İstanbul havalimanı’nda johnson controls imzası

29 Ekim 2018 tarihinde hizmete giren, ilk etabı 76,5 km2 ’lik alan üzerine kurulu ve yıllık 90 milyon yolcu kapasiteli İstanbul Havalimanı ’nda JOHNSON CONTROLS firmasının YORK marka soğutma grupları tercih edildi.

İstanbul Havalimanı Terminal Binası ‘nın soğutma ihtiyacı için YORK marka çift santrifüj kompresörlü 12 adet YD model soğutma grubu kullanıldı. Her bir soğutma grubu 10 MW soğutma kapasitesine sahip olup, JOHNSON CONROLS firması tarafından projeye özel olarak tasarlandı. Projenin ihtiyaçlarına uygun ürünün dizayn edilebilmesi için yapılan AR-GE çalışmaları ve yaklaşık 40 haftalık bir üretim süreci sonucunda tüm soğutma grupları sahada teslim edildi.

Terminal Binası soğutma grupları haricinde, soğutma gruplarının otomasyonu; Hava Trafik Kontrol Kulesi ’nin soğutma grupları, klima santralleri, fan coil üniteleri ve VRV cihazları ile Lounge Bölümü ‘nün klima santralleri ve fan coil üniteleri de JOHNSON CONTROLS firması tarafından temin edildi.

İstanbul Havalimanı ‘nın diğer etapları da tamamlanıp tam kapasiteye ulaşıldığında; 350 ’den fazla destinasyona hizmet verilmesi, günlük uçak iniş-kalkış sayısının 2.000 adet ve toplam yıllık yolcu kapasitesinin 200 milyon olması hedeflenmektedir.

1885 yılında ilk elektrikli oda termostatının icadı ile kurulan Johnson Controls, endüstri lideri olarak müşterilerine 150’den fazla ülkede hizmet vermektedir. 130.000’den fazla çalışanı ile akıllı binalar, verimli enerji çözümleri, birleşik altyapılar vb. birbirleri ile etkileşimli olarak çalışan sistemlere hizmet vermektedir.

Benzer İçerikler

Yorum Ekle