Aldağ Banner
Aldağ Banner

Semih Çalapkulu
Semih Çalapkulu
Semih.calapkulu@kuzugrup.com
ASHRAE Derneğinin Görevleri Nelerdir?
  • 0
  • 06 Haziran 2022 Pazartesi
  • +
  • -

( WHAT ARE THE DUTIES OF ASHRAE SOCİETY? )

American Society of Heating Refrigerating and Air Conditioning Engineers

ASHRAE; Amerikan Isıtma, Soğutma ve Havalandırma Mühendisleri Derneği, ısıtma, havalandırma, klima ve soğutma sistemleri tasarım ve inşasını ilerletmek isteyen Amerika’nın profesyonel bir derneğidir.

ASHRAE’nin dünya çapında 132’den fazla ülkede 57.000’den fazla üyesi bulunmaktadır.

1894 yılında kurulan ASHRAE, inşa edilmiş çevre için sürdürülebilir teknoloji ile insan refahını ilerleten küresel bir toplumdur. Dernek ve üyeleri, bina sistemleri, enerji verimliliği, iç mekan hava kalitesi, soğutma ve sektördeki sürdürülebilirliğe odaklanmaktadır. Araştırma, standart yazma, yayınlama ve sürekli eğitim yoluyla, ASHRAE yarının bugünkü yapılı çevresini şekillendirmektedir.

ASHRAE, 1959 yılında iki derneğin birleşmesiyle; 1894 yılında kurulan Amerikan Isıtma ve Klima Mühendisleri Derneği (ASHAE) ve 1904 yılında kurulan Amerikan Soğutma Mühendisleri Derneği (ASRE) birleşmesiyle, Amerikan Isıtma, Soğutma ve Klima Mühendisleri Derneği olarak kuruldu.

2012 yılında, bir markalamanın bir parçası olarak ASHRAE, Amerikan Isıtma, Soğutma ve Havalandırma Mühendisleri Derneği’nin tam yasal adını kullanmaya karşı “ASHRAE” olarak çalışmaya başladı.

ASHRAE kullanımı, toplumun dünya çapındaki üyeliğini yansıtır ve hizmetlerin küresel olarak gelişmeye devam edeceğini gösterir. Dernek, teknik seminerleri ve workshopları ile bilgi ve tecrübelerin global olarak paylaşılmasını sağlar.

ASHRAE’nin 132’den fazla ülkeden 57.000’den fazla üyesi vardır ve kendi Ar-Ge programı ile dünyadaki az sayıdaki topluluktan/derneklerden biridir.

ASHRAE amacı, üyelerine teknik bilgi vermeyi, endüstrinin sektörel standartlar ve teknik ilkelerin kaynağı olmayı, sektörde bir profesyonel ağ oluşturmayı ve eğitimlerine devam etmeyi kolaylaştırmayı amaçlamaktadır.

ASHRAE, 15 Bölgeden ve 170’in üzerinde bölümden oluşmaktadır. Amerika kıtasındaki bölgelerin 12’si ile 13. Bölge Hong Kong, Endonezya, Malezya, Filipinler, Singapur, Tayvan ve Tayland’ı içeriyor. “Büyük Bölge” olarak bilinen son bölge Hindistan, BAE, Nijerya, Mısır, Pakistan, Suudi Arabistan, Katar, Lübnan, Sri Lanka, Kuveyt, Güney Arabistan, Bangladeş, Bahreyn ve Türkiye’dir.

ASHRAE

Ulusal veya coğrafi konumlara dayalı olarak oluşturulan her Bölüm ve Bölüm, gücünü, kurumsal seslerinin, üyelerinin seslerinin küresel ölçekte duyulmasını mümkün kılmak için son derece kurumsallaşmış bir Topluluğun parçası olarak kullanır. Ayrıca, Bölümler üyelerinin ASHRAE eğitimlerine erişimini kolaylaştırır, seçkin eğitmenler tarafından yürütülen bölgesel konferansların düzenlenmesine katkıda bulunur ve bu tür programların kendi ülkelerinde yapılmasını mümkün kılar.

Dallas’ta düzenlenen (26-30 Ocak 2013) ASHRAE Kış Konferansı sırasında ASHRAE üyeleri, Türkiye’de bir Bölüm kurmakla ilgilendiklerini ifade etmek üzere Üye Konseyine başvurdu.

29 Ocak 2013 tarihinde başvuru onaylanmış ve böylece “ASHRAE Türkiye Bölümü” (ASHRAE Turkish Section) oluşturulmuştur.

logo

Dünyada HVAC sektörünün ana katkısı ve lideri olma misyonuyla ASHRAE, sektördeki profesyonel, akademisyenler ve sektörel olmayan sektörler tarafından verilen gayretli çaba ile 2013 yılında 25 üyeyle Türkiye’de faaliyetlerine “Türkiye Bölümü” altında başlamıştır.

ASHRAE’nin Misyon ve Vizyonu:

Misyon: Isıtma, havalandırma, iklimlendirme, soğutma ve ilgili alanlarının sanat ve bilimlerini ilerleterek insanlığa hizmet etmek.

Vizyon: Herkes için sağlıklı ve sürdürülebilir bir yapı ortamı.

ASHRAE İletişim Bilgileri

1791 Tullie Circle, N.E. Atlanta, GA 30329
Toll-free for Customer Service: (800) 527-4723 (U.S. and Canada only)

Phone: (404) 636-8400 and 800-527-4723
Fax: (404) 321-5478

Web: www.ashrae.org
Web: www.ashrae.org.tr (Türkiye Birimi)

e-mail: RegionInfo@ashrae.org
Ashrae Üyelik: https://www.ashrae.org/membership/join

( Magic Mechanic Meetings© yazı dizisi devam edecek… )

Kaynakça:

  • ASHRAE

https://www.ashrae.org/about

  • ASHRAE TÜRKİYE

https://ashrae.org.tr/

 

 

Semih ÇALAPKULU

Makina Mühendisi

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YENİ
  • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: