EBİTT Hakan BEY Röportaj

ÖNCELİKLE BİZE KENDİNİZDEN BAHSEDER MİSİNİZ?

1974 yılında GAZİANTEP de doğdum. İlk, orta ve lise öğrenimimi İstanbul da tamamladım. 1997 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünden mezun oldum.

Profesyonel çalışma hayatıma 2000 yılında, tesisat sektöründe başladım ve mesleki gelişimimde çok katkısı olan köklü firmalarda 2006 yılına kadar çalıştım. 2006 yılından itibaren, sektörümüzde önemli bir isme sahip olan değerli büyüğüm Arif Köse ile kurduğumuz firmamız Ebitt Akışkan Teknolojileri Ltd. Şti. de devam etmekteyim.

Evliyim. 13 yaşında bir oğlum, 8 yaşında bir kızım var.

BU MESLEĞİ SEÇMENİZDE EN BÜYÜK ETKEN NEDİR?

Henüz lisede okurken mühendislik eğitimi alamaya karar vermiştim. İdeallerim, hedeflediğim iş doğrultusunda en uygun mühendislik o zamanda Makine Mühendisliği olacaktı. Şimdi olsa Mekatronik, ilave olarak da İşletme okurdum herhalde.

KURULUŞ HİKÂYENİZDEN BAHSEDER MİSİNİZ?

2006 yılında, mütevazı imkânlarla, sahip olduğumuz idealist ama amatör ruhla 500 m2 alanda İstanbul-Ferhatpaşa’ da kurulduk. Günümüze kadarda oldukça zorlu ama çok ciddi başarılara imza atarak geldik. Size kuruluş hikayemizden çok firmamızın geldiği durumdan bahsetmek isterim.

Firmamız, kendimize ait olan 10 dönüm bir arazi üzerinde, bunun 5400 m2 si kapalı bir alanda talaşlı imalat, montaj, depo, test üniteleri, satış, servis, ar-ge bölümleri ile Ömerli’ de faaliyetteyiz. Ayrıca Singapur, Macaristan ve İtalya’da kendi personelimizin çalıştığı, satış ofisleri ve depolarımız mevcuttur.

Ebitt-Türkiye merkezimizde 11 Kişisi mühendislerden oluşan toplam 42 kişilik ekibimizle sektörümüze hizmet sunmaktayız. Firmamızın yapılaması ise her bölgemiz için Bölge Ana Dağıtıcı Bayi ve bunların alt Bayileri ve Servisleri kuruluşlarımızdan oluşmaktadır. Bu açıdan bakıldı zaman aslında Ebitt olarak yaklaşık 300 kişilik bir aileyiz.

Ebitt EUROPE KFT Macaristan’da 11 kişi ile, 2000 m2 depo alanıyla tüm Avrupa Bölgesine hizmet edecek şekilde yapılandık. Macaristan stratejik olarak avantajlı bir bölge olduğu için seçtik. Böylelikle Avrupa içerisinde ürünlerimizi kolay ve hızlı bir şekilde dağıtımını gerçekleştirebiliyoruz.

Aynı strateji ile EBITT ASIA PASIFIC PTE LTD firmasını Singapur’ da kurduk. Yaklaşık üç yıldır 9 kişilik personelimizle Çin, Bangladeş, Hindistan Malezya gibi yoğun bir pazarlarda faaliyetteyiz. Ciromuzun ciddi bir kısmını bu firmamız üzerinden, Uzakdoğu pazarında gerçekleştiriyoruz.

Ayrıca EBİTT-ITALIA’da 17 acente ile sadece İtalya pazarında faaliyetteyiz.

Tüm satış organizasyonumuz ile 47 ülkeye İhracat yapıyoruz. Bu yıl ciromuzu %68’i ihracat, %32’si iç Pazar oluşturmaktadır.

FİRMANIZIN ÜRETİM SAHALARI VE ÜRÜNLERİNİN MEVCUT DURUMU HAKKINDA BİLGİLER VEREBİLİR MİSİNİZ?

Ana başlıkları ile ürünlerimiz sıralayacak olursam;

  • ıslak ve kuru rotorlu frekans kontrollü sirkülasyon pompaları,
  • derin kuyu, pis su ve drenaj için dalgıç pompalar,
  • paslanmaz çelik ve özel malzemeli endüstriyel proses pompaları,
  • paket hidroforlar
  • yangın pompa gruplarıdır.

Aslında Arşimet’ten beri pompaların hidrolik tarafında çok fazla bir değişiklik olmadı. Tabi ki ilk ilkel pompalara göre verimler arttı, çeşitleri arttı fakat son 50 yıldır değişiklik pek olmadı.  Ancak pompanın elektrik motorları verimleri ve işletim sistemleri yani elektronik kısmı ciddi bir gelişime uğradı. Biz de bütün Ar-ge çalışmalarımızı bu iki konuda yoğunlaştırdık. Dizaynı ile, yazılımı ile bize ait olan, hem hidroforlarımızda hem de sirkülasyon pompalarımızda kullanabildiğimiz, 15 KW değerine kadar pompa üzerine entegre edilebilen Frekans İnvertör cihazlarımızı WDRIVE’ ı geliştirdik. Tüm elektrik motorlarımızı Türk Malı ve minimum IE2 verim sınıfında, çoğu ürünümüzde de IE3 verim sınıfında kullanmaktayız.

Firmamız yaklaşık iki yıldır UL+FM sertifikalarına haiz, EBİTT markası ile kendi yangın pompalarımızı üretiyoruz. Pompalarımızda şimdilik max. 3000 GPM debi, max. 16 bar kapasitede UL sertifikasına sahiptir. FM onayı ile ilgili de çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Pompalar UL, panoları, dizel motorları UL/FM onaylı ürün kullanarak bu konfigürasyonla tüm ihracat pazarımızda ve ülkemizdeki birçok projede kabul görüyoruz. Yıllık ortalama 150 set sadece EBİTT UL+FM yangın seti satışı yapıyoruz.

Bir de henüz ticarileştirdiğimiz, %100 Türk Malı, kendi üretimimiz olan NCL serisi kuru rotorlu sirkülasyon pompalarımızı üretmeye başladık. Bu ürün WRAS, WMAS, IECC, CE gibi sertifikalara sahip, IE3 motorlu, yüksek verimli bir ürün olarak yine tüm export pazarlarımızda Avrupalı rakiplerimizle ciddi rekabet edebilmektedir.

MÜŞTERİLERİNİZE SUNDUĞUNUZ HİZMETLER NELERDİR?

Öncelikle şunu belirtmek isterim sektörümüzü geliştirmek adına seminerler düzenliyoruz düzenlediğimiz bu seminerlere mekanik tasarımcıları, mekanik uygulamacıları ve inşaat firmalarını davet ediyor ve yoğun ilgi görüyor. Bu seminler dışında hedef kitlemize bir bir ziyaretlerle sistem çözümlerin de destek veriyoruz. Burada dikkat ettiğimiz husus uygulanan sistem için doğru ürünleri önermektir. Doğru sisteme doğru ürünü önerdikten sonra ise satış mühendislerimizler imiz ve servislerimiz uygulamacı firmalar montaj aşamasında destek olmak amacıyla süpervizörlük hizmeti sağlamaktayız. Ürünlerimizin peşini devreye alındıktan sonrada bırakmıyoruz 2 yıl garanti kapsamında 6 ayda bir genel bakım hizmetlerini bir ücret talep etmeden yerine getiriyoruz. Müşterilerimiz bu hizmeti almaya devam etmek isterlerse garanti sürelerini 5 yıla kadar çıkartabiliyoruz.

BUNDAN SONRAKİ SÜREÇTE SEKTÖRDE NE GİBİ İŞLERE İMZA ATMAYI HEDEFLİYORSUNUZ?

Asıl hedefimiz, ülkemizde ürettiğimiz katma değeri yüksek ürünleri, tüm dünya coğrafyalarında pazarlamak. Bu hedefle firmamızın neredeyse tüm kazancını ürün geliştirmeye, fiziki koşullarını iyileştirmeye, sektörümüze uygun mühendisler yetiştirmeye ve asıl pazarlama faaliyetlerimize harcıyoruz. 2020 yılına kadar Konya’ da entegre bir tesis kurup tüm üretimimizi buraya kaydırmayı planlıyoruz. Çin başlı başına kendisi çok büyük bir Pazar olduğu için 2018 yılı sonuna kadar EBİTT CHINA’ kurmak istiyoruz.

FAALİYET GÖSTERDİĞİNİZ ALANLARDA DÜNDEN BUGÜNE OLAN DEĞİŞİKLİKLERİ NASIL DEĞERLENDİRİRSİNİZ?

Sektörümüzde gittikçe kötüye bir gidiş var maalesef. Nasıl iyi olabilir ki.. Bilginin, iyi ürünün, iyi hizmetin, iyi yetişmiş mühendisin hatta iyi projelerin bu kadar değersizleştiği bir dönem olmamıştır sanırım.

Eskiden projelerde satış yapmaya gittiğimizde, karşısına oturduğumuz Projecinin, Teknik Müdürün, Tesisat Mühendisinin acaba hangi teknik konuda bizi sınayacağını, yanlış veya eksik cevap verip işi kaybedeceğimizin korkusuyla dizlerimiz titrerdi. Şimdi ise tüm bu değerli teknik insanlar aradan kalktı, direk işin sahibi -ki şu sıralar sadece konut müteahhitleri ile sadece fiyat konuşur duruma geldik. Dolayısıyla sektördeki tüm birimlerde korkunç bir kalite kaybı başladı. Bu durum bizim gibi üreticileri zor durumlara soktuğu gibi, mekanik firmaları, proje üreten firmaları da çok zor durumlara düşürmektedir. Para kazanılmayan bir sektörün gelişmesi, büyümesi mümkün değildir.  Bu sebepledir ki iyi yetişmiş insanlar da artık pompa sektörünü tercih etmiyorlar.

REFERANS PROJE OLARAK NELERİ SÖYLEYEBİLİRSİNİZ?

Bugüne kadar gerek yurt içi, gerek yurt dışı bir çok prestij projede yer aldık. Birkaçını şöyle sıralarsam; Türkmenistan- Aşgabat Havaalanı, Irak’ da son dönemlerde yapılan en büyük dört hastane, Libya’ da Ronesans’ ın yaptığı beş ayrı şehrin havaalanlarında,  Bangladesh’ de bir çok sanayi kuruluşu  gibi yurt dışı büyük prestij projelerin dışında yurt içinde Brandium AVM-Otel-Residance ve konutların tümünde, Business İst., Kent Plus Fikirtepe, Halk GYO Bizimtepe-Aydos, Erzurum 1200 yataklı Hastane, Emlak Konut-Kayabaşı, Rings İstanbul, Soyak Konforia, Hilton Yalova gibi daha bir çok prestij proje referanslarımız arasındadır.

HEM BÜTÇESEL HEM DE BÜYÜME HEDEFİ OLARAK 2018 YILI DAN BEKLENTİLERİNİZ NELERDİR?

2017 yılını, kötü piyasa şartlarına rağmen %12 oranında bir büyüme ile kapattık. Bu yıl da aynı büyüme oranını korumak ve mevcut faaliyette bulunduğumuz ülkelerde nüfuz alanımızı artırmak, bunlara yeni ülkeleri ilave ederek etki alanımızı genişletmek en büyük hedefimizdir.

SON OLARAK FİRMANIZIN GELİŞİM SÜRECİNİ VE GELDİĞİNİZ NOKTAYI NASIL DEĞERLENDİRİYORSUNUZ?

Ebitt, kurulduğu yıldan günümüze kadar, büyük bir heyecan ve azimle hedeflerine ulaşmak için yılmadan çalışıyor. Çok kısa sürede ulaştığımız başarıyı önümüzdeki yıllarda da devam ettirip gelecekte bu bayrağı bizden devralacaklara ürünleriyle, hizmetiyle, bilinirliğiyle iyi bir firma bırakmak en önemli hedefimizdir.

Bu güzel söyleşi için Mechanic dergisine çok teşekkür ederim.

Benzer İçerikler

Yorum Ekle