Mechanic Dergi

Enerji ve Tesisat Sektörünün En İyi İçerik Kaynağı

Adım İstanbul Arı Yangın Markaları İle Donatıldı

Emlak Konut,  İntaya, EYG ve İntes hasılat paylaşımı ortaklığı ile Başakşehir’de hayata geçen Adım İstanbul projesi, toplam 615 konut ve 120 ticari alan ile 350.000 m² kapalı alandan oluşmaktadır.

Yeni yatırımlar ve dev projelerle büyüyen İstanbul’un yeni kent merkezlerinden biri olmaya hazırlanan Başakşehir’in kalbinde yer alan Adım İstanbul, 3. Köprü ve 3. Havalimanı ve Kuzey Marmara Otoyol Projesi gibi büyük ölçekli projelerin kesişme noktasında yer almaktadır. Yaşamı doğaya yaklaştırırken bir yandan da şehir yaşamına iki adım uzaklıkta konumlanan Adım İstanbul Projesi’nin, geniş ulaşım seçenekleri, eğitim, sağlık ve sosyal olanaklarıyla yaşam kalitesini birkaç adım ileriye taşıyacağı düşünülmektedir. Türkiye’nin en büyük parklarından biri olan Başakşehir Şehir Parkı’na uzanan caddesi, alışveriş merkezi, sosyal alanları ve capcanlı meydanıyla Adım İstanbul Başakşehir’in kalbinde konforlu ve ferah bir yaşama kapılarını açıyor.

Projede, 2+1’den 5+1’e büyüklüğü 106 metrekare ile 264 metrekare arasında değişen pek çok farklı tipte daire seçenekleri, rengarenk bir doğa ve cıvıl cıvıl bir yaşam sunan peyzaj zenginliği, proje meydanından ulaşılan metro ile cazibesini artıran altyapı ve ulaşım özellikleriyle Adım İstanbul, sakinlerine hayatın tam içinde huzur, keyif ve kolaylıklarla dolu bir yaşam sunmaktadır.

Standartların üzerinde yüksek tavanlı, geniş alanlı, çepeçevre balkonlu ve üstelik her biri park manzaralı Adım İstanbul projesinde, Arı Yangın, Yangın Pompa Grubu ve Sulu Söndürme Sistemleri ile yer aldı.

Pompa Grubunda temsilcisi olduğumuz Pentair grubuna ait Amerikan menşeli UL listeli & FM onaylı “FAIRBANKS NIJHUIS” markalı 2 adet 750 GPM 270 PSI 250 HP ve 2 adet 750 GPM 255 PSI 250 HP motor kapasitesine sahip olmak üzere toplam  2 set yatay tip bölünebilir gövdeli Elektrikli Yangın Pompaları kullanılmıştır. Ana pompaların ufak kaçaklar karşısında çalışmasının önüne geçmek adına 10 GPM, 280 PSI ve 10 GPM 265 değerlerinde 2 adet kaçak giderme pompası da sisteme entegre edilmiştir. Sistemde %100 yedekli elektrikli yangın pompalarının bulunmasından dolayı jeneratör üzerinden beslenmeyi sağlayacak otomatik transfer switchli kontrol panolarına sahip yangın pompaları kullanılmış ve pompaların, devreye alınması, mühendislik ve süpervizorlük hizmetleri ile periyodik bakımlarının yapılması işleri ise bizzat Arı Yangın’ın tecrübeli ve güvenilir teknik ekibi tarafından yapılmaktadır.

Sulu Söndürme Sistemlerinde kullanılan kelebek vana, ıslak alarm vanası, yükselen milli vana, çek vana ve sprinklerler de UL listeli ve FM onaylı olarak Reliable markasından ve Reliable firmasının tedarikçi konumunda bulunduğu güvenilir kaynaklarından sağlanmıştır.

Bununla birlikte projede kullanılan çok sayıda, Reliable marka standart tip yukarı bakan ve aşağı bakan sprinklerler dışında genişletilmiş koruma alanlı duvar tipi sprinklerler ile dar ama uzun odalar için uygun çözümler üretilmiştir. Asma tavan olmayan bu odalarda aşağı bakan ya da yukarı bakan sprinklerleri oda ortalarına denk getirmek isterken ortaya çıkacak görsel bozukluğu ve açıkta kalacak boruları ortadan kaldırmak için K faktörü 80, ½” hızlı tepkili duvar tipi sprinklerler ile kısa duvar kenarından ileriye doğru atışlar sağlanarak, hem teknik hem görsel en uygun çözüm üretilmiştir. Sprinkler ucunda UL standartlarına göre 2,2, FM standartlarına göre 2,4 bar basınç sağlanması durumunda  maksimum 6 mt uzunluğunda atış mesafesi sağlanarak tek sprinkler ile sistem çözümü sağlanmıştır.

Ayrıca projede Reliable markasının özel olarak ürettiği koridor tipi sprinklerler de kullanılmıştır. İnce uzun koridorlarda, bilinen klasik genişletilmiş koruma alanlı duvar tipi sprinklerin aksine, kendinden ileriye kısa mesafe atış yapabilen bu sprinkler, duvar tarafında ise geniş atım mesafesi sağlamaktadır. Bu şekli ile 8,5 mt mesafelere çıkan aralıklarla yerleştirilebilen duvar tipi sprinklerler ile hem standart duvar tipi sprinkler adedi azaltılmış hem de koridordaki asma tavan içi koordinasyonunda sprinkler borulaması zorluğu ortadan kaldırılmıştır. Hızlı Tepkili aktivasyona sahip koridor tipi sprinklerler hem ½” K80, hem de ¾” K115 alternatifleri ile üretilirken aynı zamanda rozetli ve gizli tip olarak da alterantifleri mevcuttur.

Reliable markasını diğer firmalardan ayıran en önemli özelliği Ar-Ge ye vermiş olduğu önem sayesinde her projeye uygun sprinklerler üretimini gerçekleştirerek ürün yelpazesinin çok geniş olması ve bu sayede de her projede tercih edilen markaların başında yer almasıdır.

Arı Yangın, “Tek kapıdan tüm yangın çözümleri” ilkesi ile yangın söndürme sistemleri konusunda müşteri taleplerine akademik bir yaklaşımla çözüm aramakta ve müşterilerin taleplerini karşılamak için kendi alanında, dünyanın önde gelen firmaları ile müşteriler arasında köprü kurmaktadır.

Bir Cevap Yazın