Mechanic Dergisi ve Samsung İşbirliği İle Mekanik Tesisat Tasarımının Dünü, Bugünü, Yarını…

Mechanic Dergisi ve Samsung Electronics , Türkiye’de ilk kez düzenlenen “Samsung ile Mekanik Tesisat Tasarımının Dünü, Bugünü, Yarını…” etkinliğinde; iklimlendirme ve klima sistemleri sektöründe yaşanan gelişmeleri, sektör profesyonelleriyle masaya yatırdı. Etkinlikte Samsung’un bu alandaki iddialı en yeni çözüm ve ürünleri de davetlilerle buluştu.

Mechanic Dergisi ve Samsung Electronics iklimlendirme ve klima sektörü profesyonellerini Hilton İstanbul Bomonti Hotel’de düzenlediği “Samsung ile Mekanik Tesisat Tasarımının Dünü, Bugünü, Yarını…” Etkinliği’nde bir araya getirdi.
Mechanic Dergisi ve Samsung’un Türkiye’de ilk kez düzenlediği bu özel etkinlikte, iklimlendirme ve klima sistemleri alanında yaşanan gelişmeler ve geliştirilen en yeni teknolojiler; sektörün önde gelen  profesyonelleriyle ele alındı. Etkinliğe birçok mühendis ve  tasarımcı taahhüt firması  katılırken; davetliler yeni ürünleri inceleme ve değerlendirme fırsatı da buldu.

Samsung Electronics Türkiye Sistem Klima Müdürü Okan Tutcu, Samsung Electronics olarak üstün teknolojik yetkinliklerini diğer tüm segmentlerde olduğu gibi; iklimlendirme ve klima sistemlerinde pazara, inovatif yaklaşımla geliştirdikleri ürün ve çözümleri sunduklarını belirtti: “Alanının ‘ilk’ ve ‘tek’leri olarak da konumlandırılan ürün ve çözümlerimizle farkımızı bu alanda da ortaya koymak bizim için çok önemli bir ayrıcalık.
2014 yılında Samsung Türkiye olarak,  sistem klima tarafındaki yapımızda bir büyüme gerçekleştirdik. Çok profesyonel bir ekip oluşumuyla sahaya tam anlamıyla destek verecek bir noktaya geldik. Ekibimiz satış öncesi ve satış süreçlerinde distribütörlerine teknik anlamda destek vermeye başladı. Proje teknik çözümlerinde ise, yatırımcılara veya mühendislik firmalarına  CFD analiz veya ses analizi gibi birçok markanın sunamadığı detaylı mühendislik hizmetleri sunmaya başladık.

Distribütörler üzerinden verilen servis organizasyonumuzu güçlendirmek için ise Samsung olarak kendi servis ağımızı kurduk. Şu an satış sonrası servis ve garanti süreçleri de dahil, müşterilerimize merkez servislerimizle doğrudan hizmet veriyoruz. Yaşanan tüm bu değişiklikler ve gelişmelerle 2015’i oldukça verimli bir sene olarak, başarılı çalışmalarla tamamladık.”

Samsung güçlü Ar-Ge çalışmalarıyla  Klima Sistemleri’ne de yön veriyor

Her alanda gerçekleştirdiği AR-GE çalışmalarıyla Samsung’un globalde en fazla yatırım yapan ilk iki şirket arasında yer aldığını da sözlerine ekleyen Okan Tutcu; “Samsung bir inovasyon firması. Bu nedenle her alanda yenilikçi ürünler geliştirip uygulamacıya kolaylık, yatırımcıya da avantaj ve çözüm sağlayacak ürünler üretiyor. Samsung Klima Sistemlerinde ürün gruplarının isimlerinin sonunda yer alan “S” harfi ‘Smart (Akıllı), Special (Özel), Safe (Güvenli), Service (Servis) ’ gibi farklı anlamlara geliyor. Yani Samsung diğer tüm alanlarda olduğu gibi, Sistem Klima alanında da kullanıcı dostu, kullanıcıların kendilerini özel hissettiği, son teknolojiye sahip güvenli ürünler üretiyor” dedi.

Samsung Electronics Türkiye Sistem Klima Müdürü Okan Tutcu, Samsung’un 6. Jenerasyon DVM-S ürünleri ile teknoloji olarak en üst noktada yer aldığına dikkat çekerken; VRF’de de tek modülde 30 HP ile maksimum kapasitenin sağlanabildiğini sözlerine ekledi:  “Önden atışlı dış üniteleri 14HP’lik kapasiteleri  ile daha düşük bir dış ünite hacminde çok geniş bir alanın iklimlendirmesini sağlayabiliyor. Daha kompakt dış üniteler ile de istenilen kapasiteleri karşılıyoruz. Bu da yatırımcı ve mimarlar için çok büyük bir avantaj sağlıyor.  Dış üniteler için ayırılan alanlar azalınca, bu alanlar mimari veya ticari açıdan farklı amaçlar için değerlendirilebiliyor. Özellikle metrekare fiyatının çok yüksek olduğu İstanbul gibi metropollerde her bir metrekarenin en  doğru şekilde değerlendirilmesine katkı sağlamak ; önemli bir değer yaratmak anlamına da geliyor.”

Okan Tutcu, açıklamalarının sonunda dünya iklimlendirme pazarıyla ilgili de kısa bir değerlendirme yaparak sözlerini şöyle tamamladı: “Dünya iklimlendirme pazarına bakıldığında, 450 milyar dolar civarında bir pazarın olduğu öngörülüyor. Bu pazarda Türkiye, sahip olduğu yaklaşık %2,5 oranındaki payı ile 23. sırada. VRF pazarında ise Türkiye ilk 10’un içinde yer alıyor. Türkiye’de iklimlendirme sektörü devamlı büyüyen bir pazar olarak, önümüzdeki yıllarda da büyümesini sürdürecek..
Biz de Samsung olarak pazarın her anlamda gelişmesine katkı sağlamak adına, hem ürünlerimiz hem de hizmetlerimizle bu alandaki çalışmalarımızı aralıksız sürdüreceğiz. Türkiye’de ilk kez gerçekleştirdiğimiz bu özel etkinlikle bu alandaki iddiamızı ve gücümüzü ortaya koyduğumuza inanıyoruz. Davetlilerimiz kadar, etkinliğimizde bizleri yalnız bırakmayan, bilgi birikimleri  ve deneyimleriyle etkinliğimizi daha anlamlı kılan değerli  konuşmacı ve panelistlerimize ise ayrıca teşekkür ediyoruz.”

EtkinlikMekanik Tesisat Tasarımının  Dünü, Bugünü, Yarını paneli

Etkinliğinin öğleden sonraki oturumunda ise sektörün önde gelen isimleri Cevat Tanrıöver, Hamit Mutlu, Kani Korkmaz, Ömer Köseli ve Zühtü Ferah, sektörün bugüne kadarki gelişimini ve geleceğini Evren Demirci moderatörlüğünde gerçekleştirilen Mekanik Tesisat Tasarımının  Dünü, Bugünü, Yarını panelinde konuştular.

360 Kaset Tipi Klima: Çığır açan ‘performans’ı, her mekana uyum sağlayan ve ortamları güzelleştiren ‘şık bir dizayn’ ile birleştiriyor

Etkinlik kapsamında tanıtılan 360 Kaset Tipi Klima, iç ünitesinin yenilikçi dizaynı hava akışını tamamen değiştiriyor. 360 Kaset içerisindeki kendine özgü ve yenilikçi booster fanlar,  havaya tamamen yatay bir akış sağlaması konusunda yardımcı oluyor ve bu sayede daha homojen bir hava dağılımı oluşturuyor.

Samsung’un dairesel hava üfleme teknolojisi, her  yönde havanın eşit dağılmasını sağlayarak, oda sıcaklığınının sürekli olarak  istenilen seviyede kalmasını sağlıyor. Kanatçık kontrolü olmadan hızlı ve konforlu soğutmayı temin ediyor. Geleneksel 4 yönlü Kaset  üniteleri ile karşılaştırıldığında, hava üfleme kayıpları %25’ e kadar azaltılıyor. Mekan soğutma hızı ise %34 daha yükselmiş oluyor.

360 Kaset, çığır açan bir performansı, her mekana uyum sağlayacak ve ortamları güzelleştirecek şık bir dizayn ile birleştiriyor. Ünite kullanıcıların hava akımını tercihlerine göre değiştirmelerine olanak tanıyan son moda bir panel ve sezgisel bir ekran sunuyor.

Kullanıcılar hava akımını yatay, dikey ve alan kontrollü olmak üzere 3 ayar arasından seçim yaparak kontrol edebiliyor. Klima tavan içerisine yerleştirilebileceği gibi açıkta da kalabiliyor ve her odanın tarzına uyabilmesi açısından en üst düzeyde mimari esneklik sağlıyor.  Ek olarak, kullanıcılar konfor soğutma tuşu içeren bir uzaktan kumanda opsiyonuna da sahip. Samsung Virus Doctor kiti de toz, havada uçuşan kirletici maddeler, alerjenler, bakteri ve virüsleri ortadan kaldırmak için eklenebiliyor.

Samsung DVM S 30HP:  Yeni nesil, yüksek performans VRF

Samsung verimliliği ve performans yeterliliğini yeni Süper DVM -Digital Variable Multi air conditioner- ile arttırıyor. DVM S 30HP, son teknolojik yenilikleri ile arttırılmış performans, verimlilik ve güvenilirlik gibi özellikleri bir araya getiriyor.

Samsung DVM S 30HP, yeni flash enjeksiyon teknolojisine sahip Super Inverter Scroll Kompresör, optimize edilmiş bypass valf yerleşimi gibi ısıtma kapasitesini %29 artıran, performansı en üst sevilyelere taşıyan bir çok sayıda çığır açacak yeni özellik barındırıyor.

İlave olarak hibrid dış ünite kondenserinin eklenmesi, ısı alışveriş yüzeyini artırırken aynı zamanda geliştirilmiş soğutucu akışkan kontrolü aracılığıyla, %10  daha yüksek verim sağlanıyor.

Yeni oval fan yapısı ise hava akışı yolunu iyileştirerek hava debisini  %17 oranında arttırıyor.

Samsung DVMS 30HP; aynı zamanda sahip olduğu yenilikçi gaz kaçak algılama sistemiyle de, katı yönetmeliklere uyum sağlıyor. Bir sızıntı algılandığında sistem otomatik olarak, soğutucu akışkanın toplanması ve cihazdaki tüm valflerin kapatılarak, ünitenin içerisinde izole edilmesini sağlayan  “Active pump down”sürecini başlatıyor.

DVM S Eco 14HP; Samsung’un yeni önden atışlı VRF Ünitesi

DVM S Eco 14HP; özellikle apartmanlar ve ofis binalarına tek bir dış ünite ile mühendislik çözümü sunan yeni önden atışlı VRF dış ünitesi. Samsung DVM S Eco14HP’nin geliştirilmiş performansı, çok odalı mekânların kat bazında çözümlerinde sıklıkla ihtiyaç duyulan, dış ünite hava yönlendirme kanalı  kuruluml maliyetlerini ve ekstra alan ihtiyacının getirdiği maliyetleri azaltmakta ortaya çıkan ihtiyacı karşılamayı garanti altına alıyor.

DVM S Eco  14HP ‘nin yenilikçi tasarımı,  son derece güçlü Inverter Scroll Kompresörü ve dalgalı  fin yapısı sayesinde standart önden atışlı VRF ünitelerine göre ısıtma performansını % 20 ve hava debisini  %10 oranında arttırıyor. DVM S Eco (maksimum 14HP) ‘nin artırılmış beygir gücü, çok masraflı birden çok ünitenin yerine, sadece 1 adet dış ünite ile bir apartmanın veya ofis binasının iklimlendirilmesi için yeterli olacağı anlamına geliyor.

Yeni ünite 160 metre uzunluğuna kadar bir bakır boru tesisatı ve 50 metrelik yüksekliğe kadar kurulum sağlama imkanı veriyor, ve bakır boru tesisatını binanın her alanını rahatlıkla ulaştırabilen üstün bir teknoloji sunuyor. Yeni DVM S Eco 14HP kapasiteyi maksimize ederken; 1 metreden az (940 mm) genişliği ile alanında daha iyi kullanılmasına yardımcı oluyor.  Ürün aynı zamanda 4 yönden borulama imkânı ile her koşula elverişli kurulum sağlıyor.

Samsung’un son teknoloji, yüksek enerji verimliğine sahip ürünü ‘DVM Chiller’

Yeni DVM Chiller; hava soğutmalı soğutma grubu ile,  Değişken Soğutucu Akışkan Debili (VRF) sistemin avantajlarını bir ünitede birleştiren güçlü bir sistem. Su kaynaklı sistemlere olan talebin artması ve F-gaz yönetmelikleri konusunda Avrupa Birliği ülkelerinin sıkılaştırılmasının ardından Samsung, ciddi enerji verimliliği ve kullanım kolaylığını yenilikçi kompakt bir dizayn ile sağlayan hava soğutmalı bir soğutma grubu tasarladı.

Sistemdeki  soğutucu akışkan seviyelerini alışıldık soğutuculara göre ciddi şekilde azaltan  Samsung DVM Chiller, şu anki Avrupa Birliği soğutucu kota seviyelerine uyum sağlamakla birlikte,gelecek yıllardaki daha düşük kota seviyelerine de bağlı kalıyor.

Devrim yapan  DVM Chiller’da Samsung,  birinci sınıf BLDC Inverter Scroll Kompresöre Flash Enjeksiyon teknolojisini entegre etti. Bu sayede -20°C ortam sıcaklığında, % 75’in üzerinde ısıtma kapasitesi ve çok daha fazla enerji verimliliği sağlamayı garanti ediyor. DVM Chiller, kullanıcıların geleneksel cihazlara göre yıllık işletme maliyetlerinde % 36 ‘dan %50’ ye kadar tasarruf sağlamalarına olanak veriyor.

Samsung DVM Chiller; bünyesinde bulundurduğu donma kaynaklı arızaları engelleyen ısı ve basınç sensörleri ile  güçlü ve sürekli ısıtma performansı sağlıyor.

Benzer İçerikler

Yorum Ekle