Altemur Güleç Röportaj

Altemur Güleç Röportaj

Atlas Teknik Tesisat Ltd. Şti. Şirket Ortağı Altemur Güleç

Farkındalığımızı hizmetimizle yaratmaya özen gösteriyoruz

Türkiye’de ve yakın bölgelerde hizmet verdikleri firmaların marka değerlerinin çok yüksek olduğunu ve bundan dolayı farkındalık yaratacakları unsurların olması gerektiğini belirten Atlas Teknik Tesisat Ltd. Şti. Şirket Ortağı ve Satış&Pazarlama Müdürü Altemur Güleç, “Çünkü rekabet edebilmeniz için sadece fiyat bir unsur değil. Farkındalığımızı hizmetimizle yaratmaya özen gösteriyoruz” diyor…

Öncelikle kendinizden bahseder misiniz?

1985 İstanbul doğumluyum. İlkokulu Bilfen Koleji’nde tamamladıktan sonra Hüseyin Avni Sözen Anadolu Lisesi’ni akabinde Yıldız Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünü kazandım. YTÜ makine mühendisliğini bitirdikten sonra 2007’de tesisat sektörüne giriş yaptım. 2007-2014 yılları arasında sektörümüzde faaliyet gösteren iyi firmaların birinde hem yurtiçi hem de yurtdışı satışlarda görevli satış mühendisi olarak çalıştım. 2014’de Atlas Teknik firmasına ortak olarak girdim. O tarihten günümüze sektörümüzde yol kat etmekteyiz.

Atlas Teknik firmasına 2014’de ortak oldunuz, firmanın kuruluşu hakkında detayları öğrenebilir miyiz?

Atlas Teknik, ortağım olan Mehmet Çabukusta’nın 2001’de kurduğu bir firmadır. İlk başta çalışmalarına Patterson yangın pompaları ile başlamıştır, akabinde 2006 ve 2007 yıllarında Amerikan firmaları olan Nibco ve Metraflex’in distribütörlüğünü almıştır. Firmamız, yangın pompası sektöründe, endüstriyel projelerde ve Amerikan elçilikleri projelerinde faaliyet gösteriyordu. 2014’den itibaren benim de ortak olmamla beraber ciddi bir atılım gerçekleştirdik. Şu anda 10 kişilik bir ekibimiz var. Türkiye’de çeşitlendirme yapmazsanız çok başarılı olma şansınız olmuyor maalesef. Ben ortak olurken ürün çeşitliliğini sağlamak ve firmayı daha güçlü hale getirmek amacındaydım. Hedeflerimize de bu doğrultuda yürümekteyiz. En büyük hedeflerimizden biri de sürdürülebilir bir iş yapısına sahip olmak. Piyasadaki ismimizi her zaman korumak istiyoruz.

Ürün gamınız ve çalışmalarınız hakkında bilgi alabilir miyiz?

Atlas Teknik olarak 10 firmanın Türkiye ve yakın bölge distribütörlüğünü yapıyoruz. Birkaç farklı dalda hizmet vermekteyiz, bunlardan biri yangın sektörüdür. Patterson yangın pompalarının Türkiye ve yakın bölge distribütörlüğünü yapıyoruz. Bununla beraber Nibco yangın vanaları, Metraflex dilatasyon geçiş parçaları, Tolco UL/FM onaylı sismik askılama ekipmanları, Fike gazlı söndürme sistemleri ve Viking’in Türkiye’de köpüklü ve sulu söndürme sistemleri dağıtıcılığını yapmaktayız. Diğer faaliyet alanlarımızdan biri de özellikle Amerikan elçilikleri projelerinde ısıtma-soğutma tesisatlarında farklı çeşitlerde ürün tedarikimizin olmasıdır. Direkt Amerika’dan tedarik sağladığımız gibi Türkiye’den de tedarikimiz mevcuttur. Dünyada çeşitli bölgelerde faaliyet gösteren inşaat firmalarıyla birebir çalışmalarımız uzun senelerdir devam ediyor. Bunun yanı sıra ısıtma-soğutma sektöründe IMI firmasının Türkiye distribütörlüğünü yapmaktayız. Kendi içinde 3 ana dala ayrılan IMI; TA balans vanaları, Pneumatex basınçlandırma sistemleri ve Heimeier kontrol vanalarından oluşuyor. Ayrıca AO Smith su arıtma sistemlerinin de proje partneriyiz. Amerikan firması olmasının da avantajı ile Türkiye’de ciddi projelerde çözüm ortaklığı yapmaktayız.

IMI Türkiye distribütörlüğünü yaptığınızı belirttiniz, sürecin nasıl geliştiğiyle ilgili bilgi verir misiniz?

Ben iş hayatıma başladığım 2007 yılından beri balans vanaları konusunda çalışmaktayım. Tabi ki birçok ürünle bunu desteklemişliğimiz vardı, lakin balans vanaları konusu bizim ilk göz ağrımız. 2014’te Atlas Teknik’e ortak olduktan sonra da IMI Türkiye’ye bağlı bir çözüm ortağı olmuştuk. Kendilerine bağlı çalışan güçlü partner firmalarıydık. IMI, Türkiye’de kendi ofisini 2009 yılında açmıştı ve 15 çalışanıyla sektörde hizmet gösteriyordu. 2018 yılının Eylül ayında Türkiye ve bazı bölgeleri kapatma kararı aldılar ve distribütörlük sistemine geçtiler. Biz de 2019’un Ocak ayında resmi sözleşmelerimizi yaptık ve firmanın Türkiye distribütörü olarak çalışmalarımıza kaldığımız yerden devam ettik.

IMI ürünleri tecrübe gerektiren ürünler olduğundan dolayı ve bizler de bünyemizde senelerin tecrübesini barındırdığımızdan dolayı bizim için bu süreç zor olmadı. IMI için kendi içimizde kurduğumuz ciddi bir ekibimiz ve sistemimiz bulunuyor. Bununla beraber dışarıda satış mühendislerimiz mevcut. Projelerde hem teknik olarak hem de satış ve pazarlama açısından hizmetlerimiz aynen devam etmektedir. IMI’ın partnerliğini yaptığımız dönemde de zaten birçok konuyu kendi içimizde yönetebiliyorduk. Satış sonrası hizmetler ile ilgili ise, IMI servis hizmetlerini kendi içinde kendi ekibi ile çözüyordu, bizim ise IMI servis bölümünden ayrılan arkadaşlarımızın kurmuş olduğu bize destek veren bir IMI yetkili servis firması mevcuttur. Ciddi bir sinerji ile bu kısım da sorunsuz olarak devam etmektedir.

Sektörde yangın konusunda öncü firmalardan bir tanesisiniz, çünkü kaliteli markaların distribütörlüğü bünyenizde bulunuyor. Yangın ekipmanları sektörü çalışmalarınızı öğrenebilir miyiz?

Atlas Teknik, 2001 yılında yangın pompası konusunda atılıma başlamış bir firma. Lakin akabinde bu işi tamamlayıcı iş dalları olarak gazlı söndürme, köpüklü söndürme, sulu söndürme, yangın vana grupları ile alakalı piyasada gelişim söz konusu. Bizim de son 3 senede Türkiye’deki hastane, hangar, havalimanı projeleri ve endüstriyel tesis projelerinde ciddi bir atılım gösterdiğimizden dolayı ürün gamımızı tamamlama gereği duyduk ve şu anda tam ürün gamıyla beraber yangın güvenliği sektöründe kaliteli markalarla üst düzey projelerde her zaman yer alabiliyoruz.

Müşterilerinize sunduğunuz hizmetler nelerdir?

Türkiye’de ve yakın bölgelerde hizmet verdiğimiz firmaların marka değerleri çok yüksek olduğundan dolayı farkındalık yaratacağımız unsurlar olması lazım. Çünkü rekabet edebilmeniz için sadece fiyat bir unsur değil. Farkındalığımızı hizmetimizle yaratmaya özen gösteriyoruz. Türkiye piyasasında rekabetçi bir stratejimiz mevcut. Özellikle yangın güvenliği alanında ciddi hizmet vermeniz gerekmektedir. Hidrolik hesapların yapılması, projelerin sunulması, dizayn firmalarına, taahhüt firmalarına, işverene bu konularla ilgili ciddi destek vermeniz lazım ki olumlu geri dönüşler alıp piyasada yol kat edebilesiniz. Biz de uzman ekibimizle birlikte farkındalığımızı bu şekilde yaratıyoruz. Satış sonrası hizmetlerde, yangın pompası ve yangın ekipmanlarıyla alakalı 9 kişilik ciddi bir servis ekibimiz var. Ekibimizle hızlı aksiyonlar aldığımızdan dolayı tercih sebebi oluyoruz.

Hedefleriniz nelerdir?

Türkiye’de sektörde birkaç yıldır bir daralma söz konusu. Konut ve ticari binalarda markalarımızdan dolayı yer almamamız mümkün değil. O yüzden hem bu domestik kanalda hem de endüstriyel kanalda yürüyoruz. Ancak konut projeleri ve endüstriyel tesislerde ciddi daralma olduğundan dolayı özellikle son 3-4 yıldır rotamızı yurtdışına çevirmiş durumdayız. Ortadoğu’da, Türki Cumhuriyetleri’nde hizmet vermekteyiz. Bununla beraber kısa dönem planlarımızda yakın bölgelerde Azerbaycan ve Gürcistan gibi ülkelerde hizmet vermeye devam edeceğiz. Türkiye’de de şehir hastaneleri, havalimanları ve hangar projelerinde yer almakla beraber yeni projelerle birlikte özellikle endüstriyel tarafta da ciddi atılım gerçekleştireceğimizi düşünüyorum.

Faaliyet gösterdiğiniz HVAC sektöründe dünden bugüne değişimi nasıl değerlendiriyorsunuz?

Benim sektörde 13. senem doldu. Özellikle ilgilendiğimiz ürünlerle ilgili sektörün gelişimini gözlemleyebiliyoruz. Türkiye’de inşaat sektörünün kalitesinin arttığını düşünüyorum. Yurtdışından gelip Türkiye’de kiralama ya da satın alma yapan bireylerin kaliteli projeleri tercih ettiklerini görebiliyoruz. Yangın güvenliği tarafında da birçok kurumun girişimleri ile çok iyi noktada olduğumuzu düşünüyorum. Tabi ki daha iyi olabilir. Özellikle Amerikan ürünü sattığımızdan dolayı senede 2-3 defa yurtdışı fuarlarda ve Amerika’da boy gösterdiğimizden oradaki gelişmeleri takip edip buradaki süreçle beraber çok hızlı ivmelendirildiğimizi söyleyebilirim. İyiye doğru ilerlediğimizin farkındayız ama düşük ürün kalitesine sahip firmaların Türkiye’de artık çok tutunamayacağı kanaatindeyim. Kaliteli üretim yapan kendi dalında büyük yerli ya da yabancı üreticilerin çok daha iyi noktada kalacağını söyleyebilirim.

Referans projeleriniz arasında hangileri yer alıyor?

Özellikle şehir hastaneleri projelerinde Patterson yangın pompaları, AO Smith su arıtma sistemleri ve IMI markamızla çok ciddi yol kat ettik. Son aldığımız projelerden bir tanesi YDA İnşaat’ın Konya’da devam eden şehir hastanesi projesi olup, burada IMI balanslama ürünlerinin tedariğini sağlıyoruz. Elazığ şehir hastanesinde AO Smith su arıtma sistemlerimiz mevcut. İkitelli ve Isparta şehir hastanelerinde Patterson yangın pompalarının tedariğini sağladık. 2018 ikinci yarısı ve 2019 ilk yarısında İstanbul Yeni Havalimanı projesinde de özellikle hangar bölümünde Patterson yangın pompaları, Viking köpüklü söndürme sistemleri, Fike gazlı söndürme sistemleri, Nibco yangın vanaları ve armatürleri, AO Smith Su arıtma sistemleri ile çok ciddi referanslar sağladık. Yeni hangarlarda da yeni çalışmalarımız devam etmektedir. Bunlar referanslarımızdan sadece bir kaçını temsil etmektedir.

2019 yılı Atlas Teknik adına nasıl geçiyor?

2018 ikinci yarısının ve 2019 ilk yarısının Türkiye’de birçok firma için zor geçtiğini söyleyebilirim. Bizim sektöre ve ticarete bakış açımız bu noktada bizi ayakta tutan etken oldu. Müşterilerimizin bizi seçme kriterleriyle birlikte bizler de tedarikçi olarak seçici olmaya özen gösterdik. Müşteri kalitemizi hep en üst seviyede tutmaya çalıştık. 2019’da ciddi referans projeler aldık; iyi proje yönetimleri sağladık. Son çeyreğiyle birlikte 2019’u iyi bir şekilde kapatacağımızı ümit ediyorum.

Sektörümüze vermek istediğiniz bir mesajınız var mı?

Türkiye’de yerli üretimin yaygın olmasının yanında distribütörlük sistemi de oldukça yaygındır. Her zaman çağa ayak uydurmak ve inovatif olmak gerekiyor. Yurtdışındaki gelişmeleri çok ciddi takip etmeliyiz. Yeri geldiğinde bizim de öncü olmamız gerekli. Benim verebileceğim mesaj; inovatif olmanın yanında çalışmak, çalışmak, çalışmaktır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

%d blogcu bunu beğendi: