Cum. Ağu 14th, 2020

Mechanic Dergi

Enerji ve Tesisat Sektörünün En İyi İçerik Kaynağı

Arçelik A.Ş., SHERPA ile yeni deneyimler tasarlıyor.

Kullanıcı deneyimi alanında 2014 yılından bu yana kaynak paylaşımı kavramı ile SHERPA UX Tasarım Stüdyosu ile çalışan Arçelik A.Ş. Endüstriyel Tasarım ekibi; bilgi mimarisinden etkileşim tasarımına, kullanıcı testlerinden tasarım ve üretim süreçlerine; ürün ve kullanıcı deneyimi tasarımı süreçlerinin kesiştiği ve ayrıştığı rehberlik eden noktaları SHERPA Blog’a anlattı.

En genel anlamıyla; insan hayatını kolaylaştıran çözümler tasarlama motivasyonuna sahip bir disiplin olan endüstriyel tasarım, kitlesel olarak üretilen her tür nesnenin ve kullanıcı ile kuracağı ilişkilerin tasarımına odaklanır. Buradaki deneyim bugün hem fiziksel hem de dijital boyutları olan bir deneyimler toplamıdır. Bir otomobilin kapısını ya da bir çamaşır makinesinin deterjan çekmecesini kapattığınızda çıkan sesin tonu dahi sunulan deneyimin önemli bir parçasıdır. Arçelik A.Ş. Endüstriyel Tasarım Direktörü̈ Serdal Korkut Avcı ve UX&UI Tasarım Yöneticisi Özgür Mutlu Öz, insan hayatını kolaylaştıran araçlar üretmek isteyen tasarımcılara yol gösterecek çalışmaları ile ilgili şunları aktardı;

Arçelik A.Ş.’nin başarısının sırrı; Tutku, merak ve her zaman denemektir…

Arçelik A.Ş. Endüstriyel Tasarım ekibi olarak olmazsa olmaz 3 önemli özelliğimiz var ve başarılarımızın temelinde bu özelliklerimizin yattığına inanırız; Yaptığımız işe tutku ile bağlı olmamız, her zaman meraklı olmamız ve aklımıza geleni denemekten asla korkmamamız… İşimize olan sevgimiz ürünlerimize de yansıyor ve bir şeylerin görünen yüzünün altına merakla bakmak her ortamda bize avantaj kazandırıyor. Bulduğumuzu test etme özelliğimiz ve denemelere zaman harcamamız ise bizi farklılaştırıyor diyebiliriz.

Bir ürünle yaşadığınız toplam deneyim, o ürünün marka kimliğini yansıtıyor.

Bizler, ev ortamında insan hayatını kolaylaştıran eşyalar üretmek için çalışıyoruz. Her ürünün kökeninde de bir kullanıcı ve bu kullanıcının da o ürünle ilgili bir amacı var. Dünya ve teknoloji geliştikçe insan eşyalarla daha farklı metotlarla iletişime geçmek istiyor ve cihazları hayatı kolaylaştıran araçlar olarak görüyor. Kullanıcılar dokunduğu her eşya ile sadece ekran boyutunda iletişime geçmiyor, malzemenin ona hissettirdikleri, rengi, dokusu ve sesi gibi birçok farklı unsur ile toplam bir deneyim yaşıyor. Buna göre, ihtiyaçlara göre tasarladığımız her ürün için fiziksel deneyim ile duygusal deneyiminin bütününe bakarak eşya üretiyoruz. Kullanıcının kendi hakkında bize verdiği bilgileri nerede ve nasıl kullanmamız gerektiğini bulmak için sürekli sorular soruyor ve araştırıyoruz. Yaptığımız ürünü sadece ekranı ile değil, 140 ülkenin kültürel farklılıkları ve kullanıcıların farklı ortamları ile bir bütün olarak test ediyoruz. Günlük hayatı gözlemlediğimiz testler bizim için çok önemli. Ar-Ge merkezlerimizde ve SHERPA ile bu testler üzerine çok çalışıyoruz.

SHERPA gibi iş ortakları farklı bakış açıları ile zenginlik ve hız kazandırıyor.

Bir konu hakkında o alana fokus kişilerle çalışmak her zaman daha iyi sonuçlar doğuruyor. Böylece daha verimli ve daha hızlı işler çıkıyor. UX &UI geliştirme sürecinde, SHERPA gibi alanında uzman ve kullanıcı deneyimine fokus bir ekiple çalışmayı seçerek, zamanımızı daha verimli kullanıyor ve iş kalitemizi üst seviyede tutmaya devam ediyoruz. Beraber ürün tasarım projeleri geliştirdiğimiz SHERPA ekibi ile bizim stratejik ürün geliştirme hedeflerimizin örtüşmesi bize hız ve farklı bir bakış açısının yanında avantaj da kazandırdığını düşünüyoruz. Bu konuda kaynak paylaşımımız, farklı bakış açıları ile birimizin gözden kaçırabileceği detayları beraber görüp değerlendirebilmemizi sağlıyor. Projelerde ekipler birbirini besliyor ve biriken bir deneyim kazanıyor, böylece daha zengin sonuçlara ulaşıyoruz.

Arçelik markamızın “inovasyon” ve “tasarım” ile aynı anda anılması algısını oluşturmak bizim için çok önemli. Gelecek için stratejimiz, hızla değişen dünyanın yeni şekillerine göre bir form almak ve bu yönde büyümek. Bu bağlamda en kilit noktamızı doğru işbirlikleri ve doğru insan kaynağı ile çalışmak oluşturuyor. SHERPA, işte bu kilit iş ortaklarımızdan biri.

Arçelik A.Ş. olarak, 8-10 farklı ülkede Ar-Ge merkezimiz var. Bu anlamda gelecek için tasarım merkezlerini daha da zenginleştirmek ve UX deneyimini yansıtacak arayüzlerin olgunlaşmasına odaklanmalarını sağlamak öncelikli hedeflerimiz arasındadır.

Bir Cevap Yazın