Aldağ Banner
Aldağ Banner

Luftsis AŞ yeni nesil V-ROOFTOP Paket tipi klima cihazı üretti

Luftsis AŞ yeni nesil V-ROOFTOP Paket tipi klima cihazı üretti

Sektörümüzdeki tecrübeniz ile birlikte Luft markasıyla yeni bir başlangıç yapmıştınız, ilerleyen süreçte Luft’un gelmiş olduğu noktayı nasıl değerlendiriyorsunuz?

Luftsis A.Ş. 2017 yılında kuruldu. Vizyonel geçmişimizle birlikte, Cihaz Üre Klima Sistemleritimi Pazarlama Satış A.Ş. olarak 2017’de Bandırma’da 25 bin m2 kapalı alan ve Genel Müdürlüğümüz de İstanbul Ümraniye – Ataşehir’de olmak üzere 20 kişilik ekiple yola çıktık. 4 yıllık performans sonucunda şu anda 100 kişilik ekiple çalışmalarımıza devam ediyoruz. Tüm satış-pazarlama, teklif hazırlama, mühendislik, Ar-Ge, üretim ve lojistik departmanımızla 4 yılı aşkın süredir Türkiye ve yurtdışında, Avrupa’da ihracata yönelik çalışmalarımız bulunuyor. Avrupa, Orta Asya ve Afrika olmak üzere yoğun olarak faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Ana iş kolumuz klima santralleri ürünlerinin proje bazlı üretimleri, nem alma cihazları, ısı geri kazanım cihazları, özel gaz aspiratörleri, havuz nem alma cihazları, yeni nesil olarak 2021 yılında piyasaya tanıttığımız VRF temelleri rooftop klima cihazları, pazarın büyümesine paralel olarak, pazar dinamiklerinin bizden beklentilerini yerine getirerek vizyonel üst bir bakış açısıyla, özellikle üretim ve satışta teknoloji olarak müşterilere değer katan korozyon korumasını rekabette farklılık olarak ürünlerimize yansıttığımız yeni nesil üst versiyon klima cihazları üretimi yapıyoruz. Vizyonel hedef olarak öne çıkardığımız farklılıklarımız ile ilerliyoruz.

Klima sektörü ve klima cihazı imalatında ve distribütörlüğünde 35 yıllık tecrübemiz vardı. Ekibimiz de vizyonel gruplardan oluşmuştu, bunun sonucunda başarılı bir şekilde 4 yıllık süreçte istediğimiz performansta cihaz üretimi, satış ve satış sonrası hizmetleri olmak üzere yurtiçi ve yurtdışı pazarlarda gerçekleştirdiğimizi düşünüyorum.

Yeni ürününüz olan VRF temelli rooftop paket tipi klima cihazı hakkında bilgi alabilir miyiz?

2021 programında lanse ettiğimiz ve tanıtımlarına yeni başladığımız yeni nesil rooftop paket tipi klima cihazımızın hazırlık aşaması bundan yaklaşık 2 yıl öncesine dayanıyordu. Türkiye pazarının ve özellikle yakın coğrafyamızdaki ihraç pazarlarındaki ihtiyaç ve bize gelen taleplerin değerlendirilmesi sonucu bu ürünü de imalat programımıza aldık. Genel vizyonumuza ve üretim tekniklerimize paralel olarak bu üründe de standart fiyat odaklı bir ürün yerine üstün vizyonel özellikleri olan, müşteri ve son kullanıcılara farklı imkan ve avantajlar, özellikler ve faydalar sunan bir ürün grubu olarak çıkarmak istedik. Tümüyle yurtiçi ve ihraç pazarları olan Avrupa, Orta Asya ve Amerika’yı hedefliyoruz. Çünkü rooftop dediğimiz klima cihazları paket tek beden klima cihazları geniş hollerin, tek zonlu projelerin ki bunlar büyük mağazalar, AVM’ler gibi geniş alanların iklimlendirilmesinde özellikle dünya pazarlarında yoğun olarak kullanılan paket tip klima cihazlarının ilk pazara çıkışı ABD’de gerçekleşti. ABD firmalarının bu konudaki deneyimi, üretim teknikleri ve dünya pazarına yayılması, ürünü tüm pazarlarda kabul edilebilir noktaya getirmesi yaklaşık 50 yıllık süreçte gerçekleşmiştir. Bizim de irtibatta olduğumuz ve ürün-hizmet geliştirmek istediğimiz tüm pazarlarda da rooftop klima cihazları Türkiye dahil olmak üzere talep edilen bir üründür. Bu ürünün çıkış noktamız firma vizyonumuza paralel olarak müşterilerimize daha üstün özellikler sunan ve faydayı ön planda tutan bir cihazla ürün gelişimini sürdüren ve uzun vadeli testlerini de tamamlayan saha satışlarına ve uygulamalara geçmeden önce tümüyle tamamlanmış bir ürün olarak oluşturmak istedik. Bu 2 yıllık altyapı araştırması gerektirdi. Tasarım, üretim ve testlerinin gerçekleşmesi sürecini tüm ekiple birlikte yaptık. Mekanik, elektrik ve elektronik, yazılım olmak üzere ciddi bir Ar-Ge çalışması yapıldı. Sadece kendi kadromuz değil, harici danışmanlık aldığımız konunun uzmanı olan danışmanlık şirketlerinden de profesyonel destek ve hizmet aldık. Onların da üretim, planlama, Ar-Ge, test ve cihaz çalıştırmadaki deneyimlerini sistem üzerine ekledik. Farklı bir ürün yarattık, bu ürünün adı yine rooftop ama biz başına “V” harfi koyarak “V-ROOFTOP” dedik.

V-ROOFTOP’un farkı nedir?

V-ROOFTOP, VRF’den geliyor, yani değişken gaz akışlı sistemlerini standart rooftop’a entegre ederek Türkiye’de ve dünyada bu konuda yapılmış ilk ürünü çıkarmış olduk. Bizden önce rooftop yapan firmaları bir araba örneğinde bahsedecek olursak herkes araba yapıyordu ama araba yaparken iki alternatifiniz vardı, araba yaparken bunun içine ya benzin motoru ya da dizel motoru koyarlardı, son 15 yıllık süreçte teknolojinin gelişmesiyle artık elektrik motorlu arabalar çıkmaya başladı. Bizim rooftop’ta yaptığımız da aslında farklı bir şey değil. Biz de rooftop’ta standart bir kondensing ünite veya inverter kontrollü kondensing ünite ile rooftop yapmak yerine tümüyle bir VRF klima cihazı dış ünitesini rooftop’a entegre ettik. Yeni nesil olan ve dünyadaki imalat ve uygulama programlarından farklı olarak içerisine bir VRF entegre edilmiş bir rooftop yaptık, bunun için de ürüne rooftop yerine “V-ROOFTOP” ismini verdik.

VRF klima sistemlerinin dünyadaki teknolojik gelişimine bağlı olarak son 30 yılda artan bir potansiyelde ürün ve teknoloji geliştirmeyle projelerde yer almasının sebebi VRF klima ve sistemlerinin standart klima sistemlerine göre üstün özelliklerinin olmasıydı. Örneğin bu ürünler daha sessizdi, daha iyi kapasite kontrolü sağlıyordu, orantısal kapasite kontrolü yapmak suretiyle projenin veya mekanın iklimlendirme ihtiyacına daha hassas yanıtlar veriyordu, daha az enerji kullanıyorlardı, arıza oranı ve servis ihtiyaçları düşüktü, daha düşük dış hava şartlarında çalışabiliyorlardı, yaz şartlarında daha yüksek sıcaklıklarda çalışabiliyorlardı. VRF klima sistemlerinin son kullanıcılara yönelik çok sayıda üstün özellikleri vardı. Biz de rooftop klima cihazı içine VRF ünitesi entegre ederek VRF ünitesinin bize temin ettiği teknolojik gelişmeleri ve faydaları imal ettiğimiz standart rooftop cihazına katmış olduk ve artı katma değer oluşturduk.

Yeni ürünümüz Türkiye pazarının yanı sıra tüm dünya pazarları için de geçerli. Dünya pazarlarına hakim rooftop imalatçılarının teknolojik üretimlerinin dışında onlara, müşteri ve son kullanıcılarına fayda sağlayacak yeni nesil bir ürün. Elektrikli araba ne ise VRF klima kullanan rooftop’ta ilk ortaya çıkmış, vizyonel olarak geliştirdiğimiz bir ürün grubu.

Firmalar V-ROOFTOP’u seçtiklerinde standart rooftop’a oranla ne tür avantajlar sağlıyorlar?

Bu cihaz daha sessiz olacak. Gece çalışmak için “Night Modu” bulunuyor. Rooftop’un konduğu yerler binalara yakın olduğundan apartmanlarında ev konforundaki insanların duyduğu gürültü rahatsızlık yaratıyordu. Cihaz, gece modunda çalışabilme özelliği sayesinde çok daha sessiz olacak ve yakın çevresine rahatsızlık vermeyecek, ses kaynaklı şikayetlerin önüne geçilecek. Ayrıca bu cihazların en önemli özelliği performansı olacak. Bu cihazların COP olarak olarak isimlendirdiğimiz ısıtma ve soğutma performansları, standart rooftop’lara göre çok daha yüksek. Enerjinin değerli olduğu bir dönem yaşadığımızdan müşteriler, aynı soğutma kapasitesini almak için daha az elektrik enerjisi harcayacaklar. Cihazın üçüncü faydası ise; dış hava sıcaklığının yazın yüksek, kışın düşük olduğu noktalarda standart rooftop’ların performansına kıyasla çok yüksek olmasıdır. Örneğin çoğu rooftop imalatçısının cihazı kışın en iyi değerlerde -15oC’ye kadar çalışır. Soğuk bir hava koşulunda karasal iklimde maalesef rooftop ısıtma fonksiyonunu keser ve durur. Sonuçta ısıtma amaçlı çalıştırdığınız bir cihazdan bir fayda alamamış olursunuz. Bizim V-ROOFTOP’ın kışın minimum çalışma dış hava sıcaklığı -25oC’dir ve sektörde ilktir. -25oC’ye kadar olan tüm hava şartlarında kesintisiz çalışır ve performans gösterir. Cihaz kış çalışmasında standart cihazlarda ki çok önemli bir problemi ortadan kaldırmıştır. Buda şudur; V-ROOFTOP ısıtma kapasitesi +7 ⁰C ile -9.5 ⁰C dış hava sıcaklığında aynıdır. Yani ısıtma kapasitesi bu aralıkta dış hava sıcaklığına bağlı olarak düşmez sadece çektiği elektrik enerji miktarı artar. Bunu da yeni teknoloji buhar enjeksiyonlu inverter Scroll kompresör dizaynı ve ara kademe plakalı ısı eşanjörü teknolojisi ile gerçekleştirmektedir.

Aynı özellik yaz şartları için de geçerlidir. Yaz şartlarında standart rooftop’lar 43oC’ye kadar çalışır ve bu derecenin üzerinde cihaz soğutma fonksiyonunu büyük kapasite düşüşleri ile birlikte kesintili olarak yerine getirir. V-ROOFTOP’un yaz çalışma derecesi 55oC’dir. Opsiyonel olarak dizaynı özellikle Ortadoğu projeleri için T3 class “High Ambient” dizayndır.  Aradaki farklardan biri budur. Klima cihazı imalatında hedef aldığımız müşteri odaklı uygulamalara da yer verdik. Cihaz tüm performansıyla çalışırken iç dizaynında kullandığımız tüm metalik saç ve parçalar, köşe profilleri vb  cihazın içeriğini ilgilendiren tüm komponentlere  bizde galvaniz sac yerine, galvaniz saç üzeri 100 mc elektrostatik fırın boyalı olarak imal edilmektedir. Kullanıcılar nasıl arabalarını ve beyaz eşyalarını sadece galvaniz saçtan mamul boyasız satın almıyorlarsa insan sağlığına hitap eden klima cihazının komponentlerinin de sadece galvaniz sac değil, elektrostatik fırın boyalı korozyon direnci çok daha yüksek, mikrop ve bakteri barındırmayan bir ürün olması gerektiği vizyonuyla hareket ediyoruz.

Blygold’un korozyon önleyici kaplamaları ve enerji verimliliği sistemlerini kendi cihazlarımızda mümkün olduğunca standart olarak kullanıyoruz ve diğer tüm klima imalatçılarına ve distribütörlerine hizmet veriyoruz. V-ROOFTOP’u rakiplerinden ayrıştıran önemli opsiyonu Blygold’dur.

V-ROOFTOP’un içerisindeki VRF dış ünitesinin kondanserini ve cihazın içerisindeki evoparatörü Blygold kaplaması yapıyoruz ve 5 yıl korozyon garantisi veriyoruz. Aynı zamanda evoparatör dediğimiz rooftop ünite içerisindeki soğutucu bataryaya da  mikrobakteriyel Blygold kaplaması yapıyoruz, virüs, bakteri barındırmıyor. Blygold’un bize sağladığı fayda daha hijyen ve korozyon direnci yüksek rooftop cihazalar imal edebilmemizdir.

Cihaz ile ilgili bundan sonra sertifikasyon sürecine başladık, sürecin tamamlanması 2021 yılında olacaktır. V-ROOFTOP’un tasarımı merkez Ar-Ge grubumuzda yapıldı, imalat fabrika tesislerimizde gerçekleştirildi, çok sayıdaki tedarik ve partner üretici firmalarla çalıştık. Otomasyon konusunda Siemens ile çalıştık. Çünkü rooftop imalatında farklı komponentlerin ve ürünlerin tek beden altında ortak çalışması, programlanması ve yönetilmesi önemlidir. Bu anlamda Siemens ile partner olarak ortak bir çalışma yaptık. Ürün olarak çıkarttığımız V-ROOFTOP, tek bir nokta üzerinden veya remote kontrol ekranları üzerinden bir bütün olarak cihazı kumanda eden ve cihaza ait tüm verileri tek nokta üstünden alan, performansını sürekli maksimum seviyede tutan, sensörleriyle cihazı denetim altında tutan, arıza riskine karşı arıza datalarını 3 saatlik periyotta aklında tutan yazılımla yeni nesil bir ürün geliştirdik. Bina otomasyon sistemlerine bağlanabilme özellikleri standart olarak bu cihazda uygulandı. Bizde 3 aylık performans testlerini fabrikamızdaki kendi tesislerimizde danışman ve çözüm ortağı firmalarımızla birlikte tüm veri giriş ve çıkışları cihaz performansları olmak üzere detaylı analiz ve testten geçirildikten sonra ürünün satışını gerçekleştiriyoruz.

Cihazın tercih edildiği projeler ve satışının gerçekleştirildiği yerler hakkında bilgi alabilir miyiz?

İlk olarak yurtdışından 10 adet sipariş aldık. Yeni nesil cihazımızın potansiyel satış hedefleriyle birlikte son kullanıcılara ulaşması gerekiyordu. Ürünün ilk çıktığı anda bizi bilen ve Luft markasıyla ürün ve hizmet almış müşteri gruplarımızın, bayiler ve yurtiçi-yurtdışı distribütör firmaların da ilgi odağı haline geldi. Luft markasıyla memnuniyetlerini belirten müşteri gruplarımız Luft markasıyla yeni nesil rooftop ürettiğimizi öğrendikten sonra test sonuçlarını beklemeden sadece kağıt üzerindeki dizaynlarına karşılık olarak ve bize güvenerek ciddi siparişler verdiler. Bu siparişleri yerine getirme sorumluluğunu ürün geliştirme sorumluluğu ile birleştirerek ürünlerimizi hazırladık. Şu anda bize sipariş vermek için bekleyen distribütörlerimiz var. Dünya üzerinde çok ciddi pazara sahip, müşteri beklentileri oluşmuş olan ve tanınan bir ürün grubudur. Yeni nesil avantajlı bir ürün sunduğumuzdan dolayı ciddi bir talep geldi.

Sözlerinize eklemek istedikleriniz nelerdir?

V-ROOFTOP cihazı, Luftsis A.Ş.’nin ve Luft ticari markasının Türkiye ve dünya pazarlarında konumlandığı noktada vizyonumuza paralel olarak geliştirdiğimiz üst nitelikli bir ürün. Önümüzdeki günlerde pazarlama ve müşteri hizmetlerine bağlı olarak yükselen oranlarda satışını gerçekleştireceğimizi düşünüyorum. İklimlendirme sektörüne farklı bir soluk getireceğiz. Herkesin yaptığından farklı üst nesil ürün geliştirdik ve patentler konusundaki müracaatımızı gerçekleştirdik.

Luftsis AŞ

Luftsis AŞ

Luftsis AŞ

Luftsis AŞ

Luftsis AŞ

Luftsis AŞ

Luftsis AŞ

Luftsis AŞ

Luftsis AŞ

Luftsis AŞ

Luftsis AŞ

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

102. Sayımız Yayında
%d blogcu bunu beğendi: