Yda Projelerinde İmbat Etkisi

YDA Group yatırımı olan YDA Center Office Business, YDA Bortor Söğütözü Residences ve Offices projelerinin iklimlendirmesi için İmbat İklimlendirme ve Soğutma Sistemleri tercih edildi. Ankara’da bulunan ve uluslararası ödüllere sahip projelerde İmbat, çatı tipi klimaları ile yer alacak.

Tasarımıyla fark yaratan, ödüllü proje YDA Center İş ve Yaşam Merkezi’nde ofis ve konut alanlarının yanı sıra spor salonu, konferans salonu, yüzme havuzu, market, restoran ve fuayelerden oluşan sosyal alanlar bulunuyor. Ortak kullanım alanlarına sahip mimari çizgisiyle öne çıkan her iki projede de, iklimlendirme ve enerji kullanımı önem kazanıyor.

Karma proje olarak değerlendirilen bu kompleks projelerde, farklı zamanlarda kullanılan alanların bir arada olması sebebi ile aynı anda hem ısıtma hem de soğutma ihtiyacı görülüyor. Bu nedenle, enerjiyi dengeleyen ve sistem verimliliğini arttıran su kaynaklı ısı pompası kullanımı, yatırımcı ve kullanıcıya birçok avantaj sunuyor. İmbat su soğutmalı kondenserli çatı tipi klimalar, hem açık hem de kapalı mahallerde yerleştirilebilmesi nedeniyle farklı mimari tasarımlara uygun yerleşim imkanı sunarken, bağımsız çalışmaları ile her mekanın enerji sarfiyatının ayrı olmasını sağlıyor.

İmbat, YDA Söğütözü projesinde 13 adet su soğutmalı kondenserli çatı tipi kliması ile toplamda 1.418 kW soğutma, 1.622 kW ısıtma kapasitesi ihtiyacını karşılarken; YDA Center projesinde 11 adet su soğutmalı kondenserli çatı tipi klima ile toplamda 756 kW soğutma, 987 kW ısıtma kapasitesi ihtiyacını karşılıyor. Cihazlardan bazılarında rotorlu ısı geri kazanım eşanjörü, bazılarında ise ek sıcak sulu ısıtıcı kullanılıyor. Cihazlarda kullanılan ön ısıtma ve soğutma eşanjörleri ile loop hattından enerji geri kazanımı sağlanarak sistemin daha verimli hale gelmesi sağlanıyor.

İmbat su soğutmalı çatı tipi klimalarda R410a çevreci gaz akışkan kullanılıyor. Cihaz gövdesi, özel çekilmiş alüminyum profil ve çift cidarlı iç dış sac galvaniz elektrostatik boyalı özelliğiyle dikkat çekiyor. 70 kg/m³ 25 mm taş yünü ile izolasyon sağlanıyor. Cihazlardaki fanlar invertörlü plug fanlardan oluşurken, cihaz içinde iki kademe EU4 ve EU7 filtre yer alıyor. Standart çift fanlı çatı tipi klimalarda, termodinamik ısı geri kazanımı bulunuyor. Asimetrik soğutma devresine sayesinde, kısmi yüklerde yüksek verimlilik sunuyor.

İmbat, verimlilik odaklı ar-ge çalışmalarıyla, enerji tasarrufu sağlayan, çevreci ürün özelliklerine imza atmaya ve projelere kazanç sağlamaya devam ediyor.

Benzer İçerikler

Yorum Ekle