Teknoklima Uğur Darcan Söyleşi

Sayın Uğur Darcan, Teknoklima Endüstriyel Firmanız ile yeni ve heyecan veren bir iş birliği anlaşmanızı duyduk, okurlarımıza neler söyleyeceksiniz ?

Teknoklima Endüstriyel olarak yeni bir organizasyonumuz var. Otuz yıllık deneyim ve bilgi birikimimiz VRF klima sistemlerindeki son gelişlerimizi, Teknoklima Endüstriyel olarak devam etme kararı aldık. 1998 yılında kuruluşunu gerçekleştirdiğimiz şirketimiz ile, Century ile başlayıp 2002 yılından itibaren Samsung Electronics ile devam eden çalışmalarımızı 2017 tarihine kadar sürdürdük. Ve bu yıl itibariyle YORK ile iş birliği kararı aldık.

YORK International Amerika’da 150 yıllık geçmişi olan Klima cihazları üretiminde lider olan bir kuruluş, dünyanın sayılı iklimlendirme ve soğutma cihazları imalatçısıdır. Sektöründeki en büyük firma olma sıfatıyla 10 yıldır direk merkez organizasyonu ile birlikte Türkiye’de faaliyet göstermektedir.

Bizim VRF tarafındaki uzmanlık ve deneyimimiz, birikimimiz, proje referanslarımız Türkiye içi ve dışı çok sayıdaki gerçekleştirdiğimiz özel uygulama tecrübemizi York’un Türkiye Yönetimi ile birleştirip iş birliği içinde olma kararı aldık.

Sözleşmelerimiz Dubai de hazırlanmakta olup bu ay sonuna kadar imza töreni ile gerçekleştireceğiz

Faaliyetleriniz neler olacak, bilgi alabilir miyiz?

İşimiz; York’un Türkiye’de ki VRF klima cihazları, endüstriyel klima cihazları ve ağırlıklı VRF ürünlerinin pazarlanması, satışı, projelendirmesi, satış sonrası şantiye kontrolü, servis ve işletmeye alma işlerinin genel koordinasyonu şeklinde yürüyecektir .

Ağırlıklı olarak bir proje, dizayn, satış ve satış sonrası hizmetler firması olarak görev alacağız. Bu kapsamda ki kanallarımız Türkiye içi projeler, yanı sıra Middle East ve CIS ülkeleri  ve kuzey Afrika olmak üzere çok sayıdaki Türk müteahhittin içinde yer aldığı projelerde  YORK VRF ürünleri ile de etkin çalışmalar yapacağız.

VRF sektöründe YORK un özellikle 2 üretim noktasındaki hem Çın ve Japonya olmak üzere  farklı ürünlerinin tanıtım ve satış planlamalarını yapıyoruz.

Mevcut devam eden projeleriniz ne olacaktır ?

Evet, çok sayıda devam eden projemiz var. YORK ürünlerinin tanıtım, lansman, fiyatlandırma, proje ve satışlarına başlamış bulunuyoruz.

YORK ile nasıl bir çalışmanız olacak, bilgi alabilir miyiz ?

Bizim için farklı olan ve YORK tarafından da öneri olarak bize sunulan şudur. YORK bildiğiniz gibi dünyada ki en büyük chiller üreticisidir. 2016 yılı itibariyle daha efektif ve verimli hale gelmek, yurt dışı pazarlara direk ihracat imkanı bulmak için Türkiye aslen Manisa da olan üretim tesislerini  İzmir Serbest Bölge’ye taşıdılar. Biz de, proje bazlı chiller ve Rooftop ürünlerinin tanıtım ve satışını gerçekleştirmek için çalışacağız.

Bu ürünler nelerdir.

Ağırlıklı olarak 500 kW a kadar olan tüm chiller modelleri, Rooftop cihazlar ve diğer klima HVAC ürünlerdir. En önemlisi ise, zengin bir aksesuar listesine sahip ağırlıklı olarak ülkemize ithal olarak gelen Rooftop cihazların ülkemizde  USA teknolojisi ve Avrupa EUROVENT sertifikalı olarak YORK

tarafından üretiliyor olmasıdır. Bizim kanalımızla da pazarlaması, reklam ve PR  çalışmaları ile daha etkin satışlarının gerçekleştirilecektir.  Fabrikanın üretim yeteneği, sertifikasyon ve kalifikasyon çalışmalarını göstermek için ajansımız ile çalışmalarımızı programlıyoruz.  2017 Yılı içinde detaylı bir PR çalışmamız olacaktır. Hem basına hem de projeci gruplarına bu ürünlerin üretildiği fabrika ziyaretleri yapacağız. Pazar içinde ki temsil yeteneğini artırmak istiyoruz.

Sosyal Aktivitelerimiz derken neyi kastediyorsunuz.

Deneyimleri farklı kişilerin, aynı tutkuda bir araya getirilmesini kastediyorum. Geçmişte beş yıl süren “Yelken Günleri ” tecrübemizden yararlanarak Yelken Günleri ve ayrıca Harley Davidson markası ile “AMERİKAN DEVLERİ  BULUŞTU –  YORK / HARLEY DAVIDSON” mottosu ile ortak sosyal etkinlik ve aktivite programları düzenleyeceğiz. Bosphorus ve Motto Akademi ile iş birliği yaptık, motosiklet sporunu ve tutkusunu sektörel   iş adamlarımıza deneyimleteceğiz. Devam etmek isteyenlere yol açılacaktır.

Amacımız sektörde fark yaratmaktır.

YORK ile Akademik teknik eğitim programları düzenleyeceğiz. Amacımız klima sektörünün duayenlerini yenilikçi etkinlikler ile bir araya getirmektir..

TeknoEnerji A.Ş. Firmanız hakkında da bilgi almak isteriz

Tekno Enerji A.Ş.’yi 2013 yılında kurmuştuk. Rüzgar ve güneş enerji sistemleri üzerine çalışmalar yapmak üzerine. Fakat ülkemizin yönetsel enerji sektöründe ve geri dönüşüm anlamında hızlı yol almaması üzerine dondurduk. Başta Almanya olmak üzere Avrupa’da yoğun kullanılmakta olan bireysel elektrik enerjisinin, güneş panelleriyle imal edilmesi ve bunların çift taraflı sayaçlar ile tekrar geri dağıtılması konusunda Türkiye’de önemli ilerlemeler olmasına rağmen yine de yaygınlaşmaması ve beklediğimiz hıza ulaşamaması bizi durdurdu. Biz de TeknoEnerji AS gi firmamızı mekanik tesisat sektörünün ihtiyaç duyacağı “nesnelerin interneti” konulu donanım ve software destekli otomasyon uygulamaları yapan bir firma pozisyonuna geçirdik..

Bu şu anlama geliyor. TeknoEnerji A.Ş. klima santrallerinde başlattığımız “IOT, nesnelerin interneti” programı ile haberleşme, iletişim, ürün ve cihazların internet üzerinden birbirlerine bağlanması. Kontrol ve otomasyonu, merkezi sistemler üzerinde, standart otomasyon uygulamalarının paralelinde, çok daha düşük bütçeli aplikasyonlar ile gerçekleştirmektir. Özellikle klima santrallerinde edindiğimiz IOT (nesnelerin interneti) ile genişletip, mekanik tesisat projelerinde kullanılan mekanik tesisat aksamlarını oluşturan her türlü ekipman, komponentler üzerinden gerçekleştirilmesi için uzmanlaşmış bir Firma olarak şekillendiriyoruz.

Tekno Enerji A.Ş. , 2020-2025 süreci içerisinde, dünyada nesnelerin internetine geçiş yapmak için  mekanik tesisat çözüm ihtiyaçlarına yönelik olarak buna uygun software ile birlikte cevap verecek bir firma olacaktır.

Biz Uğur Darcan Bey’e bu söyleşi için teşekkür ediyor, yoğun gündeminde çalışmalarını yakından izleme fırsatı bekliyoruz.

 

Benzer İçerikler

Yorum Ekle