Vaillant ve Doğa Derneği iş birliği ile Küçük Akbaba türünün korunma çalışmaları başarılı sonuçlar verdi

Doğa Derneği, ısıtma soğutma

sektörünün öncü markası Vaillant’ın desteğiyle, Ankara Beypazarı’nda, nesli tükenmeye yüz tutan küçük akbabaların yaşamlarını sürdürebilmeleri için başlattığı koruma çalışmaları başarıyla sonuçlandı. Bu çalışmaları yerinde gözlemlemek için mekanik tesisat sektörünün basın mensuplarına Beypazarı gezisi düzenleyen Vaillant, tespit edilen küçük akbabaların yuvalarını görme, yaşam hikayelerini öğrenme, tiftik keçilerinin yaşadığı alanı ve çobanları tanıma, Beypazarı’nın tarihi kültür yapısını inceleme fırsatı verdi. 15 Mayıs 2017 tarihinde Ankara Beypazarı’na yapılan yolculuk; sahada küçük akbabaların tespiti ve gözlemlenmesi, tiftik keçilerinin yetişme alanlarını ziyaret, çobanlar ile görüşme, 16 Mayıs tarihinde Beypazarı kültürünü inceleme, geçmişine yolculuk, tiftik keçisi yününden eğrilmiş ipi kullanan tarihi dokuma tezgahları, yerel konaklarda ki yaşam hakkında bilgi edinme şeklinde gerçekleşti.

Küçük Akbaba türünün devamı için kritik önem taşıyan Beypazarı’nda yapılan koruma ve farkındalık çalışmalarına destek veren,

Vaillant Türkiye Satış ve Pazarlama Direktörü Erol Kayaoğlu

Doğa Derneği ile duygusal bir ilişkileri olduğunu belirterek, şunları söyledi: “Vaillant Türkiye olarak, sürdürülebilirlik vizyonumuz doğrultusunda 2012 yılından bu yana Doğa Derneği ile iş birliği yapıyoruz. 2015 yılından bu yana Küçük Akbaba türünün devamı için kritik önem taşıyan Beypazarı’nda yapılan koruma ve farkındalık çalışmalarına destek vermekten mutluluk duyuyoruz. Projenin bugün geldiği nokta bizim için çok sevindirici. Projemiz sayesinde 120 çift akbaba Beypazarı’nda yaşamlarını devam ettirerek balkanlardaki en büyük nüfusu oluşturuyorlar.  Bu projede, Türkiye’de, küçük akbabalar için yapılan ilk koruma projesi olması nedeniyle hem ulusal hem de uluslararası önem taşıyor.

 

Doğa Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Dicle Tuba Kılıç

ise yaptığı açıklamada; “Akbabalar, Anadolu’da binlerce yıldır süren geleneksel hayvancılıkla uyumlu bir yaşam biçimine sahip. Ancak günümüzde, açık meralarda hayvanların özgürce otladığı çoban kültürünün yerini, kapalı sistem besi çiftlikleri aldı. Bu da akbabaların yaşam alanlarını daraltarak türün varlığını ciddi seviyede tehdit etmeye başladı. Bu nedenle, Vaillant ile başlattığımız proje de tiftik keçiciliği çalışmalarını destekledik böylece var olan popülasyonun varlıklarını devam ettirmelerini sağladık. Projenin bizi en umutlandıran taraflarından birisi de Beypazarı halkı tarafından sahiplenilmiş olması. Çalışmalarımızda Beypazarı’ndaki okullarda yaklaşık 300 çocuğa sunumlar ve akbaba gözlemleri yaptık. İlçede küçük akbaba broşürleri dağıttık. Artık çocuklar akbabaları tanıyor ve gelecekte akbabaların korunması için bilinçli bir nesil yetişiyor.” dedi.

 

Korunması için acil önlem alınması

gereken canlılar listesinde üst sıralarda yer alan küçük akb

abaların dünyadaki sayıları hızla azalıyor. Avrupa’daki Küçük Akbabaların nüfusu son elli yılda yüzde seksenini kaybetti. Balkanlardaki en büyük üreme alanı olan Beypazarı’nda, Doğa Derneği’nin Vaillant’ın desteği ile gerçekleştirdiği koruma çalışmaları sayesinde var olan nüfusu korunuyor.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Benzer İçerikler

Yorum Ekle