Cts. Eyl 19th, 2020

Mechanic Dergi

Enerji ve Tesisat Sektörünün En İyi İçerik Kaynağı

Demirdöküm 2017’de 40 Milyon TL’lik Yatırım Hedefliyor

İklimlendirme sektörünün öncü markalarından DemirDöküm, 2017 yılına hızlı başladı. Yılın ilk 4 ayında 2016 yılının aynı dönemine kıyasla yüzde 43 büyüme ile başladıklarını belirten DemirDöküm CEO’su Alper Avdel, “2017 yılında da yatırıma ve büyümeye devam edeceğiz. Bu yıl 40 milyon TL’lik yeni yatırım planladık. Türkiye’nin yanı sıra 47 ülkede önemli ihracat başarılarına imza atan DemirDöküm olarak yıl sonunda yüzde 20 büyümeyi hedefliyoruz” dedi.

 

DemirDöküm CEO’su Alper Avdel ve DemirDöküm Yönetim Kurulu Üyesi Erdem Ertuna, şirketin 2017 yılı hedeflerini düzenlenen iftar yemeğinde açıkladı. DemirDöküm CEO’su Alper Avdel, DemirDöküm’ün ihracatının önemli bir kısmını AB pazarlarına yönelik olduğunu, son 3 yılda en çok büyümeyi İspanya, İtalya ve Almanya’da gerçekleştirdiklerini söyledi. Alper Avdel, geçen yıl en fazla ihracat gerçekleştirilen ülkelerini İtalya, İspanya, Çin ve Almanya olarak sıraladı.

 

“YATIRIMA VE BÜYÜMEYE DEVAM EDİYORUZ”

Türkiye’de ilklerin öncüsü olan DemirDöküm’ün yüksek teknolojiye verdiği önem ile son 10 yılda fabrikadan üretime ve Ar-Ge’ye kadar önemli yatırım gerçekleştirdiklerini söyleyen Alper Avdel şöyle konuştu;

“Isıtma, soğutma ve yenilenebilir enerji alanında yenilikçi ürünleri tüketicilerle buluşturan DemirDöküm olarak Bozüyük tesislerimize, geleceğimize her yıl daha fazla yatırım gerçekleştiriyoruz. Bugün 55 mühendisten oluşan Ar-Ge ekibimiz yüksek teknolojili yenilikçi ürünler geliştirmek için çalışıyor. Son 5 yılda Ar-Ge için toplam 67 milyon TL yatırım gerçekleştirdik. Dünyanın 47 ülkesine sadece ürün değil, teknoloji de ihraç eden DemirDöküm olarak bu yıl fabrika, Ar-Ge, marka ve dijital dönüşüm çalışmaları için toplam 40 milyon TL’lik yatırım gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. Yatırımımızın 18 milyon TL’sini fabrika ve üretime, 14 milyon TL’yi Ar-Ge, 8 milyon TL’lik kısmı ise marka tanıtım çalışmalarına ayırdık. DemirDöküm olarak yatırıma ve büyümeye devam ediyoruz.”

 

“YILSONU HEDEFİMİZ YÜZDE 20 BÜYÜME”

DemirDöküm’ün 47 ülkedeki çalışmalarıyla 66,7 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdiğini belirten Alper Avdel; “Tüm sektörlerde olduğu gibi iklimlendirme sektörü de birbirinden zorlu 2 yılı geride bıraktı. DemirDöküm olarak olumsuz koşullara rağmen uzun soluklu stratejilerimizde ve yatırım planlarımızda değişiklik yapmadık. Yeni yıla daha büyük hedeflerle hızlı bir başlangıç yaptık. Bu yıl, geçen yılın ilk 4 ayına kıyasla yüzde 43 büyüme elde ettik. Üstün teknolojiye sahip yeni ürünlerimiz, yatırımlarımız, Türkiye’de ve faaliyet gösterdiğimiz ülkelerin yanı sıra potansiyel pazarlarda gerçekleştireceğimiz tanıtım çalışmaları ile 2017 yılında yüzde 20 büyümeye imza atmayı hedefliyoruz” dedi.

 

“ODAĞIMIZDA LATİN AMERİKA PAZARI VAR”

DemirDöküm’ün son 2 yılda ihracatta elde ettiği başarıyı daha yukarı taşımak için yeni pazar arayışlarının sürdüğünü belirterek ihracat pazarları hakkında bilgi aktaran DemirDöküm Yönetim Kurulu Üyesi Erdem Ertuna; “DemirDöküm olarak gerçekleştirdiğimiz ve gerçekleştireceğimiz yatırımlar, sahip olduğumuz yazılım ve donanım uygulamaları ile Türkiye’de ve dünyada değişen tüketici ihtiyaçlarını en yüksek seviyede karşılamayı hedefliyoruz. Panel radyatörde Şili’de pazar lideriyiz. Yunanistan’da ise pazar ikincisi, Çin’de ise ilk 3’te yer alıyoruz. Hedefimiz radyatörden şofbene, panel radyatörden kombiye kadar ihracatta yakaladığımız başarıyı yeni pazarlarda devam ettirmek. 2017’de yeni odağımızda Latin Amerika pazarı yer alıyor” açıklamasını yaptı.

 

“YOĞUŞMALI ÜRÜNLERE GEÇİŞ HIZLANACAK”

Türkiye ve Avrupa’da tüketici tercihleri hakkında da bilgi paylaşan Erdem Ertuna, AB’de kullanılan ürünlerin teknolojisiyle Türkiye’dekiler arasında fark olmadığını; Türkiye’de şu anda sektörün en önemli önceliğinin yoğuşmalı cihazlara geçiş süreci olduğunu söyledi. Ertuna; “Türkiye’de önümüzdeki 2 yıl içerisinde benzer bir geçiş dönemi bizleri bekliyor. Bu konuda yatırımlarımız ve çalışmalarımız devam ediyor. Şu anda yıllık kombi satışımızın yüzde 35’i yoğuşmalı kategoride gerçekleşiyor. DemirDöküm olarak bu değişim sürecinden de bu günkü gibi güçlü ve lider olarak çıkmayı hedefliyoruz” dedi.

Bir Cevap Yazın