Mühendis Kadınlar Derneği MÜKAD kuruldu

Mühendis ve mimar  kadınlar arasında dayanışmanın artırılması, kadın  mühendis ve mimarlara  fırsat eşitliğinin sağlanması, kadın mühendis sayısının ve istihdamın artırılması, kızların mühendislik mesleğine özendirilmesi ve çağdaş, Atatürk’çü eğitim için yardıma ihtiyacı olan başarılı çocukların eğitimine katkıda bulunulması amacıyla yola çıkan MÜKAD hakkında bilgi almak için Yönetim Kurulu Başkanı Esma SarıaslanDivrikli ile konuştuk.

Esma Hanım bu projeye nasıl başladınız, MÜKAD’ın kuruluş öyküsünü anlatırmısınız.

Ankara’da mekanik tesisat alanında çalışan bir grup kadın mühendis yıllardır görüşüyoruz , arkadaşlık ve dostluk bağlarıyla birbirimize bağlıyız.Ayda bir kere düzenlemeye çalıştığımız yemek organizasyonlarında bir araya geliyoruz ,iş yaşamında da birbirimiz destekliyor ve  birbirimize değer kazandırıyoruz.

Toplumsal duyarlılıklarımızı ve enerjimizi işe dönüştürecek bir projede çalışmak üzere aramızda bir çalışma grubu oluşturduk ve bu çalışma grubunun hareket kabiliyetini arttırabilmek ve daha faydalı işlere imza atabilmek için de  ortak bir karar ile MÜKAD kuruldu.

Kadın mühendisler olarak birlikte, dayanışmamızı artıralım istedik. Ülkemizde kız çocuklarının eğitimine katkıda bulunalım, üniversite yıllarında mühendislik kariyerine yönlendirelim, özendirelim istedik. Kızlarımızda mühendislik  hakkında bilinç oluşturmak arzusunu taşıyoruz. Bir kadın derneği olsun, gerek yayınlar gerek etkinlikler vasıtasıyla kazançlarını bu yola harcasın istedik.

Bizler özellikle kurucu üyelerin büyük çoğunluğu makine mühendisiyiz.Makina mühendisliği daha çok erkek mesleği olarak algılanıyor olmakla birlikte çok titizlik ve çok dikkatli bir çalışma  isteyen bir meslektir. Kadınlara çok da uygun bir meslek olduğunu düşünüyoruz.

Kurucu Üyeleriniz ve Yönetim Kurulu hakkında bilgi verirmisiniz, kimlerden oluşuyor.

Derneğimizin kurucu üyeleri ve yönetim kurulumuz   mekanik tesisat sektörünün önde gelen  isimlerinden ve bu sektöre yıllardır emek veren mühendislerden oluşuyor.

Derneğimizin  Kurucu Başkanı benim. Adım Esma Sarıaslan Divrikli-ES-SA Mühendislik firmasının sahibiyim.Mekanik tesisat tasarım ofisi olarak çalışyoruz.

2.Başkanımız Züleyha Özcan sektörün yakından tanıdığı bir isimdir.TTMD de Ankara  il Temsilciliği ve genel sekreterlik gibi önemli görevler yapmıştır.Kendisine ait olan DERİN  Mühendislik Firmasında Mekanik tesisat Satış ,Proje ve Taahhüt grubunun yöneticisidir.

Genel Sekreterimiz Ayşe Gülbeden ESER  İnşaat firmasında Mekanik Tesisat Bölüm Koordinatörüdür.

Yine sektörün tanınan simalarından Saymanımız Şehnaz Uysal  A.T.C.Airtade Centre firmasının Ankara Bölge Müdürü olarak çalışmaktadır.

Kurucu üyelerimizden Canan Yaşar Oktay Hukuk danışmanımız kendi firmasında serbest avukatlık yapmaktadır.

Kurucu üyelerimizden Günay Güney Yabaş Utopya Soğutma adındaki aile şirketinde makine mühendisi olarak çalışmaktadır.

Kurucu üyelerimizden Ömür Yüksek Norm Teknik A.Ş.  de  Ankara Bölge Müdürü olarak çalışmaktadır.

Kurucu üyelerimizden Şebnem Özkal  Mavi soğutma Ltd Şti ‘nin sahibidir.Mekanik Tesista HVAC alanında taahhüt işleri yapan firmasının çalışmasını geçici olarak dondurmuştur, bir süreliğine yurt dışında yaşıyor .Ama çalışmalarımıza Amerika ‘dan destek veriyor.

Kurucu üyelerimizde Şeniz Dedeağaç uzun yıllar Çelal Okutan Mühendislik –Tümaş gibi sektörün önde gelen firmalarında tasarımcı olarak çalışmıştır.Üye ilişkilerimiz ve web sorumlumuz olarak çalışmaktadır.

Yekta Acar Grundfoss   Türkiye’ de Antalya bölge müdürü olarak görev yapmaktadır.

Üyelerimizde de şimdilik genel profilimiz  daha çok mekanik tesisat alanında çalışan kadın meslektaşlarımızdan oluşmaktadır.

Esma Hanım bu yola çıktınız, projeleriniz hakkında bilgi verirmisiniz.

Çeşitli proje girişimlerimiz var. Avrupa Birliği fonlarını takip ederek ve bazılarından yararlanarak kız çocuklarımızı mühendisliğe özendirmek ve  yollarını açacak çalışmalar yapmak istiyoruz. Henüz yolun başındayız. Ancak iyi tepkiler alıyoruz.

Örneğin iş arayan genç kadınlara iş konulu yönlendirmeler yapabiliriz. Yapımı devam eden web sayfamızda bir bölüm açarak faydalanmalarını sağlayabiliriz.

Derneğimizin bir yayını olacak.

Eğitim çalışmaları yapacağız. Burada teknik bilgilerimizi tecrübelerimizi paylaşmak istiyoruz. Kadın mühendislerin sorunları ve Kızlarımız neden mühendis  olmak istemiyor konulu söyleşi ve çalıştaylar düzenlemek ve bir sonuç bildirgesi yayınlamak istiyoruz.

Sektör firmaları ile iletişim içindeyiz, her kes birbirinin eksiğini tamamlayacak.

Bir suya taş attık öce küçük sonra kocaman dalgalar halinde büyüyen çoşan faydalı bir hareket olsun istiyoruz.

Başvurular nasıl yapılacak, koşullarınız nelerdir.

Derneğimize üye olmak isteyen mühendislik diploması sahibi kadınlar başvurmak için

mukad@ mukad.org adresimize iletişim bilgilerini içeren bir mail atabilirler, biz de başvuru evraklarını ı adreslerine iletebiliriz. Koşullarımız; kadın olmak ve mühendis olmaktır.

İnsanları kucaklayacak bir dernek olmak hedefiyle yola çıktık.

Siyasi bir konum almıyoruz.Bu bir sivil toplum kuruluşudur.

Deneğimizin iki ana çalışma kolu vardır.Birincisi eğitim ve burs çalışmaları diğeri mühendislik ve kadınlarla  ilgili çalışmalar

1.çalışma alanımız olan eğitim alanında bir burs fonu oluşturarak , başarılı ancak imkanları sınırlı çocuklarımızı ve gençlerimizi desteklemek istiyoruz.

2.ve diğer çalışma kolumuz olan mühendislik ve kadındır.Çalışan Kadın mühendis oranı  maalesef %10 larda dır.Üniversitelerde bölümlere göre değişiklik gösterse de genel olarak %13 oranında kız öğrenci mühendislik fakültelerini tercih etmektedir. Hedefimiz bu sayının % 50 olmasıdır.

Bu sadece Türkiye ‘de böyle değil.Dünyada da genel bir problemdir.Biz toplumdaki bir cinsin bir sektörde bu kadar yoğun olarak temsil edilirken diğer cinsin bu kadar az temsilini doğru bulmuyoruz.Bu oranın %50+ %50 olarak eşit olmasını istiyoruz.Bununla ilgili çalışmalar yapacağız.

Mühendislik mesleği zihin gücüyle yapılan bir iştir.Fen ve matematik derslerinde başarılı olmak yeterlidir.Bu işin yapılabilmesi için başka meziyetlere de gerek yoktur.

Kadın mühendisler arasında dayanışma , sektörlerde kadın mühendis istihdamın arttırılması ,liyakata dayalı yükselme  konularda çalışmalar yapacağız.

Web sayfamızda , yayınımızda bu konular sürekli olarak işlenecek ve bu konuda bilinç oluşturma çalışması yapılacaktır.

Çalıştaylar , kongreler , kurs  ve seminer programlarımız ve komite çalışmalarımız olacaktır.

MÜKAD NASIL KARŞILANIYOR?

Çok olumlu tepkiler alıyoruz.Başarılı olmayı çok istiyoruz ve arkadaşlarımızın ufku çok geniş.Çok güzel beyin fırtınaları yaşanıyor ve çok güzel fikirler çıkyor.Güzel bir ekip çalışmasıyla koordinasyonu sağlayabilirsek kısa zamanda çok yol alacağımızı ümit ediyorum.

Biz de size başarılar diliyoruz.

Çok teşekkür ederim

Esma SarıaslanDivriklihakkında:

Eğitimini Ankara Kız Lisesi ve Gazi Üniversitesi Makine Mühendisliği’ndetamamlayan Esma Sarıaslan, 1990 yılından bu yana ES-SA Mekanik Tesisat Proje Müşavirlik Taahhüt firmasının sahibi.

Sağlık Bakanlı’ğının yatırımları ve özel yatırımcıların yatırımları doğrultusunda Hastane ve sağlık yapılarında çalışmaları çok fazladır.650 yataklı Çorum Bölge hastanesi örnek çalışmalarındandır.

5 yıldızlı oteller , kamu binaları , BSL2 ve BSL3 gibi biyo güvenlik seviyesi yüksek laboratuarların , Kriminal laboratuarların tasarımı, mezbaha gibi özel hijyen çalışması gerektiren , atık toplama ve arıtma sistemlerinin tasarım ihtiyacı olan  çeşitli projelerin mekanik sistemlerinin tasarlanması ve  proje uygulama çalışmalarını gerçekleştiriyor.

Benzer İçerikler

Yorum Ekle