Mechanic Dergi

Enerji ve Tesisat Sektörünün En İyi İçerik Kaynağı

Guarto Ses Yalıtım Ürünleri, Armacell Yalıtım ile Türkiye’de

Yapılarda ses yalıtımı amaçlı uygulanan yumuşak ve gözenekli katman (mineral yün, süngerler, çeşitli hafif dolgu malzemeleri vb.)  uygulamaları çoğu zaman yetersizdir. Bunun sebebi ses yalıtımının ana unsurlarından biri olan ağır katmanın uygulanmamış olmasıdır veya ağır katman olarak kabul edilen yapı elemanlarının frekans aralıklarına dikkat edilmemiş olmasıdır.

Ses yalıtımında ağır katman olarak kullanılan ürünlerden bahsetmemiz için 1cm kalınlıktaki katmanın kritik frekanslarına göz atmamız gereklidir. Bu durumda alçı plaka, tuğla, beton, alüminyum, cam, metal ve hatta ahşabın dahi kritik frekanslarının dikkat edilmesi gereken tehlikeli diye tabir edebileceğimiz bölgede olduğunu görmekteyiz. Zira kritik frekansa yakalanan bir malzeme sesi sönümlemekten çok sesi artıracaktır.

Bu durumda ya aşırı boyutlarda (kalınlık olarak) yapısal eleman kullanmak veya mevcut elemana kolayca entegre olabilecek ağır katmanlı bir ses yalıtım malzemesi kullanmak gereklidir.

Kullanılacak ağır katmanlı ses yalıtım ürünlerin ise yüksek seviyeli yangın ve akustik performansı olması, kurşun ve bitüm içermemesi, esnek olması, halojen içermemesi, çürümeye dayanıklı olması ve tabii ki geri dönüştürülebilir olması tercih edilmelidir. Ürünler kolayca uygulanabilmelidir. Üstün bir ses düşümü katsayısına (Rw) ulaşabilmelidirler.

Aşağıdaki tabloda Avrupa’daki 24 ülkenin kabul ettiği mesken olarak kullanılan yapılarda olması gerekli ağırlıklı ses düşüm katsayıları (Rw) vardır. Bu tabloya göre yaşam alanlarındaki konfor koşullarını sağlayan desibel aralıkları konusunda bir varsayım yaparak kendimize konfor aralığı belirleyebiliriz.

Bir Cevap Yazın