Mechanic Dergi

Enerji ve Tesisat Sektörünün En İyi İçerik Kaynağı

Mekanik Tesisatta Altın Kural Yenilikleri Takip Etmektir

Sektörde 50 yılı aşkın tecrübesiyle birçok önemli projeye imza atan Gürdal Mühendislik ve Müşavirlik Hizmetleri A.Ş. kurucusu Mak. Yük. Müh. Ersin Gürdal ile Almanya’ dan Türkiye’ ye uzanan meslek hayatını ve sektöre yönelik hayallerini konuştuk.

Mesleğinize nasıl başladınız?

1935 yılında Zonguldak’da doğdum. 1960 yılında İTÜ’den  Makina Yüksek Mühendisi olarak mezun oldum. Önce  bir müddet imalat sanayinde görev aldım. Mekanik tesisat konularına yönelişime, askerlik hizmetim vesile olmuştur. Topçu Okulu’nda eğitim aldıktan sonra İstanbul Deniz İnşaat Grup Komutanlığı’nda Deniz Kuvvetleri’ne ait inşaatların mekanik tesisat işlerinin proje ve uygulamalarını takip etmekle görevlendirildim. İlk yaptığım işlerden biri Heybeli Ada Deniz Harp Okulu mutfak ve çamaşırhane projelerini hazırlamak olmuştu. Aynı zamanda proje kontrolleri yapıyordum. Bazı projeler çok iyi geliyordu, bazılarında ise kalite iyi değildi. Baktım, iyi projeler Kevork Çilingiroğlu’ndan geliyordu. Ben de bu konuya eğildim ve askerlikten sonra iyi bir tesisat mühendisi olabilmek için, bir ağabeyimizin de tesiriyle bu işi en iyi Almanya’da öğrenebileceğime karar verdim.

Neden Almanya’ya gittiniz?

Almanya’ya gidiş nedenim, Mekanik Tesisat konularında yenilikleri takip ve öncelikle iyi bir dizayn mühendisi olmaktı. Önce İstanbul’da Almanca kurslarına gittim. Almanya’ya gidince dil kurslarına devam ettim.
Hem uygulama, hem de proje firmalarında çalıştım. Buralarda hazırladığım veya içinde görev aldığım projeler içinde önemsediğim Regensburg Üniversitesi havalandırma ve klima projelerini ve Münih’de Osram Araştırma Binası komple mekanik tesisat projelerini söyleyebilirim. Uzun zaman Almanya’da çalıştım.(1963-1970)

Türkiye’ ye ne zaman döndünüz?

Türkiye’ye 1970 yılında, Yeşilköy THY Uçak Bakım Üssü projelerinin yapımını taahhüd eden Phlipp Holzmann firması proje ekibi içersinde Mekanik Tesisat projelerini ve ihale dosyasını hazırlamak için döndüm.
1972 yılında Gürdal Planlama Bürosu’nu, 1983 yılında ise Gürdal Mühendislik ve Müşavirlik Hizmetleri A.Ş. yi kurduk.
Benim yaptığım işin ismi ‘Müşavir Mühendislik’ tir. Müşavir Mühendis etüd ve proje yapar, ayrıca Teknik Danışmanlık yapar. İşin gereğine göre fizibilitesinden başlar. Öneri raporu, avan proje, kesin proje, uygulama projesi ve detayları hazırlar, en sonra malzeme keşifleri, şartnameler ve ihale dosyaları hazırlanır.
Hepsi tamam olunca, işi ihaleye çıkartan yatırımcılara danışmanlık yaparsınız. Yaptığınız projeyi savunabilecek durumda olmalısınız. Mühendislik sorun çözme sanatıdır. Çözülemeyecek sorun yoktur. Planlama yaparak, vazgeçmeden, üşenmeden, ertelemeden sorunun üzerine gitmek gerekir.

Önemli projeleriniz nelerdir?

Atatürk Hava Limanı şimdiki İç Hatlar Terminali, eski yıllarda Dış Hatlar Terminali idi. Gençlik yıllarımda hazırladığımız bir proje idi. Yıllar sonra Yeni Terminal ve Katlı Otopark tesisleri projelerini olgunluk yıllarımda hazırladık. İlkini 1975’li yıllarda tamamladık. İkincisine 1999’da başladık, genişleme projeleri ile birlikte 2007’li yıllara kadar emek verdik. Atatürk Hava Limanı Yeni Dış Hatlar Terminali ve Katlı Otopark Tesisleri, bizim en ilginç projemiz olduğunu söyleyebilirim.
Dış hatlar terminalinde, komple mekanik tesisat, ısıtma, havalandırma, klima, yangından korunma, temiz ve kirli su, yağmur suyu tesisatları, hepsi bizim projemizdir. İçinde bir de otel vardır, Airport Hotel, transit yolcular için. Toplam 128 oda (256 yatak)
Bu terminalin özellikleri, bol ışık alır. Hem çatıdan hem etraftan. Kullanılan cam, ısı geçirgenliği oldukça düşük, teknolojisi yüksek bir camdır. Öyle ki güneş radyasyonu ile bina çok güzel ısınır. Yani bir güneş kolektörü gibi bina ısıyı alır, dışarıya ısıyı yavaş verme özelliği taşır. Böylelikle ısıyı tasarruf eder.
Otomasyon sistemi de mükemmeldir. Otomatik kontroller ve bina otomasyonu ile büyük enerji tasarrufuna sahiptir.
Yangından korunma konusunda ise, yangın bölmeleri arasında izolasyonlara dikkat edilmiştir.
Isıtma ve klimatizasyonu, kanallı havalandırma sistemleri ile ve gerekli yerlerde fan coil cihazları ile gerçekleştirildi. Sistemler asma tavanların içinde gizlidir, görünmez.
Katlı otoparkı ilginçtir. Biz, burada özel bir çözüm geliştirdik. Hiç bir yerde egzos gazları duramaz. Belirli aralıklarla ön gördüğümüz açıklıklardan, havadan hafif gazlar uçar gider, havadan ağır olanları da teras tipi aspiratörlerle emilerek atılır. Katlı otopark oldukça büyük ve tertemizdir.
Bizim projemizde bulunmayan ve son yıllarda tesis edilen kojenerasyon sistemini, bir ara gidip görmek istiyorum.

Diğer önemli projeleriniz nelerdir?

En son hazırladığımız bir başka projemiz ise, basın yolu üzerinde Marriot Hotel  projesidir.
Anadolu Sağlık Merkezi, müşavir mühendislik kuruluşu olarak gerçekleştirdiğimiz mühim bir hastane projesidir. Her referans bir başka işi getiriyor. Amerikan Hastanesi ilave yeni tesislerinin projelerini hazırlamıştık, referans oluyor. Anadolu Sağlık Merkezi geliyor.
Hastane projeleri özeldir. İhtisas bölümleri çoktur. İlgili doktorlar ve teknik personel ile bilgi alışverişi yapmak zorundasınız. Şunu demek istiyorum: Otel komplikedir. Hastane daha komplikedir.
Tıp teknolojisi, mikroplu ve mikropsuz  bölümlerin havası birbirine karıştırılmamalı. Nükleer tıp var. Cihazların özellikleri var. Uzmanların bilgilerini toplayarak çalışmak gerekir. Her proje bir ekip çalışmasıdır. Biz mükemmel bir ekibe sahiptik. İşlerimiz de mükemmel sonuçlanmıştır.
Bir hastane projesi sıfırdan başlayarak, adım adım düşünerek, bütün kurallara uyularak hazırlanması gerekir.
İlaç fabrikaları da son derece özeldir.  Çeşitli sertifikalar almaları gerekir. Kurallarına uyularak projelendirilmez ve uygulanmaz ise, bu sertifikaları alamazlar. Yeni Bosna’daki  Mustafa Nevzat İlaç Fabrikaları Yeni Tesisleri, bizim projemizdir.

Enerji verimliliğini nasıl sağlıyorsunuz?

Geçmişte (Akıllı Bina) kavramı henüz yaygın değil iken, biz otomatik kontrolleri kullanıyorduk. Otomasyon daima vardı. Zamanla gelişti, daha küçük cihazlar ile daha kapsamlı çözümler üretildi.
Yangın şartnameleri henüz gelişmemiş iken, biz bina komplekslerimizde yangından korunma sistemlerini kullandık. Almanya’daki deneyimlerimi kullanarak Türkiye’de henüz bu taleplerin pek yapılmadığı, zorunlulukların olmadığı zamanlarda bile, gerekli önlemleri almaya özen gösterdik.
Enerji verimliliğinde başta izolasyon, buna paralel de otomatik kontroller ve otomasyon gelir. Otomasyonu iyi kurarsanız, enerji tasarrufu temin edersiniz. Türkiye’de geç yaygınlaşmaya başlayan termostatik vanalar, kısa sürede parasını geri öder. Isı pay ölçer kullanmak istemeyen binalar hala çok günümüzde. Eskiden bu cihazlar sıvı buharlaştırılmalıydı, uygulaması daire sakinlerine sıkıntı veriyor idi.  Ancak bugün elektronik ısı pay ölçerlerle son derece pratik ve daireye girmeden dışarıdan ölçüm kaydedilebiliyor. Bu konular ülkemize geç geldi.
Isı verimliliğini konuşuyorsak, baca gazlarını göz ardı edemeyiz. Doğalgaz kullanıyorsak, muhakkak yoğuşmalı kazanlar ve kombi cihazlar kullanmalıyız.

Meslekte sihirli bir gücünüz olsa ne yapardınız?

Bana meslekte sihirli bir gücünüz olsa idi ne yapardınız diyorsunuz. Mühendislikte daima hayal kurmak vardır.
Peki kuralım: Acaba minyatür radyoaktif maddeleri, uranyum, baryum, kobalt gibi, kapsulleyip, enerjilerini lokal ısıtmalarda kullanmak başarılabilir mi?
Bilemezsiniz, belki bir gün.

Bir Cevap Yazın