Kalorimetre sistem seçimlerinde M-BUS – RF – (RF + GSM) Sistemleri Üzerine Genel Değerlendirme

Günümüz teknolojisi her geçen gün

ilerlerken, yaşanılan gelişmelerden tüm sektörler farklı şekillerde faydalanıyor. Bugün daha birkaç yıl önce kullandığımız sistemler bile eskimiş ve ilkel gelebiliyor. Tüm gelişmeler insan hayatını kolaylaştırmak ve kullanıcı dostu ürünler sağlamak üzerine devam ediyor.

Teknolojik gelişimleri takip

edip, sistemlerine adapte eden firmalar büyümelerine hız kesmeden devam ederken, bilinen sistemleri tekrar eden firmaların piyasada ki hâkimiyetleri ve özellikle müşteri memnuniyetleri giderek azalıyor.

İnşaat firmalarının zamanla

yarıştığı düşünülürse çeşitlilik bir anda firmaların korkulu rüyası haline gelebiliyor. Bu noktada çözüm mümkün oldukça profesyonel geçmişi olan ve alternatif hizmetleri (bakım, teknik destek vs.) düşük fiyatlı ve kaliteli alabilmekten geçmektedir. Yani artık sadece alınan ürünlerin fiyatları değil ,teknik ve sürdürülebilir olup olmadığı parametreleri de gündeme alınmalıdır.

Kalorimetre seçiminde hem teknolojiyi takip edip, hem de doğru seçimler yapabilmek için önerilerimizi şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Ürün kalitesi
  • Sistem çözümü
  • Satış Sonrası Hizmet Ağı
  • Deneyimli personel
  • Hizmet Kalitesi
  • YÖŞ Belgesi (Yetkilendirilmiş ölçüm şirketi )
  • Firma Geçmişi ve yeterliliği
  • Firma yapılanması
  • Referans Listeleri

Bu değişkenler üzerinden hareket edildiğinde seçimler köklü bir geçmişe sahip, standart hizmet alabilmek ve uzun süreli kullanıma uygun (sürdürülebilir) ürünlerin seçilip tercih edilmesi mümkündür.

Kullanılan sistemler birçok farklılık göstermekle beraber bu noktada en önemli hedef sayaçların doğru seçilmesi, doğru ölçüm yapması , ölçülen değerlerin  eksiksiz olarak alınması , deneyimli personelin tüketime orantılı pay etmesi ve  kötü niyetli kullanıcıların manipülasyonlardan olabildiğince korumaktı.

M-Bus sistemler geliştirildiğinde faturalandırma işlemleri merkezlerde toplanarak konut yönetimine devredilerek kullanımlar başladı. Fakat kablolu sistem de , kablo üretim hataları, kablo seçim yanlışlığı , yanlış programlama, manipülasyonların tespit edilememesi, fazla adette kıyas, deneyimsiz personelin fark edemediği anlamsız veriler ve hatalı paylaşım , tanıdık kişilerin paylaşımda avantaj sağlama istekleri ,okuma programının yetersizliği, kablo ağına müdahale imkanının kolaylığı vb. sistem açıkları bu şekilde devam etti.

Daha sonra Radyo Frekans (RF) sistemlerin geliştirilmesiyle Avrupa’da yaklaşık 30 yıl önce M-Bus sistemleri terk edilmeye başlandı.

RF dalgaları üzerinden bir PDA (Termal) cihazına verilerin şifreli bir şekilde aktarılabilen sistemlerin kurulması M-Bus sistemin manipülasyon açığını kapattı. Fakat RF sistemlerin açığı ise çok katlı binalarda yada mesafesi uzak olan ürünlerin tek yönlü veri yolu iletişimine sahip olması sebebiyle veri gönderme sıkıntısının oluşması ,okuma personelinin tüm verileri almadan ilgili projeden ayrılması ve benzeri problemlerden dolayı hizmet kalite standardı firmanın etkili olduğu ya da yakın olduğu bölgelerde yüksekken diğer bölgelerde giderek düşmeye başladı. RF sistemlerin üzerine eklenen GSM,GPRS sistemler ise RF sistemlerin yerini almaya başladı. Bu teknoloji ,herhangi bir Gsm operatörün çalıştığı her yerde bu sistemin kurulmasına ve zamanında hizmet verilmesine imkan vermiştir.

RF + GSM sistemleri sayaç teknolojisinin geldiği son noktadır. M-Bus ve RF sistemlerden bu yana yansıyan hizmet kalitesi standardı bu sistem ile beraber sağlanmış ve müşteri memnuniyeti yükselmiştir. Sistemin sunduğu avantajlardan birkaçı Gsm operatörünün çektiği her yere personel göndermeden eksiksiz ve zamanında okuma paylaşım hizmetinin verilebilmesi, çift veri yollu iletişimine sahip olarak sayaçların verilerini eksiksiz bir şekilde aktarması, 365 gün kayıt imkanı sunmaktadır. Firmaların kablo maliyetleri, işçi zaman maliyeti ve faturalandırma iş yükü gibi maliyetlerinden kurtarmakta, kullanıcıya profesyonel raporlama ve teknik ekip desteği sağlayarak yüksek kalitede hizmet almalarını mümkün hale getirmektedir. Bu sistemdeki sayaçların M-Bus sistemlerine ait sayaçlardan fiyatlarının da düşük olması tercihin RF + GSM sisteminin yaygınlaşmasını sağlamaktadır. İlk önce M-Bus sistemlerinin fiyat avantajı olduğuna dair bir izlenim görünse de uzun vade de RF+GSM sistemleri çok daha düşük maliyetlere gelmektedir.

Ürün kalitesi ile birlikte , sevkiyat problemleri ,sistem çözümleri , süpervizörlük hizmetleri, cihazların programlanması için yeterli sayıda deneyimli personelin bulundurulması , işletme alma problemleri , Bakanlıktan okuma –paylaşım yetkisi  (YÖŞ Belgesi) olmayan firmaların sadece satışı düşünmesinden kaynaklı uygulama ,sistem hataları ve ilave sayaç ihtiyacında teslim sıkıntıları yaşanmaması için daha dikkatli seçimler yapılmasını ümit eder, çalışmalarınızda kolaylıklar ve başarılar dilerim.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

 

Mustafa Bekir AKDOĞAN

ista Enerji Satış Direktörü

Benzer İçerikler

Yorum Ekle