Emre Demet İle Söyleyiş

Öncelikle bize kendinizden bahseder misiniz?

Ben Emre DEMET, 1983 İstanbul doğumluyum. İlkokul, ortaokul ve liseyi İstanbul’da tamamladım. Lisans Eğitimimi Kocaeli Universitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümünde yaptım.İnşaat sektörüne 2015 yılında geçiş yaptım. Proje keşif metraj çıkarma ve fiyatlandırma, küçük çapta şantiye şefliği, satınalma, satış yöneticisi ve şimdi de Analiz Group ’ta Genel Koordinatör olarak bir buçuk senedir görev yapmaktayım. İnşaat sektöründe  mekanik üzerine hemen hemen her pozisyonda görev yapmam işimi daha da kolaylaştırdı diyebilirim. Evliyim ve Deniz adında üç aylık bir kızım var.

Bu mesleği seçmanizdeki en büyük etken.

Babam tersane mekanik müteahhiti olduğu için bizim mekanik tecrübemiz ilkokulda başladı. İlkokulda yazları babamın atölyesinde parçaları kaynatarak mekanik mesleğe başladım diyebilirim. Daha sonraları 15-16 senelik süreçte Tersane piyasasında yurtiçi-yurtdışında devamlı ve dönemsel gemi mekanik imalat ve uygulama ile alakalı birçok yerde uzun yıllar çalışmış bulunmaktayım. Mekanik genel ihtiyaçları ifade eden boru, vana ve diğer sarf malzemeleri iyi tanımam, mekanik tesisat uygulama konusunda bilgi sahibi olmam ile eğitimimi halkla ilişkiler, tanıtım, satış, pazarlama üzerine yapmam şuan sahip olduğum mesleği icra etmeme en büyük sebeptir. Gemicilik sektöründen inşaat sektörüne geçiş yapmamdaki bir diğer sebep mekanik anlamda benzer sistemsel çözümlere işaret eden iki sektörün ekonomik krizlerden ve devalüasyonlardan dolayı istemeden birbiri ile yozlaşması. Yani tersanelerdeki krizlerden, inişli çıkışlı piyasa koşullarından ötürü çalışan işçi sınıfının istemeden inşaat işçiliğine manipüle olması. Sanırım ben de dolaylı olarak onlardan biriyim. Çünkü inşaat piyasasının genel değimi ile şantiye yavaşlar ama asla durmaz.

Müşterilerinize sunduğunuz hizmetler neler

Öncelikle biz grup proje firmasıyız. Projenin başından sonuna kadar teknik anlamda kapsamlı, tedariki anlamda sınırsız, fiyat anlamında ekonomik çözümler sunmaktayız. Analiz Group’un kollarından biri olan Analizboru firmamız GF Hakan Plastik alt üst yapı boru ve ek parçaları, Unival vana ve yangın grupları ile diğer temel şantiye gereksinimlerinin tedariki hizmetini verirken, Analiz İklimlendirme firmamız hazır keşiften ziyade projelendirme yaparak olanı değil olması gerekeni belirler. İklimlendirme kolumuz partneri olduğumuz Samsung ve York klima sistemleri, Lowara ve Etna pompa grupları, Eca Kazan ile Mit marka boyler, eşanjör gibi mekanik oda ekipmanlarıyla ekonomik çözümlerle birlikte maksimum verimliliği hedeflemektedir. Ofis içindeki mühendis çalışma arkadaşlarımız gün içinde sürekli projelendirme yaparken fiyat ve ticari konular en son endişe duyacakları etkenlerdir. Aslında biz meta değil çözüm satıyoruz.

Bundan sonraki süreçte sektörde ne gibi işlere imza atmak istiyorsunuz

Bundan sonraki süreçte inşaat sektöründen ziyade bir süredir pazarlama çalışmaları yaptığımız tersane ve endüstriyel pazarın içine girmek hedefindeyiz. Endüstriyel ve hijyenik ısıtma soğutma sistemlerine çözüm sunmayı, projelendirmeyi ve malzeme tedariğini planlamaktayız. Bunun yanında  yıl içinde ciromuzun yüzde yirmilik dilimini kapsayan ihracatımızı daha da artırmak bir diğer hedefimiz. Ülke ekonomisine ihracat grafiğimizi artırarak bir nebzede olsa katkı sağlarsak ne mutlu bizlere.

Faaliyet gösterdiğiniz alanlarda dünden bugüne olan değişiklikleri nasıl değerlendirirsiniz

piyasa koşullar itibari ile finansal açıdan daralma gösterse de Analiz Group olarak piyasanın sermaye odaklı daralmasını gözardı ederek hizmet ve kalite anlamında daha büyümeyi planlamıştık. Bugün itibari ile yönettiğimiz sahibi olduğumuz markaları yaptığımız planlama ve pazar çalışmaları ile istediğimiz noktaya getirdiğimizi düşünüyorum. Hem Analizboru hem Analiz İklimlendirme şirketlerimiz kuruluşları eskiye dayanan ve piyasada bilinen kendi alanında belli bir kitleye sahip aktörlerdir. Artık piyasada yeni oyuncuların sayısı gün geçtikçe artıyor. Bir iki sene öncesine kadar geniş bir pazarın içindeydik. Biz ve bizim gibi firmaların düşündüğü gibi an itibari ile bu pazarın daraldığını, satış grafiklerinin  daha seyreleceğini söylemek mümkün. Analiz Group yeni oyunculara karşı bilgisi, tecrübesi, nitelikle kadrosu ile rekabet ortamında çok zorlanmayacaktır. Tabi bu genel piyasa durumunun iyiden iyiye gideceği umudundayız.

Hem bütçesel hem de büyüme hedefi olarak 2019 yılından beklentileriniz neler

2018 yılı itibari ile bütçesel olarak yüzde %30  büyüme gösterdik. 2019 yılında da bu paralelde büyümek en büyük gayemiz. Yeni ürün ve pazar çalışmalarımız olacak. Bu çalışmaların büyüme hedeflerimize pozitif etki edeceğine eminim. Kadromuza yeni isimler katarak sahaya daha da geniş ayak basacağız.

Benzer İçerikler

Yorum Ekle