Mechanic Projelerde Enerji Verimliliği Kilit Önem Taşır

Bu sayımızda kurulduğu günden beri teknolojik gelişmeleri Türkiye’ye taşıyarak birçok ilke imza atmış olan Çilingiroğlu Mihendislik Müşavirlik firma sahibi Sarven Çilingiroğlu ile geçmişten günümüze bir yolculuğa çıktık. Keyifle okumanızı dileriz.

Kısaca kendinizi tanıtır mısınız?

1 Eylül 1963 yılında İstanbul Şişli’de doğup büyüdüm. 1980 yılında Getronagan Lisesini, 1984’de İ.T.Ü. Makina Fakültesi’ni bitirdim. İ.T.Ü. de Master yaptım, 1987’de enerji bölümünden mezun oldum. Yüksek lisans döneminde Honeywel’de 1 yıl boyunca part-time çalıştım. 1986 yılında da ısı pompaları üzerine tezimi hazırlamak için İngiltere’de York International’da 2 ay staj yaptım. İTÜ’deki değerli hocamın deyimiyle “mevsimlik ısıtma tesir katsayısı” COP üzerine tezimi bitirdim, ilk defa matematik model üzerinde çalıştık. Programladık. Teoride yaptığımızı pratiğe taşımak istedik, okulumuzun bir kreşi varda, orda uygulamak istedik, sonra çeşitli idari nedenler ile izin alamadık.
Ben babam sayesinde hep bu sektörün içinde oldum. Kevork Çilingiroğlu sektöre çok değerli hizmetler vermiş, örnek olmuş, saygın bir kişidir, sağlıklı ömürler diliyorum. İçinde ofisimiz bulunan bu konut eskiden evimizdi,  giriş katındaki babama ait arşivi koruyoruz.  Şimdi bu konut şirketimizin merkezidir. Bilgili, çekirdek kadro ile proje çiziyoruz.

Projecilik günümüzde tam değerini bulabildi mi?

Projecilik günümüzde tam değerini bulamış değil. Tecrübenize değer verilmeli, adil olmayan tercihler ortaya çıkmamalı. Biz fikir satıyoruz, bilgimiz ile deneyimlerimizi birleştiriyor en verimli ve geleceğe faydalı çözümler üretmeye çalışıyoruz. Bir tesisi projelendirirken enerji verimliliğini ve çevreyi düşünerek hareket ediyoruz. Mal sahibinin istekleri doğrultusunda kısa vadeli çözümler üretmeyi doğru bulmuyoruz, mal sahibi aynı zamanda işletmeciyse sorun yaşamıyoruz, değilse mücadele etmeniz gerekiyor. Bir projecinin proje bitene kadar sorumluluğu devam eder. Uygulama aşamasında projeci işe dahil olmamış ise sorumluluğu da kalmaz. İşin içinde değilsek iskan aşamasında mufakatname veririz. Proje kontrollüğümüz varsa sorumluluğu üstleniriz.

Binalarda malzeme ve sistem seçimini nasıl yapıyorsunuz?

Doğru sistem ile yola çıkmalısınız, hem yatırım hem işletme olarak. Biz sistem seçimini detaylı ve karşılaştırmalı bir raporlama ile sunuyoruz. Tesisin fizibilitesini çıkarıyoruz. Suyu da doğru kullanmaya özen gösteriyoruz.
Doğru malzeme ile enerji verimliliği ayrı tutulamaz, doğru malzeme ömür demektir. Binanın ömrü kadar ki sürede malzeme sürekli değişim gerektiriyorsa bu seçim kriteri yanlıştır. Ben “binalarda sistem seçim kriterleri” konulu Teskon da eğitim verdim, bu yıl da devam edecek, eğitim için talebin çok olduğunu da görüyorum.

Projeciler şartnameleri neden dikkate almalıdır?

Her ürünün ayrı ayrı şartnameleri olmalıdır. Ülke şartnamesini de getirmek lazım. Projeci şartnameleri dikkate almalıdır. Şartname ayağımızın eksik olduğunu ifade etmeliyim. Bu eksikliğin giderilmesinde derneklerimize çok iş düşüyor. Derneklerde tabandaki gençlerden yararlanarak alt komisyonların çalışmasını sağlayarak bu eksikliğin giderilebileceğini düşünüyorum.

Mesleki bir hayaliniz varsa paylaşır mısınız?

Meslek sigortalarının bizim mesleğimizde de başlaması ve gereklilik haline gelmesini istiyorum. Kendinizi mesleki olarak sigortalamalısınız, örneğin yeni açılmış bir büro yıllık elli bin liraya sigortanabiliyorsa, tecrübesi ve yaptığı işler kanıtlanmış bir büronun sigortası otuz bin liraya olabilir. Bu durumda risk analizi yapılır ve yeni bürolar da fiyatlarına bu rakamları yansıtmak zorunda kalarak daha adil bir fiyatlandırma ortamı ortaya çıkar.

Bize bir projenizi anlatır mısınız?

Size Tarsus AVM projemizden bahsetmek isterim. Çevreci bir yaklaşım ile gerçekleştirilmiştir.
Mersin’de Tarsus’da yer alan Tarsu Alışveriş Merkezi’nde doğal havalandırma sistemi ilk kez kullanıldı.  24bin m2 alan üzerine kurulu AVM de geri dönüştürülebilir malzeme ve aktif &pasif enerji tasarruf teknikleri ile elektrik enerjisinde tasarruf sağlanıyor.  Projenin teması olan “su” konsepti çerçevesinde, çok ince partiküllü su püskürtme sistemi 1000 m2’yi bulan teraslarda kullanılıyor.
Alışveriş merkezi içerisindeki CO2 sensörleri vasıtası ile içerideki ihtiyaca göre havalandırma sağlanıyor, böylelikle geceleri doğal havalandırma ile tam soğutma yapılırken gün içindeki soğutma ihtiyacı ortadan kalkıyor. Doğal havalandırma sistemi ile yıllık 60 bin Euro tasarruf yapılabileceği hesaplanıyor. Biriktirilen gri su ile bina ihtiyacının %99’u karşılanıp, binanın yıllık su ihtiyacı 23bin m3’ten 11bin m3’e inmesi bekleniyor.
Havuzlarda kullanılan filtrasyon ve sirkülasyon sistemleri sayesinde havuzlarda su kaybı günlük sadece %1 kadar olacak, bu da havuzlardaki suyun 7 günde bir yerine 100 günde bir yenilenmesi anlamına geliyor.
Ortak alanlardaki aydınlatma sistemlerinin otomasyonu sayesinde elektrik tasarrufu yaz aylarında %30’lara çıkabilir.  Breeam gereklilikleri çerçevesinde, susuz pisuar yapılandırması sayesinde senelik yaklaşık 1400 m3 su tasarrufu hedefleniyor.
Tarsus AVM projemizde planlar ve inşaat detayları temel alınarak Tarsus Alışveriş Merkezinin simulasyon modeli oluşturduk.
Doğal havalandırma sisteminin performansının değerlendirilmesi için hazırlanan model, <VE>, Virtual Environment Versiyon 6.0 adlı program kullanılarak hazırlanmıştır.
Doğal havalandırma stratejisi diğer sistemler tasarlanırken de göz önünde bulundurulmalıdır. Bina tasarımı yapılırken doğal havalandırma hesaba katılmalıdır. Dikkat edilmesi gereken faktörler; akustik çevre, duman kontrolü, sağlık ve güvenlik olarak ele alabiliriz. Bir sisteme doğal havalandırma uygulanacaksa, sistemin belirli bir aralıkta olmak şartıyla, düzeyi kontrol edilebilir bir havalandırmaya imkan vermesi gerekir.
Doğal havalandırmanın soğutma potansiyeli hakim mevsim şartlarına ve bina içindeki insanların termal konfor koşul beklentisine bağlı olarak değişir. Yaz aylarında en sıcak zamanlarda iç hava sıcaklığı 25 dereceyi aşabilir. Fakat iyi dizayn edilmiş bir binada, geliştirilmiş hava hareketi ve soğutucu ortalama radyant sıcaklıklar yardımı ile bu durum tolere edilebilir düzeye gelir. Bazı önlemler alınabilir.
Doğal havalandırmalı binalarda, normal havalandırma yapılan binalara nazaran daha değişken hava sıcaklığı elde edilir. Fakat bu durum, daha az konfor elde edildiği anlamına da gelmiyor. Soğutma faydasını artırmak için gece havalandırması yapılabilir.  Belirgin dış ses kaynaklarının varlığı doğal havalandırmanın uygulanmasını en çok zorlaştıran faktördür.

Benzer İçerikler

Yorum Ekle