Hastaneler, Yangında Can Güvenliği Riski Yüksek Yapılar

“Yangın alarmının geldiği tam noktayı bilmek müdahale anlamında büyük avantaj sağlıyor”

Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk özel vakfı Vehbi Koç Vakfı’na bağlı olan Koç Üniversitesi’nin Eğitim ve Araştırma Hastanesi Eylül 2014 yılında faaliyete geçirilmişti. Geçtiğimiz aylarda “Organ Nakli Merkezi”ni de hizmete açan hastanede böbrek, pankreas ve karaciğer nakilleri de gerçekleştirmeye başladı. Koç Üniversitesi Hastanesi’nin Bakım Onarım Elektrik Sorumlusu Serhun Güloğlu, EEC Entegre Bina Kontrol Sistemleri tarafından kurulan Yangın Algılama ve Alarm Sistemleri hakkında değerlendirmelerini paylaştı.

Bir sağlık yapısında yaşanabilecek yangın riski, içeride bulunan kişilerin hasta olması sebebiyle çok daha yüksek tehditler oluştur. Bu sebeple, sistem kurulumu standartlara uygunluğunun yanı sıra proje koşullarına özgün çözümler de gerektirir. Bu tehdidin farkında olan Serhun Güloğlu çekincelerinin nasıl giderdiğini; “EEC’yi daha önce duymuştum, fakat daha önce hiç çalışmadığımız için yangın algılama sisteminin altyapısının kurulumuyla ilgili soru işaretlerimiz vardı. Bir alarm geldiğinde senaryo düzgün çalışacak mıydı? Senaryo devreye girdiğinde senaryonun tüm elemanları senaryoya uygun çalışacak mıydı? -3. Kattan 9. Kata kadar her zonu teker teker test ettik. Hastane çalıştığı için testlerimizi gece 12’den sonra yapmaya başlıyorduk. Bu testler sırasında firmayı ve sistemi tanımamız, sisteme hâkim olmamız mümkün oldu. Çünkü sistemi sürekli zorladık, sürekli testler yaptık. Defalarca senaryoyu devreye soktuk ve böylece sistemi de test etmiş olduk” sözleriyle aktardı.

Yangın Algılama ve Alarm Sistemlerinden gördükleri faydayı anlatırken; “Sistemi aktif olarak kullanmaya başladığımızdan beri bize en faydalı gelen özellik Fireworks üzerinden alarm gelen oda veya mahali görebilmemiz. Bizim hastanemiz çok büyük. Fireworks ekrandan blok blok, kat kat, oda bazında olsun, mahal bazında olsun bizi uyarabiliyor. Masa başındakiler alarm gelen noktayı gördüğünde telefonla devriyelere tarif edebiliyor. “Şu noktaya gideceksin, yakınında şu var, kapıdan gir,” şeklinde tarif etmek zaman kaybını engelleyen bir sistem. Panelde zaten görebilirsiniz ama Fireworks’te mahal olarak düşüyor. Örneğin “Alarm Ameliyathane 1’den geldi,” gibi ekranda alarmın geldiği mahali görmek bize müdahale anlamında özellikle zaman açısından büyük avantaj sağlıyor” dedi.

Sistemlerin genişleyebilir olmasının avantajını yaşadıklarını da paylaşan Güloğlu: “Sistemin devamlılığı da önemli. Hastaneler sürekli revizyon alanıdır; yeni bölümler açılır, yeni revizyon alanları oluşturulur. Diyelim bir katı revize ettik, mimarisini değiştirdik. Geliyorlar, yarım saat gibi bir sürede yeni mimariyi Fireworks’e tanıtabiliyor. Çünkü yeni bölüm açıldığı anda artık orası da bir risk alanı bizim için. Bunu ne kadar çabuk sisteme tanımlayabilirsek, bizim için o kadar avantajlı bir durum. Periyodik bakımlarımız da gittikçe daha kısa sürede tamamlanıyor. Ayrıca teknik servise ulaşmak için sadece bir telefon etmemiz yetiyor” diye ekledi.

Sektörün hassasiyetine dikkat çeken Serhun Güloğlu; “Hastaneler yangın için çok riskli alanlar, çünkü binlerce insanın sürekli girip çıktığı yerler. Aynı zamanda hastanelerde sürekli birçok sistem çalışıyor. Şöyle bir durum var; bazen birçok alarm aynı anda gelebiliyor. Böyle durumlarda kitlenen paneller gördüm. Biz bunun da testlerini yapıyoruz. 4-5 noktadan alarm veriyoruz, aynı anda senaryoyu devreye sokuyoruz ve panelin tepkime süresini ölçüyoruz. Aşırı bir veri trafiği sonucunda bile paneller düzgün çalışıyor, performansından çok memnunuz” sözleriyle güvende hissetmelerinin sebebini açıkladı.

Benzer İçerikler

Yorum Ekle