Mechanic Dergisi : M.D Röportaj

 1. Öncelikle bize kendinizden bahseder misiniz ?

1990 İstanbul doğumluyum. Doğuş Üniversitesi İngilizce Ekonomi ve Finans dalında lisans eğitimimi tamamladıktan sonra Yeditepe Üniversitesi MBA Yüksek Lisans Programı eğitimimi tamamladım. 2015 yılından itibaren Norm Teknik A.Ş. bünyesinde Kurumsal İletişim ve Marka Pazarlama Uzmanı olarak görev almaktayım.

 1. Bu mesleği seçmenizdeki en büyük etken nedir ?

Aslına bakılırsa “Marketing” üniversite yıllarımdan beri ilgi alanlarım içerisinde yer alıyordu, ancak mesleki tercihimi bu alanda yapma isteğim, gerek mesleki hayatı gerek ise saygıdeğer kişiliği ile hepimize örnek olan üniversite hocamın lisans tezimi hazırlarken bana önerdiği bir kitap ile başladı. Bu kitap ile ben marketing`i keşfederken marketing de beni yeni bir yolculuğa çıkardı. Kitabı merak edenler içinde hemen söyleyeyim: Akıldışı Ama Öngörülebilir (Predictably Irrational) – Dan Ariely.

Bir şeyi de açıklama isteği duyuyorum: yukarıda bahsederken özellikle “marketing” diyerek vurgulamak istiyorum çünkü bu konu ile ilgili sektörde süregelen yanlış bir algı mevcut; pazarlama ve satış kavramlarını ayırabilmek ve algı yanılmasını düzeltebilmek amacıyla bizler “marketing” olarak kullanmayı tercih ederek naçizane fikrimizi ifade etmeye çalışıyoruz.

 1. Peki, Norm Teknik A.Ş.`nin kuruluş hikayesinden bahseder misiniz?

1997 yılından itibaren yangın korunum sistemleri alanında faaliyet göstermeye başlayan Norm Teknik A.Ş., alanında uzman genç ve dinamik kadrosu, uluslararası standart ve yönetmeliklere uygun gerçekleştirdiği birçok nitelikli proje ve “bilgiyi paylaşın” yaklaşımı ile sektörde en çok yazılı doküman üreten firma olması ile yangın sektörüne yön vermektedir.

Firmamızın organizasyon yapısına baktığımızda yerli üretimi destekleyici girişimlerimizin yanı sıra uluslararası arenada saygınlığa sahip markalarla yürüttüğümüz iş birliklerimiz ile yangın korunum sistemleri alanında İstanbul merkez binası, Ankara branş ofisi ve Kocaeli üretim fabrikası ile:

 • Sulu Söndürme Sistemleri
 • Yangın Pompaları
 • Temiz Gazlı Söndürme Sistemleri
 • Köpüklü Söndürme sistemleri
 • Su Sisi Söndürme Sistemleri
 • Kuru Kimyasal Söndürme Sistemleri
 • CO2 Gazlı Söndürme Sistemleri
 • Davlumbaz Söndürme Sistemleri
 • Yangın Dolapları
 • Yangın Algılama Sistemleri
 • Yangın Söndürme İstasyonları

Teknolojik HVAC ekipmanları alanında:

 • Patlamaya Dayanıklı Yapısal Ürünler
 • Yangın/Gaz/Basınç Damperleri

gibi geniş ürün ve hizmet hacmi ile endüstrinin taleplerine yönelik çözümler üretmektedir.

 1. Firmanızın üretim sahaları ve ürünlerinin mevcut durumu hakkında bilgiler verebilir misiniz?

Yangın sektörü talebin olduğu her alan için uygulanabilir çözümler sunabilmektedir. Firmamız uluslararası arenada bilişim, petrokimya, lojistik endüstrilerine yönelik faaliyet göstermekle beraber toplu taşıma, konut, enerji, iş ve alışveriş merkezlerine kadar geniş bir yelpazede hizmet vermektedir.

Talebin olduğu her sektöre tek elden hizmet sunabilmek adına uluslararası saygınlığa sahip markalar ile işbirliği anlaşmaları yaparak hizmet ağımızı ve kalitemizi genişlettik. Buna ek olarak yerli üretimi destekleyici ilk girişimimiz olan Normeks markamızı 1999 yılında yangın dolabı üretimi yapabilmek adına organizasyon yapımıza kattık; şuanda tüm imalat kanadımızı Kocaeli üretim tesisimizden koordine etmekteyiz. Enternasyonal girişimlerimiz sonucunda LPG/İspanya markası ile Türkiye`de gazlı söndürme sistemlerinin ilk dolum, yeniden dolum ve mühendislik

hesaplamalarının yapıldığı tesisi tüm lisans ve izinler dahilinde Kocaeli üretim fabrikamızdan organize etmekteyiz. Teknolojik değişimler ve sektörel değerlendirmelerimiz sonucunda 2006 yılında Akıllı Bina ve Otomasyon alanında faaliyet göstermek üzere On Otomasyon markamızı da şirket bünyemize ekledik. Bu markamız ile son dönemin popüler konusu Nesnelerin İnterneti alanında gelişmeler kaydetmekte ve haberleşme-akıllı sensörler konularında çalışmalar yürütmekteyiz; ayrıca On Otomasyon markamız kendi AR-GE merkezini bünyesinde bulunduran, bugüne kadar TÜBİTAK destekli üç farklı proje çalışması gerçekleştirmiş ve kendi yerel markası ile PLC & kontrol cihazları üretimine de devam etmektedir.

 1. Müşterilerinize sunduğunuz hizmetler nelerdir?

Firmamız kuruluşundan bu güne değin yüksek standartlarda tasarım ve imalatı kapsayan yangın korunum sistemlerini projelerle buluştururken; yatırımcının beklentilerine yönelik çözümler üretmeye, standart ve yönetmeliklere bağlı olarak çalışmaya özen göstermiş ve göstermeye de devam etmektedir.

Biz her zaman yineliyoruz “bir sistem tasarlayalım” algısı sektörümüzün kanayan yarasıdır. Bu algıyı kırabilmek adına projeye konu olan yapının türü ve risk sınıfı analizlerinin detaylı olarak yapılması, uygun yangın senaryolarının geliştirilmesi ile maksimum performansı verebilecek sistem seçimi, malzeme temini ve uygulamasının ardından periyodik test ve kontrollerinin yapılması gerekmektedir.

Firmamız tüm bu süreçleri eksiksiz olarak alanında profesyonel kadrosu ile gerekli tüm standartlar nezdinde, güncel hesap ve dizayn programları ile Projelendirmekte,

Uluslararası platformlarda saygın markalar ile yürüttüğü iş birlikleri ile onaylı Malzeme Teminini gerçekleştirmekte,

Proje bazında uygulanacak olan yangın korunum sistemlerinin güvenilir şekilde montaj işlemlerinin tamamlanabilmesi için Süpervizörlük hizmeti sunmakta,

Montajı gerçekleştirilen sistemlerin devreye alma ve fonksiyon testlerini Devreye Alma hizmeti ile gerçekleştirerek yangın korunum sistemleri alanında hizmet sunmaya devam etmektedir.

 1. Faaliyet gösterdiğiniz alanlarda dünden bugüne olan değişiklikleri nasıl değerlendirirsiniz?

Yangın sektörü Türkiye pazarı ile 90`lı yılların başında tanışıyor, o günlerden bugüne baktığımızda geçen zaman süresince sektörümüzün sürekli gelişerek ilerleme kaydettiğini söyleyebiliriz. Eski zamanlarda satışını gerçekleştirdiğiniz bir ürünü yatırımcının teslim alabilme süresi 10-15 hafta arasında değişkenlik gösterir, yapıların tamamlanma süreçleri ise 3-4 yılı bulurdu. Günümüz Türkiye`sine baktığımızda ise sanayinin ivme kazandığı, kentleşmenin hızla arttığını söylemek mümkün; hal böyle olunca yatırımcı ve üretici uzman olduğu alan dahilinde bilinçleniyor ve uygulama kapasitesini yeniliklere entegre etme eğilimine giriyor. Önceki tarihlerde “sprinkler sistemi nedir” diye saatlerce anlatmanız gerekirken artık işverenler, yatırımcılar, proje firmaları, mekanik yüklenici firmaları bu alanlarda oldukça bilgililer, bu gelişimin bir sonucu olarak: ülkemizde uluslararası standartlarda birçok nitelikli yangın projesi hayata geçiriliyor.

Her sektörde olduğu gibi yangın sektöründe de iyileştirilmesi gereken eksiklikler mevcuttur, ancak şuanda ülkemizde yangın sektörünün geldiği nokta memnun edici düzeydedir.

 1. Referans proje olarak neleri söyleyebilirsiniz?

Norm Teknik A.Ş. olarak 1997 yılından günümüze kadar yangın korunum sistemleri alanında birçok başarılı projeyi yangın sektörüne kazandırmış olmanın verdiği mutlulukla birkaç özel projemizden bahsetmem gerekir ise:

Türkiye ulusal ekonomisine yapacağı katkının yanı sıra İstanbul`u transit geçiş ‘hub’ konumuna getirerek dünya havacılık sektörünün çekim merkezini yeniden şekillendirecek olan İstanbul 3.Havalimanı İGA Projesi`nde tercih edilmiş olmaktan dolayı oldukça gururluyuz. Cumhuriyet tarihimizin en büyük vizyon projelerinden biri olarak adlandırılan İstanbul 3. Havalimanı Projesi`nin ülkemizi küresel boyutta getireceği noktadan ötürü de oldukça mutluyuz.

İlgili proje kapsamında gerek mühendislik hizmetlerimiz gerek ise ürün gruplarımız ile Sprinkler Sistemleri, Yangın Pompaları, Yangın Dolapları ve Gazlı Söndürme Sistemleri ile yer alabilme şansı elde etmenin ötesinde ülkemizi dünya standartlarına çıkaracak olan bu özel proje içerisinde bulunmanın heyecanı içerisinde olduğumuzu da ifade etmek isterim.

Türkiye pazarında yaşanan yoğun rekabet ortamına rağmen ülkemizde gerçekleştirdiğimiz sayısız yangın projesi ile sektörümüze yön vermeye devam ederken uluslararası platformlarda da tercih edilen marka olarak ülkemize katkı sağlamaya devam ediyoruz. Uluslararası arenada yer alan projelerimize örnek vermek gerekir ise; AGIP KCO ile imzaladığımız on milyarlarca dolarlık yatırıma ev sahipliği yapan Kashagan Development Experimental Programme Onshore ve Offshore projesinde mühendislik hizmetlerimiz ve ürün gruplarımız ile tercih edilebilir olmak bizleri onore etmenin de ötesine taşımış ve eşsiz bir deneyim fırsatı sunmuştur.

Proje kapsamında yer alan dökümantasyon ve özel imalat süreçlerine yönelik olarak İngilizce ve Rusça olmak üzere iki dilde toplamda 50`ye yakın hazırlanan dökümanlardan bazılarını:

 • Acceptable Nozzle Loads
 • Calculation for Cabinet Insulation
 • PMI Test Procedure
 • ROK Certification
 • Quality Control Plan şeklinde sıralayabiliriz.

Ayrıca proje talebi olan PMI (Positive Material Identification) ve Soğuk İklim Performans Testleri

(-360) de firmamızın bu proje çerçevesinde edindiği özel kazanımları olmuştur.

 1. Hem bütçesel hem de büyüme hedefi olarak 2018 yılından beklentileriniz nelerdir?

21 yıllık sektör tecrübemizle hayata geçirdiğimiz sayısız yangın projesi elbette ki yıllar içerisinde edindiğimiz deneyim, doğru strateji ve yeteneklerimizle paraleldir, ancak “yangın güvenliği” bilincinin oluşması, yönetmelik ve mevzuatlara bağlı işlerin yapılıyor olması da bizleri yangın sektöründe var eden diğer etkenlerdir. Bugünün Türkiyesi`nde yangın sektörünün geldiği nokta; sektörde yer alan tüm markaların aynı özveri ile ilerlemesi ve yatırımlarını gerçekleştirmesinin de bir sonucudur.

Bu açıdan bakıldığında önümüzdeki dönemlerde sektörümüz gelişim sürecinde olacaktır diyebiliriz, ancak ülke olarak içerisinde bulunduğumuz durumlardan dolayı uzun soluklu planlar yapmak çok gerçekçi bir yaklaşım olmayacaktır. Biz Norm Teknik A.Ş. olarak sürdürülebilir iş ilişkilerimiz ile önümüzdeki dönemlerde sektörümüzün büyüyebilmesi ve gelişebilmesi için ülkemize ve insanımıza yatırım yapmaya devam edeceğiz.

Eklemek istedikleriniz..

Mükemmel kaynakları olan bir coğrafyada yaşayan bireyler olarak uzman olduğumuz alanlar dahilinde üretim ve gelişime açık olduğumuz sürece, hepsinden önemlisi de paylaşma duygumuzu kaybetmeden beraber üretebilmenin hazzını yaşayarak daha başarılı işler yapabileceğimize inanıyorum.

Son olarak bu keyifli röportaj için şahsım ve Norm Teknik A.Ş. adına Deko Medya ailesine teşekkür ediyorum.

NORM TEKNİK A.Ş.

MERVE DURMUŞOĞLU

KURUMSAL İLETİŞİM VE MARKA PAZARLAMA UZMANI

Benzer İçerikler

Yorum Ekle