Mimari Tasarım’da İklimlendirme Semineri

İTÜ Taşkışla’da 27 Kasım 2013 tarihinde İSKİD’in düzenlediği,  “Mimaride Tasarım’da İklimlendirme” Semineri gerçekleşti.
İSKİD Başkanı Naci Şahin yaptığı açılış konuşmasında dernek ve çalışmaları hakkında bilgiler verdi, Komisyonların faaliyetlerini detaylı olarak anlattı.

Merkezi İklimlendirme Sistemleri konulu konusmasında Ozan Atasoy; konfor, yaşam mahalli, sıcaklık, nem ve değişik bina katogorileri için dizayn kriterleri, aktivite farklılığı, memnuniyet oranları, ısıl konfor şartları, akustuk konfor, iç hava kalitesinde konfor, sistem seçimi esasları, iklimlendirme sistemleri, BEP Yönetmeliği hakkında bilgiler verdi.
Bohaçhan Bey; mimarlık ve tasarımın bilim haline dönüştüğüne değinerek, tasarım başlarken tüm aktörlerin seçildiğine ve mekanik tesisat konusunda birlikte çalışacakları firma ile sağlıklı bir işbirliği yaptıklarında işin başarıya dönüştüğüne örnekler vererek anlattı.
Sarper Giray; mimarlar mekanikçilerden neler bekliyor konulu konuşmasında işbirliği içinde olunması halinde karşılıklı sorunların aşılacağından bahsetti.
Zühtü Ferah; bina yönetim sistemindeki mantık, sismik tedbirler, tasarrufa yönelik sistemler, karşılaştırmalar, sistem maliyetleri hakkında bilgiler verdi, mekanik projeye bütçe ayrılması gerektiğinin altını çizdi, verimli cihazların yerleşiminde mekan kısıtlanmasının olmaması gerektiğini ve BEP Yönetmeliği detayları hakkında konuştu.
Mimar olarak Avcı Mimarlık Selçuk Avcı; okul yıllarında mekanikçiler ile mimarların birlikte çalışmaları ve projelerini birlikte oluşturmalarının gerekliliği üzerinde durdu ve İngiltere eğitiminden örnekler vererek eğitim sistemimizdeki bu açığın giderilmesi gerektiğini ifade etti. Kültür odaklı örnekler vererek enerjinin verimli kullanıldığı eski mimari yapıları anlattı. 3E prensibi, etik-ekonomik-ekolojik hakkında bilgiler vererek, Türkiye Müteahhitler Birliği Ankara binasının proje ve yapım aşamalarında enerji verimliliği amaçlı çalışmalarını detaylı olarak aktardı.
Soru cevaplar ile tamamlanan seminerde, mimarlar ile mekanik mühendislerin birlikte çalışmalarının enerji verimliliği için ne derece önemli olduğuna dikkat çekildi.

Benzer İçerikler

Yorum Ekle