Modüler Su Depoları Ve Isı Sektöründe Yeni Bir Bakış Açısı

Kayra modüler su depoları ve ısı sistemleri sektörde deneyimli uzman yönetim kadrosu ile 2017 yılında ticari yaşamına başlamıştır. Hep yeni birşeyler üretme geliştirme arzusu ile Tübitak Marmara Teknokent’de arge merkezimiz ile çalışmalarımıza hızla devam etmekteyiz. Hem ticari hemde teknik yönden gerek yurtiçi gerekse de yurtdışı pazarda bulunan ürünler incelenmiş inovatif bir ruhla tekrar dan harmanlanarak yeni ürünleri önümüzdeki 1-2 yıl içinde piyasaya sunmayı amaçlamaktayız.

2017 yılı ülkemiz için farklı gelişmeleri birlikte getirdi, bizde yasa ile belirlenmiş bir takım teşvik ve destekler ile kurulduk. Bizim için beklentilerimizi karşılar derece idi. 2018 yılında ise hem beklentilerimizi hemde yaptığımız çalışmaları hızlandırarak adımızı duyurmaya devam edeceğiz.

Drama Teknikleri İle Farkındalık Seminerleri

 (21.Şubat.2018  TÜBİTAK Gebze Yerleşkesi BİLGEM Konferans Salonu)

Sektöre farklı bir bakış açısı getirmek amacıyla da “farkındalık seminerleri” düzenlemekteyiz. Seminerlerimiz ülkemizin bir çok ilinde MMO ya bağlı şube temsilciliklerde devam etmektedir. Aynı zamanda Gebze Tübitak Yerleşkesi Marmara Teknokent bünyesinde de 21.Şubat.2018 tarihinde bu semilerlerimize devam edeceğiz. Tüm seminerlerimizde katılım ve ilgi yoğun idi. Seminerlerde drama teknikleri ile bir anlatım üslubu benimsediğimizden hem katılımcılar hemde sunum yapan bizler tarafından oldukça verimli geçmektedir. Tübitaktaki seminerimizde 200 kişilik geniş bir kontenjan ayırdık. Katılım için ön kayıt zorunludur. Katılım taleplerinin en az 3 gün öncesinden bildirilmesi gerekmektedir. Seminerlerimiz tamamen ücretsiz olup , mekanik tesisat sektöründe ve inşaat sektöründe ilgisi olan ve çalışan tüm herkes katılabilir.

Özel Kaplamalı Modüler Su Depoları Ve Yoğuşma ,Klor Ve Galvanik Korozyon Etkisi

Firmamızın ana iştikal konularından modüler su depoları konusunda özellikle klor korozyonu ve galvanik korozyonun etkilerinin toplum sağlığı açısından nelere yol açtığını görmekteyiz. Su depoları genel itibari ile basınçsız ve açık sistemlerdir. Dolayısıyla su yüzeyi ile depo tavanı arasında bir boşluk kalmaktadır. Bu boşluk yoğuşmanın en çok olduğu bölgedir. Betonarme depolarda depoların tüm yüzeyi doğru yalıtım yapılmadığında binaya zarar vermekte ve yaşlandırmaktadır.

Çelik modüler depolarda ise bu yoğuşma suyun olmadığı yerlerde demir klorür bileşiklerine zemin hazırlamakta ve özellikle paslanmaz tabir edilen çelik sınınflarında yüksek oranda korozyona neden olmaktadır. Ayrıca tesisat bağlantılarında kullanılan karbon yapıdaki çelik fittigs malzemeler den gelen demir bilesenleri ile galvanik korozyon etkiside yasanmaktadır. Suyun olduğu bölgede galvaniz korozyon etkisi yoğuşmanın olduğu bölgede klor korozyonu etkisi hep birlikte depoya zarar vermekte ve insan sağlığını tehdit etmektedir.

Tüm bunlar göz önüne alınarak özel kaplamalı modüler su depoları geliştirildi. Kaplama malzemelerinin en önemli özelliği içme ve kullanma suyuna uygun nitelikte olması ve bunların evrensel olarak güvenirliği kanıtlanmış kurum ve kuruluşlarca belgelendirilmiş olmasıdır. Önümüzdeki dönemlerde bu kaplama malzemelerinin yeni tekniklerinin depo üzerlerine uygulanmasınıda gerçekleştireceğiz.

Deprem Kar Ve Rüzgar Yükleri

Su depolarının konumlandırmasını genel olarak iç mekan , dış mekan ve yeraltı şeklinde yapmaktayız. Sırasıyla bizim tavsiyemiz bir çok riskide göz önüne alarak yer altı veya yer üstü silindirik monoblok yada modüler depolar , ardından priztatik depoların seçilmesidir. İç mekan depolarda mahal yetmezliğinden dolayı prizmatik depolar tercih edilmektedir. Fakat ülkemiz deprem ülkesi olduğundan bunla ilgili doğru önlemler almamaktayız. Son yıllarda prizmatik depoların depreme karşı önlemler için tüm depoyu dıştan takviyeli olarak yapmaktayız. Bu depremin vereceği olumsuz etkilere karşı bir önlem olmaktadır. Dış mekan depolarında ise kar yükü ve rüzgar yüklerine karşı doğru önlemler alınması gerekmektedir. Deprem , rüzgar ve kar yüklerinine dayanım olarak en mukavim depo şekli silindirik olanlardır.

Yangın Suyu Depolarında Havalık Ve Anti Vorteks Plaka

Yangın gerçeğine karşı ülkemizde son yıllarda oldukça güzel çalışmalar yapılmaktadır. Yangın yönetmeliklerinin önemini dahada iyi kavrayarak modern tesisatlar ile binalarımızı korumaya almaktayız. Fakat su depolarının çalışmaları göz önüne alındığında yüksek debili hidroforların emiş kuvvetlerine bağlı olarak NFPA’ye göre yangın suyu depolarında anti vorteks plakası ve havalık kullanımı zorunlu haldedir. Havalık kesiti için ve anti vorteks plakası için gerekli şartlar standartta detaylı bir şekilde açıklanmıştır. Kullanılan her su deposunda gerek betonarme gerekse de çelik modüler depolarda havalık ve antivorteks plakalarının kullanımını yaygınlaştırmalıyız. Farkındalık seminerlerimizde biz bu konuların hepsine detaylı birşekilde deyinmekteyiz.

Benzer İçerikler

Yorum Ekle