Aldağ Banner
Aldağ Banner

BLYGOLD ROBOTİK Uygulama Merkezi Luftsis AŞ Bandırma tesislerinde Hizmete girdi

BLYGOLD ROBOTİK Uygulama Merkezi Luftsis AŞ Bandırma tesislerinde Hizmete girdi

HVAC sistemleri korozyon korumasında Dünya lideri BLYGOLD Türkiye distribütörü ve uygulayıcısı Luftsis AŞ Bandırma tesislerinde Fransa’dan sonra dünyada ikinci ROBOTIK uygulama merkezini ile 2020 Mart ayında hizmete açtı.

Luftsis AŞ / Blygold Türkiye Genel Md Uğur DARCAN ;

Genel olarak Blygold:

Blygold marka ve ürünlerini 2 yılı aşkın süredir başarı ile Türkiye’de Klima Tesisat sektörünün hizmetine sunuyoruz. Blygold 30 yılı aşkın süredir HVAC sistemleri bataryaları için korozyon kaplama sistemleri üretimi ve uygulamaları yapmaktadır. Kendi sektöründe dünya lideri markadır. Merkez tesisleri Hollanda da olmak üzere 45 ayrı ülkede franchisor bayileri ve ülke bazlı Master franchisor distribütörleri ile HVAC sektörüne hizmet vermektedir. BlyGOLD PoluAl XT/MB/MC adı verilen Alüminyum pigmentli Poliüretan korozyon kaplama sistemi kendi adına tüm dünyada patentlidir. Devrim niteliğindeki bu ürün korozyon önleme ve korozyona bağlı ısı değişiciler ve metal yüzeylerde zaman içerisinde oluşan %15 varan kapasite ve enerji kayıplarını önlemektedir.

Blygold Uygulama Alanları :

Blygold yeni imalatlarda başarı ile uygulanmakla birlikte zaman içerisinde korozyona uğramış, hasarlanma ve kapasite kayıpları oluşmuş eski klima sistemlerinin saha renovasyonunda da yoğun olarak kullanılmaktadır.

Uygulamalar Bakır Boru/Alüminyum kanat, Bakır Boru/Bakır Kanat, çelik boru/çelik kanat bataryalar, microchannel bataryalar, bunlara ait galvaniz saç flanşlar ve galvaniz/boyalı klima cihazları metal yüzeylere fabrikasyon veya şantiye şartlarında gerçekleştirilmektedir. Standart ve yüksek çalışma sıcaklığı (650 C) uygulamalarına uygundur. Blygold uygulaması yapılan ürünler ; Klima santralları, Chiller, DX /VRF dış ünite batarya ve kondenserleri, yüksek sıcaklık / endüstriyel tip ısı değiştiriciler , metalik  yüzeyler, su soğutmalı chillerlerin su kutularıdır.

Klima Cihazlarında oluşan korozyon hem hijyen şartlarını bozmakta ve insan sağlığı açısından riskler oluşturmakta ayrıca da yükselen kondenzasyon basınçları dolayısıyla klima cihazlarının yüksek elektrik enerjisi çekmesine sebebiyet vermektedir.

Blygold kaplaması cihaz kullanım ömrünü en az 2 kat (çoğu uygulamada 3 kat) arttırmakla birlikte  zaman içerisinde oluşan korozyona bağlı performans kayıplarını da önlemekte ve cihazların enerji giderlerini düşürmektedir. Korozyona bağlı batarya ve diğer ürünlerin yenilenmesine de gerek kalmamaktadır.

ISO 12944 Korozyon önleme standartlarındaki C1-C5 M klasındaki 6 farklı korozif sınıftaki tüm  çevresel bölgelerde ki metal yüzeyler için idealdir.

BLYGOLD

Bunlar ;

  • Jet yakıtlarının ürettiği kerosene bağlı aşırı korozif etkiye açık Havaalanları klima sistemleri,
  • Deniz üstü tüm askeri ve sivil Deniz araçlarının Klima sistemleri,
  • Deniz kenarı Tatil köyü, Hotel ve işletmelerdeki Klima Sistemleri,
  • Endüstriyel bölgeler ve asit yağmurlarına açık klima sistemleri,
  • Yüksek sıcaklık, toz ve kum fırtınalarının etkin olduğu Çöl iklimine sahip klima sistemleri,
  • Korozyona bağlı üzerinde mikroorganizma ve bakterilerin kolayca üreyebileceği hijyenin çok önemli olduğu Hastane Klima sistemleri,
  • Enerji üretim tesislerinde kullanılan Klima sistemleri ve endüstriyel ısı değiştiriciler,
  • Hassas sıcaklık, nem gerektiren Müze klima sistemleri,

 

BLYGOLD

Türkiye de BLYGOLD :

Blygold marka ve ürünlerini 2 yılı aşkın süredir başarı ile Türkiye’de Klima Tesisat sektörünün hizmetine sunuyoruz. Klima sektöründe var olan ancak çokça dillendirilmemiş önemli bir konuya çözüm getirdiğimiz inancındayız. Blygold uygulamalarının öncesinde Klima cihaz ve sistemlerinde korozyon ve buna bağlı performans ve enerji kayıpları hep göz ardı edilmişti. Yatırımcı, projeci, cihaz satıcıları ve distribütörler daima cihazların ilk günkü hali üzerinden kıyaslama ve tercih oluşturuyor idiler. Oysa Laboratuvar ve saha uygulamaları göstermekte idi ki; Cihazlar üzerinde meydana gelen kirlilik ve çevresel şartlara bağlı korozyonlar en geç 2 ay içerisinde cihaz performanslarında %4 ile başlayıp 2 senelik işletme performansında %12-15 kayıplara yol açmaktaydı. Bu işin sadece performans ve enerji verimliliği tarafıydı. Bununla birlikte ve daha önemlisi ; Organik ve inorganik asit ve tuzlara, kimyasal atıklara, sülfür kükürt gibi yanma sonrası baca ve egzost atıklarına maruz kalan klima cihazları daha garanti süreleri bile dolmadan ağır hasarlanmakta, işletmeci ve satıcı firmaların servis departmanları üzerinde sürekli tekrarlanan problemlere ve çok sayıda işletme giderine sebep olmaktaydı. Bunlar genel olarak ; deniz kenarı ve üstü uygulamalar, Kimyasal işleme tesislerindeki cihazlar özellikle mukavva ve karton işleme tesisleri, çimento fabrikaları, Jet yakıtı ekzostuna maruz kalan havaalanı uygulamaları, içinden kimyasal atık gecen dere ve  deşarj giderleri bulunan tesisler vs. dir. Özellikle bu ve benzeri projeler için Blygold korozyon önleme kaplamalarının kesin ve kalıcı olarak çözüm ürettiğini gördük ve tespit ettik. Örneğin dünya üzerinde tüm otomotiv

sektörünün araç kaportalarında kullandığı en üst düzey boya/korozyon koruması kabul edilen kataforez kaplama+ Boya nın korozyona karsı tuz testi korumasının maksimum 2000 saat olmasına (veya alternatif ürün kabul edilen epoksi kaplamasının tuz testi dayanımı 1000 saattir) karşın Blygold Korozyon korumasının 11.000 saat tuz, 4000 saat asit testi dayanımı olması ne demek istediğimizi daha net olarak anlatmaktadır. Ayrıca Uluslararası 5 yıl Blygold sertifikalı korozyon garantisini de biz Türkiye de tüm müşterilerimize uyguluyoruz.

Blygold uygulamaları ve kalite kontrol yöntemleri;

Standart Blygold uygulamaları tesislerimizde 12 aşamada gerçekleştirilir. Blygold bitmiş ürünler üzerine SPREY tekniği ile uygulanır. Bunun avantajı yarı mamul veya tamamlanmış klima cihazları üzerine fabrikamızda veya şantiyede sahada uygulama yapılabilir olmasıdır.  Yüzeylerde ve bataryalar üzerinde kaplanmamış hiçbir alan kalmaz. En sık rastlanan alüminyum kanat ucu korozyonuna karşı etkin koruma sağlar. Kaplama esnektir, kaplama sonrası batarya bükülebilir. Aynı zamanda hidrofiliktir yani su üzerinden kolayca deşarj olur. Ultraviyole dayanımı çok yüksektir yani açık hava güneş altındaki cihazlara güvenle uygulanır. Ultraviyole dayanımı hiç olmayan epoksi kaplama gibi 6 ayda parçalanıp dağılmaz. Aynı zamanda tamir ve yenileme onarma imkanı sunar. Bu özellikleri dolayısıyla 30 yılı aşkın süredir dünya üzerinde binlerce projede kullanılıp kendi benzersiz kalitesini ispatlamıştır.

BLYGOLD

 

Uygulama Adımları

1.       Batarya Mekanik Temizlik yapılması ( Fırça ve hava Tabancası ile)

2.       Bataryanın BLYGOLD Coil Clean Solusyonu ile 6 bar basınç / 85 C su ile Yıkanması
3.       Durulama – Kuruma (Öncesinde Su PH Kontrolu)
4.       Yağ Kalıntı Kalite kontrolü (Kırmızı Indicator ile)
5.       Bataryanın BLYGOLD Refa Bride  Solusyonu ile 6 bar basınç / 85 C su ile Yıkanması
6.       Durulama – Kuruma
7.       Kuruma Kalite Kontrolü ( pH Kağıt ile)
8.       Batarya Kolektör ve Flanşlarının BlyGOLD Refamac 3509 ile kaplanması
9.       Bataryanın BLYGOLD PoluAL XT / MB/ MC kaplanması
10.   PoluAL XT kaplama Kalite kontrolü ( Endoskop ile en az 2 noktadan)
11.   Metalik yüzey üzerinden Crosshatch Yapışma Kalite kontrolü
12.   Etiketleme, Paketleme ve sevk

Robotik Blygold Uygulama ve Yatırımı;

Boyama ve yüzey kaplama teknolojileri genel olarak yüksek hassasiyet, prosedürlü zemin hazırlama, kontrollü kaplama teknikleri gerektirmektedir.

Blygold Kaplamalarının temelinde de bu ilkeler ve prosedürler geçerlidir. Çünkü iyi bir uygulama sonucu için yüksek kaliteli kaplama teknolojisi ve eğitimli teknisyenler gerekmektedir.

Türkiye’deki iki yıllık uygulama geçmişi mizde bu yöntemlere ve kaplama teknolojisi prosedürlerine tam uyum gösterdik. Bizzat eğitimlerini Hollanda Blygold Merkez tesislerinde almış sertifikalı uygulayıcı teknisyen ve kalite kontrol ekibimiz ile birlikte gerçekleştirdik. Bununla birlikte 2019 yılı içinde Türkiye’deki artan iş potansiyelimiz ve karşılaştığımız talep kapsamında Blygold Korozyon kaplamaları için bir ROBOTİK bir tesis kurmak kararı aldık. Çünkü bölge olarak artık sadece Türkiye değil, Türki Cumhuriyetler, Ortadoğu ve Afrika pazarlarına da Blygold ürün ve hizmetlerini sunmaya başladık.

Robotik tesis yatırım kapsamımızda 1 ad FANUC, 1 ad ABB marka tam otomasyonlu boyama robotları, hazırlık- boyama kabinleri ve kurutma fırınından oluşan bir boyama/kaplama hattı yer almaktadır. Ayrıca tesis içerisinde 1 ad Klima santralı, 1 ad Chiller ve Komple entegrasyon ve otomasyon sistemi yer almaktadır. Toplam Yatırım bütçesi 450.000 Euro dur ve 9 aylık bir sürede tamamlanmıştır. Bu yatırımın temel amacı yüksek uygulama kalitesini standartize etmek, işlem süresi ve buna bağlı imalat sürelerini kısaltmaktır. Tesisimiz bu amaçla dünya üzerinde Fransa’dan sonra kurulmuş ikinci BLYGOLD robotik tesisidir.

Teknik olarak robotik tesisimizde Blygold korozyon önleyici kaplamalar klimatizasyon kontrollü, sabit 20 ⁰C sıcaklıkta, laminer flow 0,2 mt/sn düşey hava akışlı F7 sınıfı filtrasyonlu boya kabinlerinde, ABB/FANUC  robotlar ile C5-M korozyon sınıfında  tam otomasyonlu olarak gerçekleştirilir. Yüzey hazırlama ve robotik kaplama malzeme kontrolleri, spreyleme robot ilerleme hızları, kaplama mikron kalınlıkları, ıslak ve kuru kürlenme sonrası kaplama miktarları tam otomatik olarak gerçekleştirilir.  Yüksek uygulama kalitesi ve sürekliliği standarttır.

Robotik tesisimiz Mart 2020 tarihinde devreye girmiş ve işletmeye açılmıştır. Bu kapsamda bize destek veren başta Blygold merkez yönetimi olmak üzere tüm tedarikçi ve ekiplerimize teşekkür ederiz.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
blygold robotik

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

104. Sayımız Yayında
%d blogcu bunu beğendi: