Wilo’nun Yeni Ürünü Stratos Giga

WILO’nun sektöründeki en üst sınıf standartların da üzerinde bir ürün olarak geliştirdiği Stratos GIGA, sunduğu enerji ve maliyet verimliliği ile fark yaratıyor. Stratos GIGA, kullanım maliyetlerini en düşük seviyelere indirirken, yüksek enerji tasarrufu özelliği sayesinde doğayı karbondioksit emisyonlarından da koruyor.

Pompa ve pompa sistemleri sektörünün dünyaca ünlü markası WILO yeni ürünü Stratos GIGA ile endüstride ve binalarda kullanılan ısıtma, soğuk su ve soğutma sistemlerinin maliyetlerini optimize edecek çözümler sunuyor.
İlk yüksek verimli (>IE4) motora sahip kuru rotorlu pompa olma özelliğini taşıyan Stratos GIGA, minimum enerjiyle güvenli bir şekilde çalışıyor. Stratos GIGA, sabit devirli pompalara kıyasla pompa başına yılda %70’e kadar enerji tasarrufu sağlıyor. Bu yüksek oranda enerji tasarrufu özelliği Stratos GIGA’yı aynı zamanda çevreci bir ürün olarak konumluyor çünkü %70’e kadar enerji tasarrufu 8 ton daha az karbondioksit emisyonu anlamına geliyor.
Stratos GIGA, motordan hidrolik aksama kadar en yüksek verimle çalışılabilecek şekilde tasarlandı. Stratos GIGA, yıllık 6.000 saatlik çalışma süresi ve kW başına harcadığı 0,22 Euro’luk enerjiyle sadece bir yıl sonra kendini amorti etmeye başlıyor.
TEKNİK ÖZELLİKLER
Stratos GIGA, pompa sektöründe şu anki en üst sınıf kabul edilen IE4 standardının üzerinde bir motora sahip pompa olarak dikkat çekiyor. EC motor teknolojisinin tercih edildiği Stratos GIGA, rotor kaynaklı kayıpları neredeyse hiç yaşamıyor. Bu teknoloji sayesinde ürün kompakt bir yapıya kavuşurken, motor kayıpları da minimum seviyeye indirilmiş oluyor. EC motor teknolojisinin çalışma hızı hidrolik aksamlara göre ayarlanabiliyor ve bu işlem Stratos GIGA pompalarda mükemmel bir şekilde gerçekleştirilebiliyor.

Elektronik aksamlar

“Kırmızı düğme teknolojisi” sayesinde Stratos GIGA, sadece kumanda işlevi gören tek butonla basit ve kolay bir şekilde kontrol edilebiliyor. Buna alternatif olarak cihaz kızıl ötesi monitöre, kızıl ötesi USB adaptörüne veya bina yönetim sistemine bağlanarak da kontrol edilebiliyor. Işıklandırmalı ekrana sahip kontrol ünitesi, sürekli ve değişken basınç farklarıyla ilgili veriler ile metrelerce su içinde oluşan basınç kalibrasyonuyla ilgili verileri saklıyor.
Artık parametreleri görüntülemek için harici bir cihaz kullanılmasına gerek kalmadı. Tüm elektronik aksamlar ve frekans değiştiriciler Stratos GIGA için özel olarak tasarlandı. Böylece elektronik aksamların daha az enerji harcaması ve kontrol mekanizmasının optimize edilmesi sağlandı. Stratos GIGA, diğer kontrollü pompalardan üç kat daha büyük bir kontrol mekanizmasına sahip. Pompanın kontrol mekanizmaları, yazılımın kalitesini gösteren dikkatli ölçüm ve belgelendirme özellikleri sayesinde hatasız bir şekilde çalışıyor.

Hidrolikler: Küçük ve çok yönlü

Stratos GIGA için kullanılan hidrolikler, sistemin mümkün olan en yüksek verimlilik seviyesini yakalamasını sağlayacak şekilde tasarlandı. Hem pompa gövdesine hem de üç boyutlu çarklara, akışı en üst seviyeye çıkaran ve direnci en aza düşüren bir geometrik şekil verildi. Bu özellik, tek kademeli, düşük basınçlı ve santrifüj Stratos GIGA pompasının endüksiyon motorlu geleneksel pompalardan daha üstün olmasını sağlıyor.
Sahip olduğu güçlü tahrik, pompanın devir hızını artırıyor; bu da hidroliklerin boyutunu ve ağırlığını azaltıyor. Pompanın yüksek çalışma hızı, çarkların çapını daraltıyor ve aynı zamanda hidrolik verimliliğinin çok daha büyük boyuttaki geleneksel pompalardan daha yüksek seviyede olmasını sağlıyor. Bu özellik aynı zamanda pompa gövdesinin minimize edilmesine de yarıyor.
Stratos GIGA’da pompa aksamları daha hafif ve aynı zamanda daha hatasız çalışacak şekilde üretildi. Bu pompa, WILO’nun frekans konvertörü üzerinde kuru rotorlu pompa olan IL–E serisinden %55 daha hafif ve %39 daha küçük boyutta. Bu, sadece değerli kaynaklardan tasarruf edilmesini sağlamakla kalmıyor aynı zamanda nakliye, kullanım ve kurulum işlemlerini de kolaylaştırıyor.
Sistem, dayanıklılığı ve çok yönlülüğü sağlayacak şekilde tasarlandı. Çark malzemesinin %60’ı yüksek teknoloji ürünü olan Ryton isimli termoplastikten, %40’ı ise paslanmaz çelik çekirdekli güçlendirilmiş fiberglastan oluşuyor. Kullanılan kompozit malzeme aşınmaya karşı dirençli; çeşitli sıvılarla birlikte -20 ila +140 santigrat derece arasındaki sıcaklıklarda güvenli bir şekilde çalışabiliyor.
Stratos GIGA, yüksek teknolojisi ve verimliliğiyle pompa sektöründe fark yaratıyor.

Benzer İçerikler

Yorum Ekle