Mechanic Dergi

Enerji ve Tesisat Sektörünün En İyi İçerik Kaynağı

Ekin Endüstriyel İGSAŞ Kütahya’da Borulu Eşanjör Bakımı Yaptı

Ekin Endüstriyel, Kütahya İGSAŞ’ta borulu eşanjör bakımını gerçekleştirdi. 1961 yılından 2004 yılına kadar kullanılan borulu eşanjör, tıkandığından ve açılamadığından dolayı yerine plakalı eşanjör kullanılmaya başlanmıştır. Borulu eşanjör temizlenmeden, olduğu yerde bırakılmış ve iç birikintileri katılaşarak temizlenmesi zor hale gelmiştir.

2019 Nisan ayına kadar kullanılmaya devam edilen plakalı eşanjör kullanım prosesinden dolayı sürekli tıkanır hale gelmesi, yedek parçasının çok pahalı olması, hem işletme hem de bakım maliyetlerini artırdığından  İGSAŞ tekrar borulu eşanjörün devreye alınmasını gündeme getirmiştir. Yapılan çalışmalarda, özel kimyasallar, özel makinalar kullanılmış, boru içleri tamamen açılmıştır. Borulu eşanjör basınç sızdırmazlık ve kalınlık ölçüm testlerini de başarıyla geçerek İGSAŞ’a teslim edilmiştir.

Her tip borulu eşanjör için MIT’in uzman kadrosu temizlik, bakım ve tamirat hizmeti sağlamaktadır.

Mümkün olan en kısa zamanda bakım ve temizlik işlemleri tamamlanmakta ve işletmenize ilk günkü performansında teslim edilmektedir. Temizliğin yanı sıra, zaman içinde korozyona uğrayıp deforme olan iç borular, borulu eşanjörün yapısına bağlı olarak tek tek veya demet olarak değiştirilebilmektedir. Bu işlem sırasında boru malzemeleri istenildiği gibi seçilebilmektedir.

Bir Cevap Yazın