Hannover Messe Sodeks Fuarcılık Genel Müdürü Alexander Kühnel: “İklimlendirme sektörüne yeni iş bağlantıları sağlayacağız”

Hannover Messe Sodeks Fuarcılık Genel Müdürü Alexander Kühnel: “İklimlendirme sektörüne yeni iş bağlantıları sağlayacağız”

Klima sistemleri, havalandırma, yalıtım elemanları, tesisat ekipmanları ile ısıtma ve soğutma sistemlerini kapsayan iklimlendirme sektörü, 2 – 5 Ekim 2019 tarihleri arasında İstanbul TÜYAP’ta düzenlenecek olan 14. Uluslararası ISK-SODEX  Fuarında buluşacak.

Dünyanın lider fuar organizasyon firmalarından Deutsche Messe’nin Türkiye ofisi Hannover Messe Sodeks Fuarcılık tarafından düzenlenen ISK-SODEX 2019’da bu yıl, Almanya, Çin, Fransa, Hindistan, Hollanda, İtalya, Güney Kore, Tayland, Birleşik Arap Emirlikleri, Lübnan, Pakistan, İspanya, İran, Rusya, Yunanistan, Amerika Birleşik Devletleri, Mısır, Tayvan ve Japonya gibi ülkelerden de katılımcılar yer alacak.

Yılın ilk 8 ayında 3 milyar dolar ihracata imza atarak ekonomiye değer katmayı sürdüren, ISK-SODEX’te kuracağı bağlantılarla performansını yukarı taşıyacağını belirten Hannover Messe Sodeks Fuarcılık Genel Müdürü Alexander Kühnel şunları söyledi:

“Türkiye’de iklimlendirme sektörünün 8 aylık performansına baktığımızda, en büyük ihracat pazarları olarak Almanya ve Birleşik Krallık’ın öne çıktığını görüyoruz. Aynı dönemde Fransa, Irak, İspanya, İtalya, Polonya, Romanya ve Rusya gibi önemli ihracat pazarlarında 100 milyon dolar seviyesinin aşılmış olmasını da sektörün yıl sonu hedeflerine ulaşması noktasında kritik göstergeler olarak yorumluyoruz. Türkiye’nin iklimlendirme sanayii alanında güçlü firmaları var. ISK-SODEX’te kurulacak yeni iş bağlantılarıyla bu rakamların daha da artacağına inanıyoruz.”

“250 satın almacı ISK-SODEX için İstanbul’da”

ISK-SODEX fuarı geçtiğimiz yıl 44 ülkeden 225 uluslararası katılımcı ile 105 ülkeden yaklaşık 85 bin sektör profesyoneline ev sahipliği yapmıştı. 2018 yılında düzenlenen fuarda T.C. Ticaret Bakanlığı ve İSİB’in destekleriyle 34 farklı ülkeden 500’ün üzerinde uluslararası delegasyonu ağırladıklarını belirten Kühnel şunları söyledi:

“Makine mühendisliği, yönetim, bakım onarım, planlama ve teknisyenlik gibi farklı meslek dallarından ziyaretçilerimizin bir araya geldiği ISK-SODEX, iklimlendirme sektörü için daima bir festival havasında geçiyor. ISKAV, DOSİDER, İSKİD, İZODER,  TTMD, POMSAD, SOSİAD, ESSİAD, MTMD ve KBSB işbirliğiyle gerçekleştirdiğimiz fuarımız bu yıl da dünyanın dört bir yanından sektör profesyonelini İstanbul’da ağırlıyor.”

Bu yıl AB, Afrika ve Güney Amerika bölgelerinden satın alma heyetlerini ağırlayacaklarını belirten Kühnel, “Alım Heyeti kapsamında gerçekleşecek İkili İş Görüşmelere tüm dünyadan yaklaşık 250 satın almacının katılmasını planlıyoruz” dedi.

“Türk firmalarının gördüğü yoğun ilgiden memnunuz”

Yabancı şirketlerin Türk firmalarla ticari bağlantılar kurma noktasında çok istekli olduklarını belirten Kühnel, “İklimlendirme sektörünün üretimde ileri teknoloji ürünlere odaklanması yerli firmalara dış pazarlarda rekabet üstünlüğü sağlarken, bu gelişim yabancı yatırımcıların da dikkatini çekiyor. Türkiye’deki üreticilerle ticari işbirliği yapmak isteyen yabancı yatırımcıların sayısı da hızla artıyor. Başta ISK-SODEX olmak üzere, düzenlediğimiz tüm fuarlarda yabancılar Türk firmalara büyük ilgi gösteriyor” dedi.

İklimlendirme sektörünün yıllık yaklaşık 1,5 trilyon dolar düzeyindeki küresel ticaret hacmiyle, giderek büyüyen bir faaliyet alanı olduğuna dikkat çeken Kühnel şunları söyledi:

“Türkiye’de iklimlendirme sanayii güçlü markaları ve imalatta sürekli artan verimliliğiyle hızlı bir gelişim sergiliyor. Deutsche Messe olarak, Türkiye’nin bu sektöre yönelik yatırımlarını dikkatle izliyoruz. Gerek Türkiye’de gerekse yurtdışında düzenlediğimiz fuarlarda pek çok Türk firmasına ev sahipliği yapıyoruz. Dünyanın önde gelen sektör profesyonelini bir araya getirdiğimiz fuarlarımızda, Türk firmalarının karşılaştığı yoğun ilgiden büyük memnuniyet duyuyoruz.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

88.Sayımız Yayında
%d blogcu bunu beğendi: