Birkaç Damladan Bir Şey Olmaz Demeyin!

Birkaç Damladan Bir Şey Olmaz Demeyin!

Dünya yüzeyindeki su miktarı 1,4 milyar km² civarında fakat sadece %3’ü tatlı su ve bunun 3’te 2’sinden fazlası buzullarda bulunuyor.

Yeryüzünün en önemli kaynağı olan su; artan dünya nüfusu, bilinçsiz tüketim, tarımda yanlış sulama yöntemleri, çevre kirliliği ve küresel ısınma gibi faktörlerin artmasıyla tehlike altında.

Üç tarafı denizlerle çevrili olan ülkemiz ise su zengini bir ülke olduğu düşünülse de kişi başına düşen kullanılabilir su miktarı göz önünde bulundurulduğunda, su stresi çeken bir ülke olarak kabul ediliyor. 2040 yılına gelindiğinde ise Türkiye’nin dünyada en fazla su stresinin yaşandığı 27. ülke olacağı düşünülüyor.

22 Mart Dünya Su Günü kapsamında açıklama yapan ETNA Pazarlama İletişimi Sorumlusu Çevre Mühendisi Derya İpek Demir, “ETNA olarak insanlığın geleceği için su kaynaklarımızın korunmasının ne kadar önemli olduğunun bilinci ile ürünler tasarlıyor ve üretiyoruz” dedi. Demir, sözlerine şöyle devam etti: “Kullanım suyu hidroforlarımızda kullandığımız invertör teknolojisi sayesinde hidroforlarımız değişken su ihtiyacına göre gerekli olduğu kadar enerji harcıyor, minimum enerji tüketimi ile maksimum verimlilikte çalışıyorlar, böylelikle musluklardan akan suyun basıncında değişkenlik olmadığı için su israfını da önlemiş oluyoruz.”

Bireysel sorumluluklarımıza da değinen Demir, günlük hayatımızda tükettiğimiz su miktarına dikkat çekerek birkaç damladan bir şey olmaz demememiz gerektiğini, israf edilen her damlanın yakın gelecekte yaşayabileceğimiz su krizine bizi bir adım daha yaklaştırdığını ifade etti.

etna-1120x850-1-kolaj

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
Derya İpek Demir Etna

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

121. Sayımız Yayında.