Galapagos Adaları

Küçükken hayvanat bahçelerinde garip bir rahatsızlık duyardım. Sebebi canlıların habitatlarından alınıp belirli bir yere kapatılmalarından duyduğum rahatsızlıkmış. Bu rahatsızlığın sebebini özgür, canlı ve korkusuz canlıları gözlemleyince daha iyi anlayabildim. Buradaki hayvanlar insana gerçekten huzur veriyorlar.

Çünkü özgürler ve korkusuzlar. Galapagos Adaları Ekvador ülkesine bağlı bir grup takımadaları olup, Büyük Okyanus’un Doğusunda yer almaktadır. Bir yandan kendisine en yakın toprak parçası olan Güney Amerika Kıtasına ise 1000 km uzaklıktadır.
Adaların bu şekilde izole olmaları onların daha iyi korunmalarını sağlamış. Zaten birçok doğa örgütü burada hem çalışma yürütmüş hem de korunması için halkı bilinçlendirmiş. Burada başka hiçbir yerde bulunmayan bazı bitki türleri ve canlılar yaşamlarını sürdürüyor. Hem ziyaretçiler hem de halk canlıların rahat ve özgürce yaşamlarını sürdürebilmeleri için onları rahatsız etmiyor ve çevreyi büyük bir titizlikle koruyorlar.
Bu canlıları hiç kimse korkutmadığından, fazlaca yaklaşmadığından ya da yaklaşsa bile sakince izlediğinden buradaki canlılar çok nadir korku tepkileri veriyorlar. İnanılmaz huzurlular ve bizlere ‘ah yine mi bizi izlemeye geldiniz, pek sevindik buyurun bugünkü pozumuz’ dercesine barış içinde günlük rutinlerine devam ediyorlar. Bize de onlarla yüzmek, pozlarını izlemek veya onlarla uzanmak düştü. Ve bu anların her biri bizi belgesellerin tam içine soktu.
galapagos_tortuga_bay
Bu adalar yüzyıllar önce okyanusun yaklaşık 4000 metre derinindeki volkanik hareketlerle oluşmuşlar. Bu sebeple burası sadece üstünde yaşadığı canlılarla değil, aynı zamanda oluşumların yapısal ve süreçsel farklılığı ile de insanı büyülüyor: örneğin simsiyah kalıplaşmış lavların ardından bembeyaz kumlara sahip küçük sahillere ulaşıyorsunuz ve bu sahilciklerde sakinlik sebebiyle bir sürü canlı yaşamını sürdürüyor. Siz sadece kumsala uzanıp hayvanları izliyorsunuz.
Buradaki duyguları tarif etmek gerçekten çok zor. 17 gün boyunca kapatmadan izlemek istediğimiz bir belgeselin içindeydik diyoruz kendi kendimize. Gördüğümüz en etkileyici doğa harikasıydı da diyebiliriz. Deniz kaplumbağalarıyla yüzdük, köpekbalıklarını takip ettik, denizaslanlarıyla oynadık ve iguanalarla koşturduk. Her biri bizim için yaşamlarımıza daha da özgür devam edebilmemizde ilham kaynağı oldu. Her birini çok sevdik ve hiç unutmayacağız.

Galapagos Adaları Hakkındaki Teknik Bilgiler ve Alıntılar

 • Ekvador’a bağlı bu adalar grubu volkanik hareketler ve patlamalar sonucu oluşmuştur.
 • En yakın toprak parçasından fazlasıyla izole olan adalar grubu 14 büyük ada (Isabela, Santa Cruz, San Salvador, (Santiago, James), Fernandina, San Cristobal, Floreana, (Santa Maria), Marchena, Espanola, Pinta, Santa Fe, Genovesa, Pinzon, Darwin ve Wolf), 8 daha küçük ada ve 40 minik adacıktan oluşur. Adalarda, yaklaşık 25.000 kişi yaşar.
 • Genel yaşam alanları Santa Cruz adasındaki ‘Puerto Ayora’ ve ‘San Cristobal’ adasındaki ‘Puerto Baquerizo Moreno’ da bulunmaktadır.
 • Lav akıntılarından oluşmuş adalarda halen aktif volkanik hareket gösteren yanardağlar bulunmaktadır.
 • Bu adalarda kendine özgü birçok biyolojik tür bulunmaktadır, bu canlılar Charles Darwin’in, evrim kuramı çalışmasına esin kaynağı olmuştur.

Galapagos Adalarındaki Özel Canlılar

 • Galapagos denizaslanı (Galapagos sea lion)
 • Fok balığı (Fur seal)
 • Galapagos pengueni (Galapagos penguin)
 • Mavi ayaklı sümsük kuşu (Blue-footed booby)
 • Kırmızı ayaklı sümsük kuşu (Red-footed booby)
 • Dev kaplumbağalar (The Galapagos tortoise)
 • Su kaplumbağası (The marine turtle)
 • Deniz iguanası (Marine iguana)
 • Kara iguanası (Land iguana)
 • Lava kertenkelesi (Lava lizard)
 • Çekiç kafalı köpekbalığı (Hammerhead shark)
 • Albatros (Waved albatross)
 • Karabatak Kuşu (The cormorant)
 • Fregat kuşu (Frigatebird)

Galapagos Adalarına Ucuza Nasıl Gidilir?

Galapagos Takımadalarının en yakın kara parçasından fazlaca uzakta olmaları ve özel bir yapıya sahip olmaları sebebiyle ucuz yollarla Galapagos’u ziyaret etmek gerçekten çok zor. Detaylandırmak gerekirse, hem bu bölgeye uçuşlar pahalı hem de konaklama ve yiyecek olanakları kısıtlı. Bu yüzden ziyaretçiler pahalı seçeneklere bağımlı kalıyorlar.
Bunun da yanı sıra, adalara erişim günlük kapasitelerle sınırlı ve adaların birçok bölgesi sadece tekne ile ziyaret edilebiliyor. Bu da demek oluyor ki mutlaka tur şirketlerine bağımlı olmak zorundasınız. Adalara ziyaretler için iki seçenek bulunuyor: karada konaklayıp günlük turlar almak ya da lüks teknelerde birkaç günlük turlar alarak teknede konaklamak. Günlük tur alıp karada kalmanın avantajı karada konaklayıp deniz hastalığına yakalanmamak (land-based Galapagos Tours). Ancak günlük turların izin verilmediği bölgelere sadece tekne turları girebiliyor. Bu da demek oluyor ki adaların gerçekten bakir yerlerine erişmek istiyorsanız mutlaka 3-4 günlük orta derecede bir tekne turu satın almak zorundasınız. Bizim tercihimiz tekne turu ile karada konaklama seçeneklerini birleştirmek oldu: 3 gece 4 günlük uygun fiyatlı bir tekne turu alarak kendimiz gidemeyeceğimiz yerleri gördük ve karada konaklayıp bakir kumsallarda uzun zaman vakit geçirerek Galapagos ruhunu daha fazla yaşadık.

Orabura Ekibi Olarak Ucuza Ziyaret İçin Detaylı Önerilerimiz

Adalara Quito veya Guayaquil kentleri üzerinden TAME ve Aerogal uçuş firmaları günde birkaç defa olmak üzere uçuş düzenliyorlar. Quito uçuşları Guayaquil üzerinden aktarmalı olarak gerçekleştiğinden Guayaquil biletleri daha uygun fiyatlı oluyor. Adalarda iki havalimanı var: San Cristóbal ve Baltra. Baltra havalimanı turistik amaçlı kullanıma yeni açıldığından Baltra uçuşları daha uygun. Bu sebeple Guayaquil-Baltra kombinasyonu her zaman daha ucuz bir uçuş seçeneği olacaktır. (gidiş-dönüş bilet 450 ile 550 dolar arasında)
Adalarda yiyecek fiyatları bizim gibi sırt çantalı gezginler için gerçekten çok yüksek (bir öğün turistik bir restoranda yaklaşık 25 dolardı).Konaklamak için mutfak kullanımı mevcut olan hosteller tercih edebilirsiniz. Genelde marketten alabileceğiniz ton balığı, yoğurt, ekmek gibi günlük besinler de çok işe yarıyor. Hem yemek yemek için restoranlarda zaman kaybetmiyor, canlıları izlerken sokakta atıştırabiliyorsunuz hem de ucuza yemek yemiş oluyorsunuz. Bunun yanı sıra lokal lokantalarda öğlen menüleri de daha uygun fiyatlı oluyor.
Tortuga Bay kumsalına (Santa Cruz Adası) Puerto Ayora ‘dan yürüyerek yaklaşık 35 dakikada gidebilirsiniz (2.5 km). Böylece ulaşım masraflarını düşürmüş olursunuz. Las Grietas (Santa Cruz Adası) isimli tepelerin arasına sıkışmış masmavi suya girmek için de tabanvay yöntemini kullanmanız gerekiyor başka yol yok. (yaklaşık 1 saat). Deniz üzerindeki ulaşımlarınızı da su taksisi yerine su dolmuşlarını (water-colectivos) kullanarak yürütebilirsiniz.
Günlük turlar için lokal acenteler kullanılabilir : ‘Sharksky’ ve ‘Moonrise Travel’ iki uygun seçenek. Tekne turları içinse ‘Shine Galapagos’  gerçekten ilgili bir acente (Quito Mariscal Bölgesinde ofisleri var). Günlük turlar Floreana, San Cristobal, Isabela (sadece bazı bölgelerine), North Seymour , Santa Fe ve Bartolome adalarına mevcut. Eğer Espanola, Genovesa, Fernandina, Pinta ve Santiago (San Salvador) gibi daha uzak, daha izole ve bu sebeple de daha değişik canlı türlerini barındıran adaları ziyaret etmek de istiyorsanız mutlaka tekne turu almanız gerekiyor.
Galapagos adaları her ne kadar bizim gibi sırt çantalı gezginler için pahalı bir bölge olsa da, gördüklerimizi hatırladığımız zaman ‘iyi ki de gitmişiz’ diyeceğimiz bir yer olacak. Çünkü her şeyinden çok etkilendik, ve elimizden geldiğince bunları görüntülemeye çalıştık. Fotoğraflarda ve websitemizdeki videolarda gördüğümüz bütün ilginç canlıları görebilirsiniz. Umuyoruz ki siz gezmeyi sevenler de bir gün bu harika yeri görebilirsiniz. Önümüzdeki sayımızda bir başka etkileyici yer var: ‘Machu Picchu’ bakalım orası nasıl olacak?

Benzer İçerikler

Yorum Ekle