Danfoss 2022’nin İlk Altı Ayında Satışlarını 4,9 Milyar Euro’ya Ulaştırdı

Danfoss 2022’nin İlk Altı Ayında Satışlarını 4,9 Milyar Euro’ya Ulaştırdı

İklimlendirme, motor kontrol sistemleri ve güç çözümleri alanlarında hizmet veren Danfoss, 2022 yılının ilk altı ayındaki finansal sonuçlarını açıkladı. Danfoss; 2021’de Eaton Hidrolik’i satın alması da dahil olmak üzere satışlarını %50 artırarak, yılın ilk yarısını 4,9 milyar Euro’luk satışla kapattı. Organik büyüme %13 olarak gerçekleşti. Şirketin FAVÖK çıktıları (EBITA) ise %27 artarak 570 milyon Euro’ya yükseldi. Güçlü bir ilk yarı ve Semikron Danfoss ortaklığıyla, 2022 yılı sonu satış hedefi 9,5-10,2 milyar Euro aralığına yükseltildi.

Danfoss, Core&Clear 2025 stratejileri doğrultusunda güçlü bir finansal tablo ile yılın ilk yarısını tamamladı. İlk altı ayda 1,6 milyar Euro değerinde büyüyerek, satış cirosunu 4,9 milyar Euro’ya ulaştırdı. Şirket, geçen yıl bünyesine kattığı Eaton Hidrolik iş koluyla ilave 1,1 milyar Euro satış elde ederken, organik büyüme %13 olarak gerçekleşti.

Finansal büyüme Kuzey Amerika, Avrupa ve Asya-Pasifik’teki büyük pazarların yanı sıra iklimlendirme çözümleri, motor kontrol sistemleri ve güç çözümleri iş kollarını kapsadı. Danfoss Güç Çözümleri segmenti faaliyet gösterdiği mobil ve hidrolik güç sistemleri ve elektrifikasyon iş kollarında önemli bir büyüme rakamıyla öne çıktı. Ek olarak, yüksek enerji verimliliği sağlayan ısıtma ve soğutma çözümlerine olan ihtiyacın artması Danfoss İklimlendirme Çözümleri ve Danfoss Sürücüler segmentlerine de gösterilen ilgiyi beraberinde getirdi. Şirket, geçen yılın ilk yarısıyla karşılaştırıldığında %38’lik bir artışla inovasyona (Ar-Ge) yaptığı önemli yatırımlara devam etti. Aynı zamanda 570 milyon Euro’luk FAVÖK (EBITA) ile faaliyet karında %27’lik bir artış sağladı.

Danfoss Başkanı ve CEO’su Kim Fausing: “Danfoss tüm hızıyla dönüşüyor. İçerisinde bulunduğumuz bu zorlu zamanlara rağmen dünya çapında çalışmalarına devam eden tüm takım arkadaşlarımızın, hedeflerimize ulaşmamız konusunda gösterdiği olağanüstü gayretten oldukça memnunuz. İlk altı aylık finansal çıktılarımızla, uzun vadede elde edeceğimiz başarıları cesur yatırımlarla destekliyoruz. Core&Clear 2025 stratejimizi gerçekleştirmek için güçlü bir temel oluşturuyoruz. Bu zorlu iş ortamında, hidrolik sektörünün entegrasyonunu başarılı bir şekilde devam ettirirken, büyüme ivmemizi de sürdürdük. Semikron Danfoss ortaklık sürecimizi tamamladık. Dünya bir güç elektroniği devriminin eşiğinde ve biz lider bir konumda olabilmek için önemli adımlar atıyoruz. Bu sebeple, ilk altı aylık sonuçlarımız ile 2022 yıl sonu satış beklentilerimizi yükselttik.”

“Sürdürülebilirliği, Core&Clear 2025 stratejimizin merkezine koymak için cesur bir adım attık. Yeni Çevresel, Sosyal ve Kurumsal Yönetim (ESG) hedeflerimiz çok net. Aynı zamanda iklim için hedeflerimiz de Bilim Temelli Hedefler İnisiyatifi tarafından onaylandı. Motivasyonumuz enerji verimliliği, makine üretkenliği, düşük emisyonlar ve elektrifikasyon ile karbonsuzlaştırma taahhüdü ve lider teknoloji ortağı olmak. Danfoss, daha iyi bir gelecek ve yarını tasarlama amacını gerçekleştirmek için hiç bu kadar iyi bir konumda olmamıştı” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Danfoss Türkiye ve DAF Enerji Genel Müdürü Mert Kalafatoğlu: “Danfoss Global sonuçlarına paralel, Danfoss Türkiye olarak da faaliyet gösterdiğimiz tüm segmentlerde 2022 yılının ilk yarısını çift haneli büyüme oranlarıyla tamamladık. Pandemi döneminin ardından 2021 yılında yakaladığımız ivmeyi daha güçlü bir şekilde 2022 yılının ilk yarısında da sürdürdük. Ham madde, enerji ve lojistik maliyetlerinin arttığı, enflasyon rakamlarının ve fiyatların sürekli yükseldiği bir dönemde bu başarıda katkısı olan, başta iş ortaklarımız ve müşterilerimiz olmak üzere tüm çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyorum” diye konuştu.

ESG hedefleri Core&Clear 2025 stratejilerinin önemli bir parçası olacak
Danfoss, nisan ayında karbonsuzlaştırma, döngüsellik, çeşitlilik ve kapsayıcılık konusunda 2030 ESG hedeflerini başlattı. Hedefler, Danfoss’un Core&Clear 2025 stratejilerinin önemli bir parçası olacak. İklim hedefleri mayıs ayında Bilim Temelli Hedefler İnisiyatifi tarafından onaylanan Danfoss, karbonsuzlaştırma çabalarını hızlandırmaya devam edecek.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

125. Sayımız Yayında.