Türkiye’nin 1000 Büyük İhracatçı Firması Arasında 36 İklimlendirme Firması Var

2013 yılını 4 milyar 200 milyon dolar ihracat ile kapatan Türk iklimlendirme sektörü, TİM tarafından açıklanan Türkiye’nin 1000 Büyük İhracatçı Firması arasında 36 firma ile yerini aldı.  İhracatta 2012 yılına oranla yüzde 10 büyüme gerçekleştiren sektör, listedeki ihracatçı sayısını da 31’den 36’ya yükseltti.

İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Poyraz, küresel ekonomide yaşanan sıkıntılara rağmen sektörün ihracatta iyi bir performans gösterdiğini söyledi. Sektörün daha fazla ihracat potansiyeline sahip olmasına karşın bu potansiyelini değerlendiremediğini, bu nedenle Birlik olarak daha fazla ihracat yapmak ve daha geniş pazarlara ulaşmak adına bir yol haritası çizerek çeşitli stratejiler oluşturduklarını vurgulayan Poyraz, 2023 yılı ihracat hedefi olan 25 milyar dolara ulaşmak için sektörün birlik ve beraberlik içinde hareket ettiğini kaydetti.
TİM’in her sene açıkladığı Türkiye’nin en büyük ihracatçıları listesinde iklimlendirme sektörünün artan bir sayı ile yer aldığına dikkat çeken Poyraz, önümüzdeki yıllarda da hem ihracat ivmesinin hem de firma sayısının artarak devam edeceğini belirtti. Poyraz, “Sektörümüz yurt dışı pazarlarda etkin ve güçlü bir sektördür. Türk iklimlendirme sanayi dünya ile kucaklaşmış, global bir sektör haline dönüşmüştür. Bugün dünyanın iklimlendirme devleri ülkemize yatırım yapmayı tercih ederek, hinterlandlarına buradan ihracat yapmaktadır. Amacımız ülkemize daha çok yatırım çekerek, yerli ve yabancı üreticilerimiz ile birlikte Made In Turkey markasını hak ettiği noktaya taşımaktır. Türk iklimlendirme sektörünün daha fazla katma değer üreten, daha az ithalat, daha fazla ihracat yapan, daha fazla yerli ve yabancı yatırımcı çeken, ar-ge yapan bir sektör olması için elimizden gelen çabayı göstereceğiz” dedi.

Benzer İçerikler

Yorum Ekle