Norm Teknik A.Ş. Röportaj

 1. Öncelikle kendinizden ve firmanızın kuruluş hikayesinden bahseder misiniz?

1969 Malatya doğumluyum. İTÜ Makine Fakültesi Makine Mühendisliği bölümünden 1991 yılında mezun olduktan sonra 1992-96 yılları arasında yangın korunum sistemleri alanında faaliyet gösteren özel bir şirkette profesyonel olarak çalışma hayatına başladım. 1997 yılından itibaren de kurucu ortağı olduğum Norm Teknik A.Ş.`de Yönetim Kurulu eş başkanı olarak görev almaktayım. Evli ve 2 çocuk babasıyım.

Norm Teknik A.Ş., 1989 yılından beri yangın korunum sistemleri alanında profesyonel olarak çalışan üç makine mühendisi arkadaşın sektörel bilgi ve tecrübelerini birleştirme kararı almaları üzerine 1997 yılında kurulmuş olan, alanında uzman çalışan kadrosu, teknolojiye entegre altyapısı, uluslar arası ve yerel standartlara bağlı olarak geliştirdiği sayısız başarılı proje ile sektöre yön veren firma statüsündedir.

Norm Teknik A.Ş., İstanbul merkez ofisi ve Ankara `da yer alan bölge ofisi ile;

 • Sulu Söndürme Sistemleri
 • Yangın Pompaları
 • Temiz Gazlı Söndürme Sistemleri
 • Köpüklü Söndürme sistemleri
 • Su Sisi Söndürme Sistemleri
 • Kuru Kimyasal Söndürme Sistemleri
 • CO2 Gazlı Söndürme Sistemleri
 • Davlumbaz Söndürme Sistemleri
 • Yangın Dolapları
 • Yangın Algılama Sistemleri
 • Yangın Söndürme İstasyonları

Teknolojik HVAC ekipmanları alanında:

 • Patlamaya Dayanıklı Yapısal Ürünler
 • Yangın/Gaz/Basınç Damperleri

gibi geniş ürün ve hizmet hacmi ile endüstrinin taleplerine yönelik çözümler üretmektedir.

 

 1. Firmanızın üretim sahaları ve ürünlerinin mevcut durumu hakkında bilgiler verebilir misiniz?

Norm Teknik A.Ş. genel profiline bakıldığında üretim ağından distribütörlük anlaşmalarına kadar uzanan bir dağıtım ve hizmet anlayışımız mevcut. Örneğin; 1999 yılında Normeks markası ile yangın dolabı üretim tesisimizi kurduk. Uluslar arası platformda tüm lisans ve izinler dahilinde LPG/İspanya markası ile ortaklaşa Türkiye`de gazlı söndürme sistemlerinin ilk dolum, yeniden dolum ve mühendislik hesaplamalarının yapıldığı bir organizasyonu da bünyemize kattık. Sektörel değerlendirmelerimiz sonucunda 2006 yılında akıllı bina ve otomasyon sistemleri alanında faaliyet göstermek üzere On Otomasyon markasını da organizasyon yapımıza ekledik. Bu noktadan hareketle özgün üretimi destekleyici birkaç girişimimizi de hayata geçirme fırsatı bulduk; örneğin; On Otomasyon bünyesinde kendi PLC ve kontrol panellerimizi üretiyoruz; tüm ar-ge ve altyapı çalışmalarını ise TÜBİTAK işbirliği ile yürütüldüğünü de belirtmek isterim. Bizim açımızdan ele alındığında bunu ülkemizde hayata geçiren ilk üç firmadan biri olmanın haklı gururunu yaşıyoruz.

Bunlara ek olarak, uluslar arası arenada saygınlığa sahip yangın malzeme üreticilerinin Türkiye distribütörlüğünü yapmaktayız. Ürün gamımızla paralel olarak örneklemek gerekirse:

Sprinkler sistemlerinde; Globe Fire Sprinkler Corporation/ABD,

Yangın pompa grubunda; XYLEM A-C Fire Pump/ABD,

Gazlı söndürme sistemlerinde; LPG/İspanya

Köpüklü söndürme sistemlerinde; FAS s.p.a/İtalya

Yangın algılama ve Özel yangın söndürme sistemlerinde; Kidde-Fenwal/ABD

firmaları ile uzun yıllardır yürüttüğümüz partnerliklerimiz ile uluslar arası standartlara; UL listeli, FM onaylı, LPCB ve VDS onaylı ürünlerin satışını sağlayabilmekte ve sürdürülebilir yangın korunum sistemlerini hayata geçirebilmekteyiz.

 

 

 

 1. Müşterilerinize sunduğunuz hizmetler nelerdir?

Norm Teknik A.Ş. kurulduğu ilk günden itibaren endüstrinin taleplerine yönelik, müşteri beklenti ve isteklerine odaklı, uluslar arası ve yerel standartlara bağlı birçok nitelikli projeyi hayata geçirmiş bir firma olarak:

Yapıların risk sınıflarının belirlenmesi, yangın senaryolarının oluşturulması, uygun sistem seçimi ve yangına karşı alınması gereken önlemler konusunda müşterilerine yardımcı olmaktadır.

Alanında uzman mühendis ekibiyle yapılarda kurulması planlanan yangın korunum sistemlerini standart ve yönetmeliklere bağlı olarak, güncel hesap ve dizayn yazılımları ile Projelendirme konusunda destek vermektedir.

Uluslar arası arenada saygınlığa sahip markalarla yürüttüğü iş birliği sayesinde onaylı yangın korunum sistemi ekipmanlarını sistemlerle bir araya getirerek Sistem Temini hizmeti sağlamaktadır.

Satışı yapılan yangın korunum sistemlerinin standartlara uygun ve güvenilir şekilde montajının yapılabilmesi için Süpervizörlük hizmeti vermektedir.

Devreye Alma hizmeti kapsamında, montajı yapılmış olan yangın korunum sistemlerinin devreye alma test prosedürleri ve fonksiyon testleri Norm Teknik A.Ş. mühendis ve teknisyen ekibi tarafından yapılmaktadır.

 1. Bundan sonraki süreçte sektörde ne gibi işlere imza atmayı hedefliyorsunuz?

Türkiye gelişim sürecinde olan ve diğer ülkelerle paralel olarak refah düzeyinin artışta olduğu bir ülke konumundadır. Artık insanlar “daha iyi” arzusunu benimseyerek beklenti ve taleplerini sınırlandırmak istememektedir. Bu gelişmelerin sektöre yansıması ise daha yüksek iş ve alışveriş merkezleri, binalar, endüstriyel tesisler vb. alanların popülaritesinin yaygınlaşmasıdır. İşte tam da bu noktada can ve mal güvenliğini sağlamaya yönelik yapılması gerekenler kat be kat önem arz etmekte ve yangın korunum sistemlerini hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline getirmektedir.

Biz Norm Teknik A.Ş. olarak, 1997 yılından bugüne dek sunduğumuz satış öncesi ve sonrası hizmet kalitemizi sürdürülebilir kılmak, yerli payı arttırılmış, toplum yararını ve sağlığını gözeten yüksek standartlarda tasarım ve imalatı barındıran yangın korunum sistemleri kurma arzusu içerisindeyiz. Biz inanıyoruz ki, dünyanın global bir pazar haline gelmesi, ülkemizin gelişim sürecinde olması ve refah düzeyinin artması, “yangın sektörünün” büyüme göstermesi, Norm Teknik A.Ş.`yi dünya yangın sektöründe önemli markalardan biri haline getirecektir.

 1. Faaliyet gösterdiğiniz alanlarda dünden bugüne olan değişiklikleri nasıl değerlendirirsiniz?

Türkiye`de 90`lı yılların başında gündeme gelmeye başlayan yangın sektörünün 2017 Türkiye`sinde geldiği nokta takdire şayandır. Eski tarihlerde yaptığınız bir satış için yatırımcının ürünü alabilme süresi 15-20 hafta arasında değişiyordu, ayrıca yapıların tamamlanması ise 4-5 yılı buluyordu. Bugüne baktığımızda yapıların 1-2 yılda tamamlandığını ve Norm Teknik A.Ş.`nin stok politikası sayesinde satış öncesi ve sonrası süreçlerde malzeme teminini stoktan gerçekleştirebilmekte ve projenin iş akışını hızlandırmaktadır.

Bunların dışında artık günümüz Türkiye`sinde “yangın sektörü” ile ilgili işverenler, yatırımcılar, proje firmaları, mekanik yüklenici firmalar bilgi ve tecrübe açısından oldukça bilinçli ve donanımlı, önceki tarihlerde saatlerce “sprinkler sisteminin ne olduğunu” anlatmaya çalışırken şimdilerde uluslar arası standartlarda çok iyi yangın projeleri hayata geçirilebilmektedir.

Her sektörde olduğu gibi bir takım eksiklikler olmasına rağmen, ülkemizde yangın sektörünün geldiği nokta tatmin edici seviyededir.

 1. Referans proje olarak neleri söyleyebilirsiniz?

1997 yılında başladığımız sektör yolculuğumuza binlerce nitelikli proje sığdırmış olmanın gururu ile birkaç özel projeden bahsetmem gerekirse;

Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü`ne bağlı Kağıthane`de 100.000 m2 alan üzerine konumlu olan Osmanlı Arşiv Kompleksi, Norm Teknik A.Ş. olarak çok önem ve değer verdiğimiz projelerimizden biridir. Öncelikle bu komplekste Osmanlı dönemi ve Türkiye Cumhuriyetinin tüm belge, doküman ve kaynaklarının yer aldığını belirtmek isterim. Tarihimizin korunduğu bu özel projede FM200 gazlı söndürme sistemi, Argon gazlı söndürme sistemi, Su Sisi söndürme sistemi ve Yangın Pompa sistemleri temini ile yer almaktan dolayı oldukça mutlu ve gururluyuz.

Ayrıca şuan yapımı devam eden İstanbul 3. Havalimanı inşaatının Sprinkler Sistemleri, Yangın Pompaları, Yangın Dolapları ve Gazlı Söndürme Sistemlerinin temini firmamız tarafından yapılmaktadır.

Bir diğer önemli projemiz ise “yılın projesi”, “en yenilikçi ulaşım projesi”, “en iyi çevresel ve sosyal uygulama” gibi birçok ödüle de layık görülen Avrasya Tüneli Projesi`dir. İlgili projede firmamız Sulu Söndürme Sistemleri, Yangın Pompaları, Temiz Gazlı Söndürme Sistemleri, Yangın Söndürme İstasyonları gibi çeşitli ürün grupları ile yer almıştır. Altyapı ve ulaşım sektörüne kazandırılan ender projelerden biri olan Avrasya Tüneli Projesi`nde Norm Teknik A.Ş. olarak yer almış olmaktan dolayı da oldukça mutluyuz.

 1. Hem bütçesel hem de büyüme hedefi olarak 2017 den beklentileriniz nelerdir?

Yangın sektörünü genel olarak değerlendirmek gerekirse fiyat endeksine bağlı bir pazar olması sebebiyle sık sık haksız rekabet ortamının olması, onaysız malzeme kullanımının fiyata bağlı rağbet görmesi ve bilinçsiz yatırımcının bilinçsiz üretici ile yan yana gelmesiyle standart ve yönetmeliğe bağlı kalınmadan yangın korunum sistemlerinin kurulması, sektörümüzün en büyük sıkıntılarından birkaçı olduğunu söyleyebiliriz.

Ancak sektörümüzün gelişim sürecinde olduğu ve her yıl bir öncekine göre yangın bilincinin arttığı da bir gerçektir. Buna paralel olarak daha yüksek iş ve alışveriş merkezleri, oteller, daha fazla komplike yapıların rağbet görmesi ile de can ve mal güvenliğine duyulan ihtiyaç artmıştır. Bu gelişmeleri baz alarak işin parasal boyutunu ele aldığımızda 2016 yılı gerek ciro gerek ise karlılık açısından iyi geçen bir bir yıldı diyebiliriz. Ayrıca 2016 yılı içerisinde; imalat ve hizmet kalitemizi daha ileri boyutlara taşımamıza olanak sağlayacak yeni fabrika binamızı tamamladık, TS18001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi, ISO 9001 Kalite yönetim Sistemi ve ISO14001 Çevre Yönetim Sistemi belgelendirme çalışmalarını gerçekleştirdik. Hepsinden önemlisi de kurumsal kimliğimizce çok önem verdiğimiz hizmet kalitemizin devamlılığı ve gelişimi açısından şirket küçülmelerinin ve değişimlerinin yoğun yaşandığı 2016 yılında gerek yönetim gerekse personel birlikteliğimizi koruyarak, partner firmalarımızla uzun dönemli ilişkilerimizi kuvvetlendirmiş ve sürdürülebilir başarımızı 2016 yılında da muhafaza ettik.

2017 yılı için ise mevcut hizmet kalitemiz ile sürdürülebilir olmaya ve 1997 yılından itibaren yapmaya devam ettiğimiz gibi ülkemize ve insanımıza yatırım yapmaya, daha güvenilir yaşam alanları için yüksek standartlarda yangın korunum sistemleri kurmaya devam edeceğiz.

 1. Son olarak firmanızın gelişim sürecini ve geldiğiniz noktayı nasıl değerlendiriyorsunuz?

Norm Teknik A.Ş. olarak bugünlere gelişimiz elbette ki yeteneklerimize, doğru strateji ve şirket politikamıza, başarımıza bağlıdır, ancak sektörün gelişimi “yangın güveliği” bilincinin yaygınlaşması, yönetmelik ve mevzuatların yaptırım gücünün artması da bizleri bugünlere taşıyan diğer etkenlerdir. Yangın sektörünün bugünkü büyüklüğü sektörde yer alan tüm markaların ortak amaçları doğrultusunda hareket etmesinin bir sonucudur. Önümüzdeki yıllarda sektörümüzün daha da büyümesi için ülkemize ve insanımıza yatırım yapmaya devam edeceğimizi de söylemek isterim.

Son olarak bu keyifli röportaj için şahsım ve Norm Teknik A.Ş. adına tüm Deko Medya ekibine teşekkür ederim.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Benzer İçerikler

Yorum Ekle