Marmaray ses yalıtım uygulamaları

Türkiye Cumhuriyet tarihinin en büyük projelerinden biri olan ve iki kıtayı birleştiren Marmaray projesinde, ses yalıtımı sistem detayları ve uygulamaları PROTEM METAL LTD. ŞTİ. tarafından gerçekleştirildi. 2007 yılında Marmaray Üsküdar şantiyesinde, gürültüden çevrenin etkilenmemesi için gürültü bariyerlerinin uygulanacağı yerlerin belirlenmesi ile çalışmalara başlandı. PROTEM METAL tarafından üretilen Test belgeli gürültü emici panolar, önce Üsküdar da, daha sonra Sirkeci ve vilayet önü şantiyelerindeki gürültü bariyerleri uygulaması için, yüklenici Gama-Nurol inşaata teslim edildi.

Sirkeci oteller bölgesinde yer alan Marmaray güney şaftı şantiyesinde, çevrenin gürültüden korunmasını sağlamak üzere, 12m. yükseklikteki PROTEM gürültü bariyeri sistemi uygun bulunarak, PROTEM gürültü emici panoları, yüklenici TAISEI firmasına montajı yapılmak üzere teslim edildi.
Marmaray istasyonlarının gürültü kontrolünü sağlamak üzere çalışmalara, 2008 yılında Japon TAISEI firması yetkilileri ile proje üzerinde görüşmelerle başlandı. TAISEI yetkililerinin fabrikayı ziyaret ederek üretimler hakkında bilgi almalarını takiben, istasyonların tavanlarında iç ortam gürültüsüne karşı, mekanik odalarda oluşan gürültüye karşı ve peronlarda platform altlarında tren frenleme ve kalkıştaki gürültülere karşı sistem detayları geliştirildi.
İnce yapı işlerinin yüklenicisi DELTA inşaatın kontrollüğünde ses yalıtımı uygulamalarına 2012 yılında başlandı. Üsküdar ,Yenikapı, Sirkeci, Kazlıçeşme istasyonları ile Ayrılıkçeşme ve Yedikule merkezlerinde, istasyonların tavanlarında iç ortam gürültüsüne karşı, mekanik odalarda oluşan gürültüye karşı ve peronlarda platform altlarında tren frenleme ve kalkıştaki gürültülere karşı PROTEM tarafından geliştirilen gürültü kontrolü sistemi, fabrikada üretilip özel olarak eğitilmiş PROTEM ekipleri tarafından uygulaması yapılarak tamamlandı.

Benzer İçerikler

Yorum Ekle