Mechanic Dergi

Enerji ve Tesisat Sektörünün En İyi İçerik Kaynağı

Maksimum Performans İçin Doğru Malzeme Doğru Kalınlık

Ticari binaların, kamu binalarının ve sanayi tesislerinin ısıtılması/soğutulması için tüketilen enerjinin azaltılmasında mekanik tesisat yalıtımı büyük önem taşıyor. Bu doğrultuda mekanik tesisatı oluşturan boruların, vanaların, armatürlerin ve hava kanallarının doğru yalıtım malzemesi ve uygun yalıtım kalınlığı ile yalıtılmaları gerekiyor. ISIDEM Yalıtım’ın LEED sertifikalı tesislerinde ürettiği Coolflex elastomerik kauçuk köpüğü kapalı gözenekli ve homojen dağılımlı hücre yapısı sayesinde uygulandığı tesisatlarda maksimum yoğuşma kontrolü ve termal performans sağlıyor. Coolflex boru ve levhalar Yüksek Su Buharı Difüzyon Direnci Katsayısı ile korozyon riskini minimuma indirmek adına μ    10.000 değeri ile üretiliyor. Bu değer şu ana kadar TSE tarafından tescillenmiş ürünler arasında sektörün en yüksek su buharı difüzyon direnç katsayısı olma özelliği taşıyor.

 

Maksimum Performans için Doğru Yalıtım Malzemesi ve Doğru Yalıtım Kalınlığı

Mekanik tesisat ekipman yalıtımında dikkat edilmesi gereken hususlara değinen ISIDEM Yalıtım Genel Müdürü Murat Erenoğlu, “Mekanik tesisatta ısı yalıtımını genel olarak sıcak hatlarda ısı kaybını, soğuk hatlarda ısı kazancını önlemek amacıyla alınan en bilindik önlem olarak açıklayabiliriz. Ayrıca yapılan yalıtım ile soğuk hatları oluşturan boruların yoğuşma sebebiyle korozyona uğraması da önleniyor. Tabi ki bu sonuçlara doğru yalıtım malzemesi ve doğru yalıtım kalınlığı ile ulaşabiliriz. Mekanik tesisat yalıtımında kullanılan malzemelerde aranan en temel özellikler; düşük ısı iletkenlik katsayısı, yüksek buhar difüzyon direnç kat sayısı, yangına olan tepki sınıfı, uygulama kolaylığı ve geniş servis sıcaklık aralığı olarak sıralanabilir. ISIDEM Coolflex elastomerik kauçuk köpüğü ürünlerimiz tüm bu kriterleri karşılıyor.” dedi.

 

Standart Dışı Yalıtım Malzemelerine Dikkat!

Erenoğlu hızla büyüyen inşaat sektörüne yeni birçok ürünün arz edildiğini dile getirerek, denetimler konusunda bazı eksiklikler sebebi ile tüketicilerin yanıltıldığına dikkat çekti. Gerçek ve uzun ömürlü yalıtım için kullanılan doğru malzemenin seçiminin son derece önemli olduğunu, tüm tüketicilerin standartlara uygun ürün seçimine dikkat etmesi gerektiğini belirtti. Ayrıca Erenoğlu, “Avrupa Standartlarına (EN) uygun her ürün CE işareti alır ve performans değerleri beyanlarını taşır. Tüketicilerin satın alma sürecinde yalıtım malzemesinin CE ve TSE logosuna sahip olup olmadığını kontrol edip, yalıtım kalınlığını sorgulaması gerekiyor. ISIDEM Yalıtım olarak tüm üretim ve kalite süreçlerimizi, TS EN 14304 standartlarının zorunlu kıldığı kriterlere göre üretmekte ve bünyemizde oluşturduğumuz sektörün en teknolojik imkanlarına sahip laboratuvarlarında koşulsuz müşteri memnuniyeti anlayışıyla gerçekleştiriyoruz.” diyerek sözlerini tamamladı.

Bir Cevap Yazın