Grundfos Genel Müdürü Sn. Burak Gürkan ile gerçekleştirdiğimiz söyleşimizi sunuyoruz

Sayın Burak Gürkan, kısa zaman önce Grundfos Türkiye Genel Müdürü olarak göreve başladınız, sizi tanıyabilirmiyiz.

Ben ODTÜ’den 1998 yılında Fizik Bölümünden mezun oldum. Mezun olduktan sonra görev aldığım Emerson firmasında 17 yıl süren çalışma tecrübem var. Bu uzun sürede farklı pozisyonlarda Türkiye’de ve yurt dışında globalde sorumluluklar aldım.  En son Avrupa Pazarlama Direktörlüğü ve Türkiye ve bağlı ülkelerin Genl Müdürlüğünü yaptım. Bu yıl haziran ayında Türkiye Grundfos Genel Müdürlüğü pozisyonuna geldim. Türkiye, Kuzey Kıbrıs, Azerbaycan ve Gürcistan bölgesinin sorumluluğunu üstlendim.

Sayın Gürkan, uzun süre emek verdiğiniz bir firmadan Grundfos’a geldiniz, tercihinizde etkili olan faktörler neydi?

Benim için gerçekten büyük bir adım. Grundfos her anlamda çok özel bir şirket. En temel özelliği dünyanın en önemli iki sorununa çözüm bulma çabası. Enerji konusunda dünyada sürdürülebilirlik ve dünyanın suya olan ihtiyacı. Grundfos hem sağlam bir kültüre, hem de özel insanlar ile dolu bir ekibe sahip. 83 şirket aracılığıyla 56 ülkede doğrudan erişilebilir durumda. Şirket bugün yaklaşık 18.500 kişiyi istihdam ediyor.

Grundfos’un stratejisi hakkında neler söyleyeceksiniz.

Grundfos bir değişim süreci içinde, yeni bir stratejik planı var. CEO Mads Nipper’ın liderliğinde sürdürülebilirlik, dürüstlük, insan odaklılık, finansal bağımsızlık,  çeşitliliğe inanan, çözüm üreten değerler bütünü ile çalışıyor. Stratejisi; global liderlik, gelişmiş pompa çözümleri, su teknolojisinde trend yaratıcısı, küresel sürdürülebilirliğe katkıda bulunmak, çevreyle sürdürülebilir bir şekilde iş yapmak ve beşikten mezara sürdürülebilir çözümler üretmek, çığır açan teknolojiler, insanların yaşam kalitesini artırmak ve gezegenimize özen göstermek olarak özetlenebilir.

Türkiye özelinde ise değişim sürecinde, hem organizasyonumuzda hem de uzun vadede değişiklikler anlamında Türkiye’nin ihtiyaçlarına yönelik stratejimizi belirliyoruz.

Enerji verimliliği konusunda Grundfos ne söylüyor.

Dünya üzerinde bütün elektrik tüketiminin %10 kadarını pompalar harcıyor. Ütopya ama dünyada ki tüm pompaları Grundfos verimli pompalar ile değiştirme imkanı olsaydı elektrik tüketimi yarı yarıya azalırdı. Bu %5 demek. Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde pompaların verimliliğinin düşük olması nedeniyle elektrik tüketimi daha fazla. Sadece ürünümüzü satmak değil, ülkemizin enerjide dışa bağımlılığının azalması da bizim konumuz. Uzun vadede tasarruf edilmesi daha çok yatırımın yapılmasının önünü açacaktır. Grundfos olarak bunu sağlamayı hedefliyoruz.

Ülkemizin enerji verimliliği konusunda Grundfos’un çalışmaları nelerdir.

Devlet yatırımlarında ve kurulan tesislerde Grundfos yakın ilişki içinde. Özel bir çaba sarfediyoruz. Geçtiğimiz haftalarda belediye başkanları heyetiyle Danimarka’ya Grundfos’a ziyaret gittik. Bölgesel ısıtma ve enerji verimliliği üzerine temaslarımız oldu. Çevreye duyarlı tesisleri gezdik. Belediyelerin su dağıtımı kayıp kaçak konusunda nasıl daha verimli çözümler olabilir konuşuldu. Belediyelerimiz ile yoğun temas içindeyiz.

Bölgesel ısıtma, yenilenebilir enerji, enerji verimliliği konusunda Danimarka her alanda üst seviyede. Var olan atık enerji değerlendirilip bölgesel ısıtma yapılmalı. Buharı veya sıcak suyu bölgesel ısıtmada kullanılması önemli. Enerjiyi sokağa atmamalıyız.

Son söz ne söylemek istersiniz.

Grundfos genç ve enerjik Türkiye’nin geleceğe bakan yüzü. Sahip olduğu değerlerle Türkiye’nin ihtiyacı olan teknoloji ve enerji tasarrufu anlamında faydalı olacak çözümleri var. Grundfos hem globalde hem Türkiye’de hızla büyümeye başlamıştır. Grundfos Akademi ile tüm eğitim çalışmalarını gerçekleştirecektir.

Benzer İçerikler

Yorum Ekle