Yangına karşı dayanımda GF Hakan Plastik SILENTA FR

Yapıların tasarım aşamasındaki, estetik, işlevsellik, konfor ve ekonomik olma gibi kriterlerin yanı sıra güvenlik de en hassas konulardan birini oluşturuyor. Yangın ise, can ve mal kayıbının yaşanabildiği güvenlik maddelerinden. Yapıların yangına dayanım gücünü artırmak, kolay müdahale ederek kontrol altına alabilmek bilinçli malzeme seçimini gündeme getiriyor.

 

Yapı mevzuatı ve yangın yönetmeliğine uygun olarak GF Hakan Plastik tarafından geliştirilen SILENTA FR Yanmaya Dayanıklı Sessiz Boru Sistemleri, olası yangınlarda alev iletiminin en aza indirgenmesi için üstün özellikler taşıyor.

 

TS EN 13501, DIN 4102 yanıcılık ve DIN 4109, EN 14366 sessizlik standartlarına uygun olarak geliştirilen SILENTA FR, atık su ve asidik sıvı transferleri için kullanılabiliyor. Mineral katkılı özel bir formülasyonla üretilen boru sistemi, Almanya  Fraunhofer Enstitüsü tarafından yapılan ölçümlerde EN 14366’a göre 4lt/s akış hızında sadece 12 dB ses şiddeti seviyesine ulaşıyor.

 

İçerdiği mineral takviyeli yapı sayesinde yüksek katlı yapılarda yangınlara karşı üstün direnç gösterirken yangının katlar arasına geçişini önlüyor. Yüksek dayanım özelliği ile 95 °C sıcaklığa kadar kısa süreli dayanım (örn: çamaşır ve bulaşık makinaları atık su gideri) gösteriyor.

 

50mm’ den 250 mm’ ye kadar  çaplarda ve 150mm’ den 3000mm kadar boylarda üretilen boruların montaj kolaylığı sağlayan conta yuvası ve dudaklı contası, su sızdırmazlığını garanti ediyor. Contalar ısıl genleşme nedeniyle borunun hareket etmesini de kolaylaştırıyor.

 

Boruların pürüzsüz iç yüzeyi,  üstün bir akış performansı yaratıyor.  Aynı zamanda kimyasal dayanımı sayesinde boru içerisinde oluşacak korozyonu önlüyor. Bir çok asit, alkali ve kimyasal konsantrelerin taşınmasına olanak tanıyor. Darbelere ve yanmaya dayanıklı dış yüzeyi ise özel mineral yapısı ile alevin iletilmesini engelliyor.

 

SILENTA FR Yanmaya Dayanıklı Sessiz Boru Sistemleri tüm bu özellikleri ile konut, hastane, okul, endüstriyel mutfaklar gibi farklı alanlarda drenaj sistemlerinde kullanılabiliyor. Ayrıca merkez vakumlu temizlik sistemleri, endüstriyel alanlarda atık gaz taşınması ve kısa süreli kimyasal madde taşınmasında da tercih edilebiliyor.

Benzer İçerikler

Yorum Ekle