Garanti bankasi pendik teknoloji merkezi’nde Ari yangin pompa grubu ile yerini aldi

İstanbul Pendik’te, Tersane Kavşağı’nda 50 dönüm arazide 142.000 metrekare kapalı alana sahip çevreye saygılı bir teknoloji üssü olarak inşaa edilen Garanti Bankası Pendik Teknoloji Kampüsü, üç ana bölümden oluşuyor: Yaklaşık 57.000 m2 açık ofis alanı, 17.500 m2’de bir araya gelen oditoryum, kafeterya gibi özel fonksiyonlar ile 95.500 m2 otopark, arşiv ve benzeri servis alanları.

Projenin ana fikri, ofis alanlarını teknolojik ifadeli ve yükseltilmiş bir blok içerisinde toplayarak çalışma alanlarına azami düzeyde esneklik sağlamak olarak açıklanıyor. Diğer tüm özel fonksiyonlar zemin ve altı katlarda yerleşmiş olduğundan, ofis hacimleri gökyüzüne ve peyzaja açılan avlular etrafında süreklilikleri engellenmeden yerleşiyor. Ofis bloğunun tasarımı, çevresindeki kaotik yapılaşmanın aksine şeffaf bir sadeliği vurguluyor. Ofis kütlesi, tepeler şeklinde tasarlanmış peyzajın üzerine oturuyor ve bu peyzaj, aynı zamanda özel fonksiyonları, açık dolaşım ve rekreasyon alanlarını barındırıyor.ürünler

Sürdürülebilirlik yalnızca mekansal tasarım girdisi olarak değil arsa geliştirme, verimli su ve enerji kullanımı, enerji performansı ve çevresel kalitenin artırılması konularında da ele alınmıştır. Uluslararası ölçekte profesyoneller ile yapılan çalışmalarla işveren, kullanıcı, tasarımcı koordinasyonunda oluşturulan prosedürler ile geri dönüşümlü malzemelerin kullanılması ve sürdürülebilirliğin yapıların yaşam sürecinde etkin bir unsur olması hedeflenmiştir. Bloklar arasındaki dolaşım alanları, yaşayan bir yerleşkenin, sert ve yeşil peyzaj alanları yerleşke içi sosyal yaşamın                                 vazgeçilmez birer parçası olarak farklı mekansal gereksinimlere yanıt verecek şekilde tasarlanmıştır.

4.000 çalışana ev sahipliği yapan, yüksek teknolojik donanımının yanı sıra yeşil bina olmasıyla da dikkat çeken Garanti Bankası Pendik Teknoloji Merkezi’nde  kaliteden ödün vermeyen firmamız 250 GPM’den 7000 GPM’e kadar uzanan aralıkta geniş bir yelpazeye sahip FAIRBANKS NIJHUIS markalı Yangın Pompa Grubu ile yer aldı.

Pompa Grubunda temsilcisi olduğumuz Pentair grubuna ait Amerikan menşeli UL listeli & FM onaylı “FAIRBANKS NIJHUIS” markalı 1500 GPM, 11 bar 250 HP motor 2950 RPM değerlerinde elektrikli , 1500 GPM, 11 bar 240 HP motor 2600 RPM değerlerinde dizel, 1500 GPM 8,5 bar 150 HP motor 2950 RPM elektrikli ve 1500 GPM, 8,5 bar 183 HP motor 1760 RPM değerlerinde dizel olmak üzere 2 set Yangın Pompaları kullanılmıştır. Ana pompaların ufak kaçaklar karşısında çalışmasının önüne geçmek adına 30 GPM, 12 bar 7,5 HP motor 2880 RPM ve  30 GPM, 9,5 bar 5 HP motor 2880 RPM değerlerinde kaçak giderme pompaları da sisteme entegre edilmiştir. Pompalarla beraber 6” basınç rahatlatma vanaları, 6” x 8” taşma konisi, her pompa için ayrı ayrı 270 galon kapasiteli dizel yakıt tankları ile birlikte, sistem debisini belirli aralıklarla test edebilmek için 8” akış ölçerleri de dâhil olarak komple FAIRBANKS NIJHUIS firmasından temin edilmiştir.

Yangın pompalarının devreye alınması ve süpervizörlük hizmetleri Arı Yangın’ın tecrübeli ve güvenilir teknik ekibi tarafından bütün projelerde olduğu gibi bu projede de büyük bir özveri ve titizlik ile yerine getirilmiştir.

Benzer İçerikler

Yorum Ekle