ASHREA standartlarına göre ortamda hava hareketi olmadan ortamın serin tutulmasını sağlıyor. Samsung’un üstün teknolojisini gösteren ürünlerden biri olan Wind-Free Klima, rahatsız edici bir rüzgar oluşturmadan konforlu bir serinlik düzeyini sağlıyor. Hava, yumuşak bir şekilde klima üzerinde yer alan binlerce mikro hava deliğinden dağılıyor. Özellikle bebek/çocuk odalarında da rahatça klima kullanmamızı sağlayan Samsung’un benzersiz rüzgârsız soğutma teknolojisi, klima nedeniyle şikâyetçi olunan tutulma, esinti nedeniyle hasta olma vb. sıkıntılardan tüketicileri kurtarıyor. Böylece rahatsız edici hava akımlarından uzak, insanı üşütmeyen gerçekten konforlu bir iç mekân elde edilmesini sağlıyor.

2020 yılında kullanıcıların beğenisine sunduğumuz yeni split klimalarımızda Varlık Sensörümüz sayesinde cihaz odada olup olmadığınızı anlıyor ve elektrik enerjisini maksimum verimlilikte kullanılıyor. Varlık Sensörü odada herhangi bir hareket olup olmadığını tespit ediyor ve enerji tasarrufu sağlamak için otomatik olarak Wind-Free™ moduna geçerek yüzde 43’e varan enerji tasarrufu sağlıyor. Yapay Zeka Soğutma Teknolojisi klima kullanım alışkanlıklarınızı öğrenerek iç ortam sıcaklığı, dış hava sıcaklığı, kullanım alışkanlıklarınızı anlık olarak ölçümleyerek klimanızı sizin yerinize kontrol edebiliyor. Bu sayede klimanız konforunuzu sizin için düşünerek elektrik tüketiminizi önemli ölçüde düşürüyor. Elektrik tüketiminizi ister telefonunuzdan ister klimanızın üzerindeki ekrandan anlık ve geçmişe yönelik takip edebiliyorsunuz.

Ayrıca, geçtiğimiz yıllarda tasarımıyla ön plana çıkan IF Design ödüllü 360 Kaset Klimayı sektörle tanıştırdık. Bu cihaz günümüz modern mimarisine uygun dairesel bir tasarıma sahip. Eski tip Kare ve dikdörtgen tasarımdaki kaset klimalardaki üfleme kanatlarını da kaldırarak ortama 360 derece, homojen bir şekilde hava üfleyen bir cihaz geliştirmiş olduk. Böylece havayı 9,5 m bir çap doğrultusunda tavana paralel olarak gönderip, soğuk havanın aşağı doğru çökmesini sağlıyor. Böylece ortamda maksimum iklimlendirme konforu sağlanmış oluyor.

Bir başka ürünümüz ise tek modülde, minimum alanda, maksimum kapasiteyi veren yeni DVMS2 VRF serimiz ve kompakt boyutlarıyla 34 HP gücündeki, sektördeki tek örnek olan Heat Pump VRF dış ünitemiz, metrekare fiyatlarının çok değerli olduğu projelerde alanı en efektif şekilde kullanmamızı sağlayarak müşterilerimize kazanç oluşturacak alanlar yaratıyor.

Klimalarımız Wi-Fi erişimi ile Samsung’un sağladığı SmartThings (Akıllı Ev) uygulaması üzerinden her yerden kontrol edilebiliyor. Böylelikle kullanıcılar kolaylıkla taşınabilir akıllı ürünleri üzerinden ortam sıcaklığını değiştirebiliyor, klima ayarlarını yapabiliyor, performansa ve günlük enerji kullanımına ilişkin gerçek zamanlı güncellemeleri ya da gerektiğinde tamir/bakım işlemleri için çözüm önerilerini alabiliyor.

Önümüzdeki dönemlerde de yine rekabette bizi avantajlı duruma getirecek ürün fikirlerimizin çalışmalarına devam edeceğiz.

  1. Müşterilerinize sunduğunuz hizmetler nelerdir?

Her sektörde olduğu gibi klima sektöründe de firmaları fiyat değil müşterisine verdiği değer ve hizmetler birbirinden ayırıyor. Samsung olarak geliştirdiğimiz teknolojilerin yanı sıra satış öncesi sonrası verdiğimiz hizmetler ile burada da rakiplerimizden ayrılıyoruz. Satış öncesinde projenin CFD analizi ve ses analizi ile simüle edilmesi gibi hizmetlerimiz rakiplerimizden ayrıştığımız noktalar arasında geliyor. Satış sonrasında hizmet kalitemizi düzenli takip ederek yüksek bir başarı oranı ile müşterilerimizin destek taleplerine geniş servis ağımız sayesinde en hızlı şekilde cevap veriyoruz. Her zaman maksadımız servis kalitesini en üst düzeye taşıyıp müşteri memnuniyetini artırmak. Profesyonel servis altyapımız sayesinde arızalara 1 iş günü içerisinde müdahale edip bu arızayı çözme hedefimiz var. Bu hedefi de yüzde 90 üzerinde tutturuyoruz. Samsung olarak rakipsiz kaldığımız bir başka nokta da bu diyebilirim.

  1. Samsung olarak covid-19 sürecinde almış olduğunuz önlemler hakkında bilgi alabilir miyiz?

Bildiğiniz üzere salgının en pik yaptığı dönemde hepimiz evlerimizdeydik. Şu anda dönüşümlü olarak evlerimizden çalışmalarımıza devam ediyoruz. Pandemi dönemini Samsung Electronics olarak güçlü teknolojik altyapımız sayesinde verimli bir şekilde geçiriyoruz. Toplantılarımızı geliştirmiş olduğumuz platformlar üzerinden gerçekleştiriyoruz. Planlamış olduğumuz eğitim ve pazarlama etkinliklerini de yine bu platformlar üzerinden devam ettiriyoruz. Ticari açıdan baktığımızda ise Samsung Electronics olarak bildiğiniz üzere dünya çapında tedarik zincirini en iyi yöneten firmalardan biriyiz. Bu nedenle pandemi süresince stoklarımızda bir problem yaşamadan faaliyetlerimize devam ediyoruz.

  1. Samsung olarak covid-19 sürecinde son tüketiciye sunmuş olduğunuz hizmetlerinde ne gibi değişiklikler oldu?

Salgın nedeniyle hem çalışanlarımızın hem de müşterilerimizin sağlığını düşünerek bazı uygulamaları hayata geçirdik. Bunlardan birisi görüntülü klima keşif uygulamamız. Görüntülü Keşif uygulamasıyla klima ürünlerimizi satın almayı düşünen müşterilerimize kurulum öncesi online keşif hizmeti sunuyoruz. Bu uygulamamızla yaşam alanlarına keşif ziyaretini ortadan kaldırarak kullanıcıların ihtiyacı olan klima kapasitesini, iç/dış ünite montaj yerleri ve bakır boru hattı güzergâhını belirleyerek müşterilerimizin doğru klimayı satın almasını sağlıyoruz. Kurulum ve montaj aşamasına geçildiğinde ise teknisyenlerimiz maske,  eldiven, tulum gibi gerekli tüm önlemleri önceden almış olarak ve hijyen kurallarına uygun bir şekilde verilen adrese yönlendiriliyor. Bu noktada servis alanındaki çalışmalarımızdan da bahsetmek isterim. Servis hizmetlerimizde de çalışma arkadaşlarımızın ve müşterilerimizin sağlığı ve güvenliğini birinci önceliğimiz olarak çalışmalarımıza devam ediyoruz. İlk olarak müşterilerimizin mağdur olmaması amacıyla servis merkezlerinde gerekli tüm önlemleri alarak hizmetlerini sorunsuz ve kesintisiz bir şekilde sağlıyoruz. Bu bağlamda servis desteği talebinde bulunan müşterilerimizin ürünleriyle ilgili sorunlarını ilk etapta uzaktan çözüm yöntemi ile gidermeye çalışıyoruz. Teknisyenlerimiz ancak bu yöntem ile sorunun çözülememesi durumunda belirtilen adrese yönlendiriliyor ve daha önce de ifade ettiğim üzere maske,  eldiven, tulum gibi gerekli tüm önlemleri almış ve hijyen kurallarına uyarak ilgili adrese gidiyor. Gerek servis merkezlerinde olsun gerekse verilen adreste olsun teknisyenler ile müşteriler arasında en az iki metre mesafe kalacak şekilde iletişim kuruluyor, hijyen kurallarına azami derecede uyuluyor.

  1. Pandemide virüsün klimalar vasıtasıyla bulaştığı söylentileri yoğunlaşmıştı, konuyla ilgili değerlendirmeleriniz nedir?

Öncelikle virüs hakkında maalesef hala bilgi kirliliği var. İklimlendirme sektörü de bu durumdan etkilenebiliyor. İklimlendirme sistemleri yapıların akciğerleri gibidir. Doğru projelendirilmiş taze hava sistemi binaların nefes almasını sağlar. Klima sistemi ise sıcaklığın istenilen seviyeye getirilmesini sağlar ve ortamda konfor yaratır. Binalarda etkili bir hava filtreleme sisteminin kullanılması ve filtre değişim ve bakımlarının düzenli bir şekilde yapılması sağlığa zararlı parçacıkların yayılım riskini en aza indirecektir. Bu noktada klima ve havalandırma sistemlerinin konusunda yetkili kişilerce düzenli aralıklarla bakımlarının yapılması çok önemli. Ne zaman biteceği belli olmayan bir sürecin içinden geçiyoruz. Bu sürece adapte olmaya çalışıyoruz. Günlük yaşantımızda da sektörümüzde de hiç bir şey artık eskisi gibi olmayacak.  Klimalar da yaşam alanlarımızda daha fazla ihtiyaç haline gelmeye devam edecek.  Samsung olarak tüm ürünlerimizi insan sağlığını düşünerek üretiyoruz.  Geliştirdiğimiz SPI iyonizer, PM 1.0 ve Tri-Care Filtrelerimizle havadaki kirleticileri filtre üzerinde tutabiliyoruz. Filtre teknolojilerimiz ayrıca ortamdaki zararlı maddeleri de filtre üzerinde tutarak yok edebiliyor. Ar-Ge çalışmalarımızı bu güne kadar hep insan ve çevreyi düşünerek planladık, bu günden sonra da aynı motivasyonla çalışma ve yeniliklerimizi sürdüreceğiz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

102. Sayımız Yayında
%d blogcu bunu beğendi: