Dört Mevsim İdeal İklimlendirme Baymak Isı Pompası

Dört Mevsim İdeal İklimlendirme Baymak Isı Pompası

Yenilenebilir ve temiz enerji tüketimi ve tasarruflu iklimlendirme ürünleri konusunda her zaman öncü çalışmalar yürüten Baymak, ısı pompasında da ihtiyaca uygun geliştirdiği ürün gamıyla çalışmalarına devam ediyor.

Tüm dünyada hızla benimsenmeye başlanan yenilenebilir ve temiz enerji politikaları kapsamında ısı pompaları giderek önemli bir yere sahip olmaya başlıyor. Dünya iklimlendirme pazarında henüz küçük bir yere sahip olan ısı pompaları, sağladığı tasarruf ve verim ile kullanım alanlarında farklılaşmaya başlıyor. Kısa süre önce bazı Akdeniz ülkelerinde zorunlu hale getirilen yeni binalarda ısı pompaları kullanımı, ülkemizde de yaygınlaşmaya başladı. Yeni bir teknoloji olmasına rağmen sağladığı yüksek enerji verimliliği ile geleceğin iklimlendirme cihazı olarak tanımlanan ısı pompaları sağladığı yüzde 75’e varan enerji tasarrufu ile ısıtma, soğutma ve kullanım sıcak suyu ihtiyacını tek cihaz ile karşılıyor. Şu anda özellikle Ege ve Akdeniz bölgelerinde başta otel ve büyük ticari işletmelerde sıkça görülen ısı pompaları giderek nihai kullanıcıların da tercihi ile evlerde kullanılmaya başlıyor.

Baymak’ın “Yenilenebilir Enerji Grubu”nun bir üyesi olan Isı Pompası Ailesi genellikle ticari işletmelerde güneş enerjisi ile kullanılan “Monoblok Endüstriyel Tip”, “Evsel Tip Split ve Monoblok Inverter” ve havuz suyu kullanımında tercih edilen “Monoblok Spa” ürünlerinden oluşuyor. Böylece Baymak, ısı pompası sistemlerinin her alanını kapsıyor.

Enerjisini havadan sağlayan hava kaynaklı ısı pompaları, biri ısıyı absorbe eden diğeri ısıyı mahale vermek için kullanılan iki ısı eşanjörüyle çalışıyor. Sistemin çalışması için düşük miktarda enerjinin yeterli olduğu ısı pompasında, dış ünite enerjiyi belirli bir sıcaklıkta alıyor, bu sıcaklığı yükseltiyor ve ardından sistemde kullanılan ısıtma suyuna bu sıcaklığı aktarıyor. Isınan su ısıtma sistemi, radyatör veya fan coil üniteleri içinde dolaşım sağlayarak binanın tüm ihtiyacını karşılıyor.

Soğutma çevrimi prensibiyle çalışan ısı pompası düşük elektrik tüketimiyle yüksek enerji üretimi sağlıyor. Isı pompaları 1 kW enerji harcamasına karşılık 5 kata ulaşan enerji üretimi sağlıyor. Türkiye’de özellikle sıkça kullanılan LNG ile karşılaştırıldığında tüketim oranının 4 kata kadar azaldığı görülüyor. Benzer bir karşılaştırma elektrikli kombi ile yapıldığında ise benzer oranlar görülüyor. Karşılaştırmaya göre 14 kW’lık bir elektrikli kombi doğrudan 14 kW elektrik kullanır ancak 14 kW’lık bir ısı pompası harcayacağı enerjinin sadece 3,5 kW’ını elektrikten geri kalanı ise havadan temin eder. Havadan aldığı enerjiyle ısı verimliliğini artırır ve 14 kW’a tamamlar. Böylece ne kadar ısıtma yüküne ihtiyaç olduğunu hassas bir şekilde hesaplayarak yalnızca evin veya işletmenin ihtiyacı kadar elektrik tüketir.

Geleceğin iklimlendirme cihazı ısı pompasını Ar-Ge ve sahip olduğu Avrupa teknolojisi ile geliştiren Baymak, kullanım kolaylığı ve tasarım ile de ürüne farklılık katıyor.

Günlük ve Haftalık Programlamalar ile Kolay Kullanım

Yeni nesil Baymak Isı Pompası haftalık ve günlük olarak programlanabiliyor. Üç farklı mod ile de kullanıcısının isteklerine cevap verecek ideal ortamı sağlıyor. Bunu yaparken de enerji tasarrufunu merkeze alıyor. Sessiz Mod ile geceleri, sessiz çalışma seçeneği sunarken elektrik tüketimini de minimum seviyeye indiriyor. Diğer yandan iki farklı ortam için gerekebilecek çıkış suyu sıcaklıklarını birbirinden bağımsız olarak ayarlayabiliyor. Kullanım sıcak suyunda ise kullanıcı tercihine göre boylerde oluşabilecek bakterilerin öldürülmesi için suyun sıcaklığını aniden çok yüksek seviyelere çıkartabiliyor.

Yeni nesil Baymak Isı Pompaları tasarım yönüyle de dikkat çekiyor. Özellikle ev kullanımları için ince ve fonksiyonel tasarım detaylarına sahip Baymak Isı Pompası, kurulum ve kullanımında evin yapısına kolayca uyum sağlıyor. Monoblok serisinde ürünün kompakt olması sayesinde dış ortamda, split modellerinde ise iç ünitede uzun borulama mesafesi sayesinde kolay kuruluma imkân sağlıyor. Buna ek olarak LCD ekranlı kontrol paneli, kullanıcının istediği yere kablo ile taşınarak kullanım kolaylığı sağladığı gibi istenildiği takdirde bulunduğu odanın ortam sıcaklığına göre oda termostatı olarak da çalışabiliyor. LCD ekran sayesinde kullanım fonksiyonlarının uygulanması ve çalışma durumu, operasyon parametrelerinin takibi kolaylıkla sağlanıyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?