Mimari Tasarımda İklimlendirme Konferansı yapıldı

İSKİD tarafından 22 Ekim 2014 tarihinde “Mimari Tasarımda İklimlendirme Konferansı” düzenlendi. Yapı Endüstri Merkezi’nde kalabalık bir mimar ve mühendis ile basın tarafından izlenen Konferans İSKİD’in amacına ulaştığının göstergesiydi.

Systemair HSK ‘nın ana sponsorluğunda gerçekleşen Konferans’ın sabahki Basın Toplantısı’nda Ozan Atasoy, Mim. Selçuk Avcı, Mim. Can Çinici, Vural Eroğlu tarafından bilgiler verildi.
ozan-atasoy_1545788c641ffcİSKİD Merkezi İklimlendirme Sistemleri Komisyonu Başkanı Ozan Atasoy; konfor klima pazarının dünyada 90 milyar dolar olarak raporlandığını, ilk sırada ABD ve Japonya’nın olduğunu, Türkiye’nin bu sektörde 300 bin kişiyi istihdam ettiğini, bu pazarın son on yılda 6-7 kat büyüdüğünü ve ülkemizin Avrupa’da yüzde 13 pazar payına sahip olduğu belirtti. Bireysel klimada Avrupa’nın en büyük üretim merkezinin Türkiye olduğunu, 2013 yılında 4,2 milyar dolar ihracat rakamına ulaştığını, 2023 yılında toplam 60 milyar dolarlık hacme ulaşacağının beklendiğini, gelecek için büyük potansiyel taşıyan iklimlendirme sektörünün hem mimar, hem yatırımcılar, hem de halk için en iyi şekilde hizmet verilebilmesi için bu konferansın çok faydalı olacağına inandığını söyledi.
selcuk-avci_1545788f10497cAvcı Mimarlık’ın kurucusu Selçuk Avcı; ’77-78 yıllarında İngiltere’de önce mühendislik bölümüne başlayıp sonra mimarlık ile eğitimine devam ettiğini, bir mimar ile mühendisin buluştuğu noktanın eğitimden itibaren olması gerektiğinin altını çizdi. Düşünsel eğitime önem verilmeli diyen Avcı, her iki disiplinin birlikte çalışmasının öneminden bahsetti.
vural-eroglu_154578913caf7bSystemair HSK firmasının Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı olan Makina Mühendisi Vural Eroğlu kırk senedir bu işin içinde olduğunu, ülkemizin şu anda Avrupa’nın üretim merkezi haline geldiğini, ancak binalarımızın bir “termos” haline gelmemesi gerektiğini, havalandırmanın öneminin yaşamsal olduğunu, okulların, metroların, insan yoğun bulunan mekanların iç hava kalitesinin çok önemli olduğu, nefes alan binalar yaratılması, enerji verimliliği için geri kazanımlı sistemlerin seçilmesi gerektiği, sağlıklı bir yaşam için ve gelecek için havalandırmanın öneminin altını çizdi.
Çinici Mimarlık ortağı Mimar Can Çinici; kendi gündelik çalışmalarında mühendisler ile birlikte çalıştıklarını, özellikle mekanik ve akustik mühendisler ile çalışmanın ilham verdiğini, teknik konuları öğrenmeye çalıştıklarını ifade etti.
Konferans’a Systemair HSK Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Vural Eroğlu, Avcı Mimarlık Kurucusu Mimar Selçuk Avcı, Çinici Mimarlık Ortağı Can Çinici Mimar Can Çinici, GN Mühendislik Genel Müdürü Gürkan Görgün, Tahincioğlu Gayrimenkul Genel Müdür Yardımcısı Yezdan Kanaat konuşmacı olarak katkıda bulundular, sorulan soruları yanıtladılar.
Dünyaca ünlü Mimar Michel Mossessian iklimlendirme ile ilgili görüşlerini paylaştı.

Benzer İçerikler

Yorum Ekle