İnovatif Yeni Nesil Klima Cihazları

Luftsis A.Ş. “LUFT” Markası ile Türkiye Bandırma Organize Sanayi bölgesinde ki 25 bin m2 kapalı alan sahip fabrikasında, HVAC sektöründe kendi bünyesindeki bilgisayar destekli simulasyon merkezi ile üretim yapmaktadır. Genel müdürlük, proje ofisi, AR-GE ve satış teşkilatı İstanbul-Ataşehir’de bulunan LUFT, ileri teknoloji ve Endüstri 4.0 platformu dahilinde, inovatif çözümler ve yeni teknolojiler sunan, hedefi Türkiye de A ve AB segmentindeki projeler ve ağırlıklı ihracat hedefleri olan bir markadır.

Luftsis A.Ş. aynı zamanda Hollanda menşeli BlyGOLD Korozyon önleme Sistemleri Türkiye ana franchisor distribütörüdür. Dünyada rakipsiz olan BlyGOLD teknolojisi Luft ürünlerinde ağırlıklı olarak kullanılmakta, korozyona bağlı enerji kayıplarında %15 tasarruf sağlayarak işletme ekonomisi ve uzun endüstriyel cihaz ömrü temin etmektedir.

Üretimde inovatif çözümler sunan LUFT markası “LuftBOND” adını verdiği metal yüzeylerde Kataforez kaplama imalat tekniğini kullanarak 7 yıl korozyon garantisi veren Türkiye’deki İLK üreticidir.

LUFT Ürünleri:

 • Konfor, Hijyen ve Endüstriyel Modüler Klima Santralları,
 • Kompakt Klima Santralları,
 • Endüstriyel Boyama ve Metal Yüzey İşleme Üretim Hatları Klima Santralları
 • Ekzost Fanları,
 • Isı Geri Kazanım Cihazları,
 • Mutfak Davlumbaz Aspiratörleri,
 • Endüstriyel Kondensing ünitelerdir.

Ayrıca OEM üretim anlaşmalarımız kapsamında LUFT Markası ile

 • SU / Hava Soğutmalı Chiller,
 • Fan Coil Units,
 • Isıtıcı, ısıtıcı / soğutucu apareyler,
 • Jet Fanlar, duman ekzost fanları, tünel fanları,
 • VRF Klima Sistemleri pazara sunulmaktadır.

LUFT “ Executive ” Serisi KLİMA SANTRALLARI:

LUFT Executive serisi klima santralları EN 1886 Binalar için Havalandırma- Klima santralları standartları baz alınarak, çevreci ve yüksek verimli olarak yenilikçi teknolojiler ve üretim standartları ile dizayn edilmiştir.  EN 13053, EN 13779 standartlar, Avrupa birliği enerji komisyonu “Havalandırma cihazlarında ECO-DESIGN” gereksinimleri ve EUROVENT kriterleri esas alınmıştır.

Luft Executive serisi klima santralları 1000-100.000 m3/h hava debisi aralığında Konfor, Hijyen ve Endüstriyel tip olmak üzere 3 konseptte üretilmektedir.

Luft Klima santralları karkas yapısı 2 mm et kalınlığında korozyon direnci yüksek galvanizli çelik profillerden oluşmuştur. Profillerin köşe bağlantılarında yüksek mukavemetli özel patentli birleşim parçaları kullanılmıştır.

Yeni Özellik: Profiller ısıl köprülemeyi engellemek amacıyla Executive serisinde korozyon direnci çok yüksek, yanmaz sınıf, nano teknoloji ısı iletim katsayısı 0,0001 W/mK olan microseramik kürecikli sıvı yalıtım ile kaplıdır. Standart olarak tüm karkas panellerin içerisine gömülü yapıdadır.

Paneller-Kapaklar:

 • Luft, panel kapak yapısı 60 mm kalınlığında, iç ve dış saç arası 70 kg /m3 dansiteli A1 yangın sınıfında kaya yünü izolasyonlu standart olarak dış 1 mm, iç saç 0.8 mm kalınlığında Luftsis A.Ş. patentli tasarımıdır.
 • Tüm izolasyonlar uzun süreli mukavemet ve çökme dayanımını arttırmak için panel yüzeylerine yapıştırılarak monte edilmektedir.
 • Panellerin imalatında standart olarak EN 10142-Fe PO2G ye uygun galvanizli sac ve standart olarak elektrostatik boyama kullanılmaktadır.
 • Panel köşe birleşim noktaları saç işlemeye müteakip argon kaynağı ile birleştirilerek tam olarak kapatılır ve kapalı form tam sızdırmazlık oluşturulur.
 • İç ve dış kapak sacları ısı köprüsüz dizayn, birbirleri ile temassız olup aralarında Isı iletim katsayısı 0.20 W/mK olan PVC özel tasarım profil vardır.
 • Tüm servis kapaklarında özel profil, sürekli form Poliüretan dökme contalar kullanılır.
 • Hava sızdırmazlık sınıfı EN 1886 ya göre L1, ısı köprüleme TB2’dir.
 • Panel kapaklarında Magneliz ve AISI 304 veya 316 kalite paslanmaz saç 0,8 – 1,2 mm kalınlığı arasında opsiyonel olarak uygulanır.
 • Paneller karkasa özel Geomet 321 kaplı, 720 saat tuz testi dayanımlı gizli tip çelik vidalar ile sabitlenir. Vidalar panel içi gömülü ısı köprüleme yapmayacak konstrüktif detayda olup dış hava şartlarına tam kapalı, izoleli özel koruyucu kapaklar içerisindedir.

 

 • Panel karkas birleşimlerinde ısı ve su geçirme direnci çok yüksek 3 mm kalınlığında EPDM contalar kullanılır.
 • Panel Karkas yapısı içten tümüyle pürüzsüz yüzeyler oluşturur ve opsiyonel olarak 25 mm PVC yuvarlatılmış kenar çıtaları kullanılır.

Yeni Özellik: Luftsis yeni teknolojilere öncülük etmektedir. Bu kapsamda opsiyonel olarak iki yeni izolasyon malzemesi panellerde tas yünü izolasyona ek olarak ile birlikte alternatifli olarak kullanılmaktadır. Bu ürünlerin kullanılması ile EN 1886 sınıfı kapsamında panellerde Termal ısı iletkenlik T1 değerine ulaşılabilmektedir.

 1. VIP (Vacuum Insulated Panel)
 2. Termal Micro Seramik Kürecikli Sıvı İzolasyonı

Yüzey Boyama:

Luft klima santrallarında tüm çelik aksam ve galvaniz saç yüzeyler standart olarak 80 mikron kalınlığında elektrostatik toz boyalıdır. Boyama metal yüzeylerin ve deliklerin işlenmesine müteakip Luftsis tesislerindeki boyama hatlarında yapılmakta olup galvaniz saç yüzeylerin işlem ve şekillendirme sonrası korozyona açık hale gelmesi önlenmektedir.

Yeni Özellik: Luft Klima santralları HVAC sektöründe ilk olmak üzere opsiyonel olarak LuftBOND yüzey koruma sistemi (Kataforez Kaplama + Elektrostatik Toz Boya) ile üretilmektedir. LuftBOND standart olarak 7 yıl korozyon garantisine sahiptir.

Kaide:

Santral kaideleri santral ağırlığını noktasal yük olarak değil yayılı yük olacak şekilde zemine aktarması için taban boyunca sürekli form 150 mm yüksekliğinde ve deformasyonları önlemek için minimum 3 mm galvanizli sacdan imal edilmiştir. Kaidelerin üzerinde santralin nakliyesinde kullanılmak için forklift ve mapa delikleri açılmıştır.

 

Yeni Özellik: Luft Klima santrallarında standart sürekli form kaideye ek olarak, yükseklik ayarlı ayaklar kullanılmıştır. Terazili olmayan kaidelerde santral hücre bağlantılarını, hava sızdırmaz olarak 3 eksenli yapmak kolay hale getirilmiştir.

 

Menteşe-Kilit:

Kilit mekanizması / menteşeler kombine tip, dış ortam şartlarına maruz kaldığında tasarım kriterlerini koruyabilir yapıda, gizli vidalama tekniğinde, 3 eksende montaj ayar yapma özelliği olan ısı köprüsüz dizaynda,  sol ve sağ kapak açılımına eş zamanlı imkan veren yapıdadır. Servis kapaklarını tam kapatacak ve contalara yeteri kadar baskı uygulayabilecek formdadır.

Fanlar:

Comefri, Nicotra, Ziehl-Abegg marka salyangozlu tip kayış kasnaklı veya direkt akuple plug fanlar kullanılmaktadır. Fan tahriki için kullanılan motorlar, IP 54 koruma sınıfında ve F izolasyon sınıfında olup fan mil gücünden %20 daha büyük güce sahiptir. Motor gövdesi ısı iletme özelliği yüksek olan alüminyum veya dökme demir malzemeden imal edilmiştir. Standart fan motorları, 380Volt/3 Faz/ 50 Hz besleme elektriği ile çalışmaya uygundur. Motor torku fan torkunun üzerinde olacak şekilde seçimleri yapılmıştır. Motor-fan kombinasyonu santral gövdesinden esnek fan emiş ağzı bağlantısı ve titreşim takozları ile titreşim açısından yalıtılmıştır. Atış ağzında kanal bağlantıları için flanş mevcuttur. Fan rotoru ISO 1940-G6.3 normuna göre dinamik ve statik olarak balansı alınmıştır.

Hava Kontrol Damperleri:

Hava kontrol damperleri çerçevesi ve kanatları dış koşulların korozyon etkisinden korunmak için alüminyumdan imal edilmiş, UNI EN 1751: 2003 standardına göre sızdırmazlık sınıfında ve elektrostatik boyalıdır. Hijyen uygulamalarında damperler Class 4 sınıfındadır.  Kanatlar çift cidarlı olacak ve minimum direnç için aerodinamik yapıdadır. Kanat kenarları ve çerçeveleri sızdırmazlık contalarıyla izole edilmiştir. Damper kanatları, tozlanmaya ve deformasyona karşı içten gizli dişli mekanizmayla hareket ettirilmektedir. Damperler manuel veya servomotor kontrolüne uygundur. Damper üzerinde ayar mekanizması, sabitleme mekanizması ve konum göstergesi mevcuttur.

Filtreler:

Filtreler servis kolaylığı ve sızdırmazlık açısından filtre kasasına klipslerle sabitlenmiştir. Filtre basınç kayıpları (temiz + kirli)/2 formülüyle hesaplanmaktadır. Filtre çerçevesiyle filtre kasası arasında sızdırmazlık contası bulunmaktadır. Tüm filtre çerçeveleri elektrostatik toz boyalıdır. Torba filtreler klima santralının kullanım yerine göre F5 ve F9 arasındaki sınıflarda alternatif 310, 535 ve 600 mm uzunluklardadır.

Isıtıcı-Soğutucu Batarya:

Isıtma serpantinleri standart olarak bakır boru ve alüminyum kanatlardan imal edilmekte, etrafından hava by-passını önleyecek ve en az direnç oluşturacak şekilde monte edilmektedir. Isıtıcı batarya, borulama bağlantıları söküldükten sonra komple dışarı alınıp servis verilebilecek tarzda kızaklı bir mekanizma üzerine yerleştirilmiştir. Bataryalarda çerçeveler elektrostatik toz boyalı olup su girişleri alttan, dönüşleri ise üsttendir. Su girişlerinde drenaj amacıyla, boşaltma tapası, su dönüşlerinde ise üstten hava tahliye vanası yerleştirilmiştir. Tüm bataryalar, basınçlı kaplar Direktifi 97/23/EC standardına göre 18 atü’de test edilmiştir. Su devresi direnci ısıtma bataryalarında maksimum 2,5 mSS, soğutma bataryalarında 4.5 mSS dur. Panellerde boru çıkışları için açılan delikler hava kaçakları açısından tamamen izole edilmiş, sıcak – soğuk su giriş çıkışları etiket ile belirtilmiştir. Soğutma serpantini hücresinde çerçevesi elektrostatik toz boyalı sacdan imal poliproplen malzemeden mamul damla tutucu bulunmaktadır. Damla tutucu dışarıya çıkartılabilecek şekilde kızaklar üzerine monte edilmiş ve bir servis kapısına sahiptir. Soğutma serpantinlerinin altında hem bataryayı hem de damla tutucuyu kapsayacak şekilde alternatifli 5 ve 10 mm kalınlığında PP Poliproplen malzemeden yapılmış damlama tavası bulunmaktadır. AISI 304 veya 316 paslanmaz saç drenaj tavası opsiyoneldir.

Kolektör:

Batarya içerisinde suyun dolaşımının sağlandığı boruların ve bunları birbirlerine bağlayan devrelerin toplandığı, batarya su giriş çıkışının yapıldığı ana elemandır. Genel olarak eşanjor kapasitesi ve devre sayısına bağlı olarak yapı belirlenmektedir. Sulu bataryalar için
standart olarak boyalı çelik malzemeden, daha yüksek korozyon dayanımı için de isteğe bağlı olarak bakir malzemeden üretilmektedir. Hijyen uygulamalarda bakır kolektör standarttır.

Blygold Kaplama:

11.000 asit ve tuz testine dayanımlı yüksek korozyon direnci saglayan alüminyum mikro partiküllü, poliüretan esaslı, korozyon koruyucu kaplama çeşididir. Luftsis A.Ş. tesislerinde atmosferik kontrollü boyama kabinlerinde kaplama işlemleri gerçekleştirilir.

LUFT ( IGK ) çapraz akışlı Isı Geri Kazanım ve Enerji Kazanım (EGK) cihazları, Avrupa Birliği enerji kriterleri ECO – DESIGNE’na uygun olarak üretilmektedir.  Üniteler 500-4000 m3/h aralığında 9 modelde düşük enerji tüketimi,  yüksek enerji verimliği esas alınarak imal edilmiştir.

Standart olarak Polipropilen (PP) esaslı yüksek verimlilikte ısı eşanjörleri kullanılmış olup hem “Toplam” hem de “Duyulur” ısının transferi mümkün kılınmıştır. Korozyona karşı yüksek dirençli ve Hijyen uygulamalarına uygundur.

Fanlar standart olarak düşük enerji ihtiyacı olan üç hızlı, doğrudan tahrikli santrifüj ileri eğik kanat veya Plug Fan olarak seçilmiştir. Motorlar standart olarak AC opsiyonel olarak yüksek verimli EC’dir. Cihazlar Ekzost ve taze hava girişinde G4 sınıfı DIN 53448 alev geciktirme standartlı filtreleri, çift eğimli drenaj tavası, gelişmiş fonksiyonlu ana kumanda ve elektrik panosu ile birlikte komple paket olarak sevk edilir.

Kumanda panosunda haftalık zaman programlaması yapılabilir ve BMS adresleri tanımlanabilir. İç hava kalitesine bağlı CO2 senaryoları uygulanabilir. RS 485 ara yüze sahiptir.

Opsiyonel Özellikler:

 • Yüksek verimli EC Motor Alternatifi,
 • By-Pass hava kullanımı,
 • Elektrikli / Sıcak sulu Isıtma Bataryası,
 • DX / Soğuk Su ya uygun soğutma bataryası,
 • Dairesel Flanşlı kanal bağlantısı (500-2000 m3/h),
 • Dış mekan yerleşime uygun IP 65 Kasa dizaynı,
 • ModBUS iletişim protokolü,
 • Remote kontrol paneli,

LUFT Fan Coil ve Isıtıcı Apareyler:

LUFT Fan coiller standart ve EC motorlu olarak, yüksek basınçlı terminal üniteler, aksiyel ve radyal fanlı Isıtıcı / Soğutucu apareyler OEM olarak İtalya’da üretilmektedir.

 • Gizli Tavan Tipi, (14 model 1500 – 10.710 W)
 • Kasetli / Kasetsiz Döşeme Tipleri, (14 model 1500 – 10.710 W)
 • Split Duvar Tipi, (3 Model 2380, 2670, 4600 W)
 • 4 Yön Kaset Tipi, (5 Model 3050 – 7520 W)
 • Yüksek Basınçlı Tavan Tipleri (75 -350 Pa Aralığı 30 Model 5200 – 39700 W)

Geniş Aksesuar Listesi;

 • 2/4 Borulu batarya seçenekleri
 • 2/3 yollu motorlu/balans vana kontrolleri, termostat ve otomasyon sistemleri

 

Aksiyal / Radyal Fanlı Apareyler ;

      * Isıtıcı Aparey Sıcak Sulu 10 Model  (10 –106 Kw Isıtma )
* Isıtıcı Aparey Elektrik Isıtıcılı
* Isıtıcı / Soğutucu Aparey (4.5–  30 Kw Soğutma )
* Ventury Jet Indüksiyon Flanşı

Ventury Jet indüksiyon flanşı sabit bir parça olup fanın üfleme debisini havayı indüklemesi sebebi ile %20 daha fazla arttırmakta, daha uzun bir atış ve yayılım mesafesi temin etmektedir.

 

Benzer İçerikler

Yorum Ekle