“Doğru sistem seçimi ve tasarım ile enerjiyi verimli kullanabiliriz”

Sayın Fatih İlhan, sizi tanıyabilirmiyiz.

1979 yılında Dortmund’da doğdum. Evliyim ve 2 güzel kız çocuğunun babasıyım. İlk, orta ve lise öğrenimimi İstanbul’da tamamladım. 2000 yılında bugünkü adı ile Bülent Ecevit Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Meslek hayatıma öncelikli olarak şantiyelerde başladım.

Bir yıl Tuzla Tersanesi’nde ve üç yıl Gültay Tesisat firmasında çalıştım. Sonrasında üç yıl Dinamik Proje ve bir yıla yakın Ant Yapı Moskova Chertanovskaya şantiyesinde proje mühendisi olarak hizmet verdim.  Bu tecrübeler ile bugün Dora Mekanik Proje Mühendislik şirketimizde, ekibimiz ile birlikte proje hizmeti vermeye devam ediyoruz.

Sizi tanımlayacak özelliklerinizi de bilmek isteriz.

Sabırlı, azimli ve titiz bir insanım. Hedeflerimize ulaşmak ve karşılaştığımız zorlukların üstesinden gelmek için sabırlı ve azimli olmak gerektiğini düşünüyorum. Yapmış olduğum projelerde mutlaka her safhada işin içinde olmayı tercih ediyorum, titiz olmayı böyle açıklayabilirim.

Fatih Bey, Türk Tesisat Sektörü hakkında düşüncelerinizi alabilirmiyiz.

Türk tesisat sektörü, küresel bazlı daralmanın da etkisi ile sıkıntılı bir süreçten geçmektedir. Sektörümüzün lokomotifi olan inşaat firmaları ile birlikte yurt dışında birçok projeye imza attık. Günümüz şartlarında gerek küresel ekonomik krizler, gerek siyasi belirsizliklerden kaynaklı iş kayıplarımız mevcuttur. Özellikle yakın coğrafyamızda siyasi belirsizliklerin kalkması ile tesisat sektörünün canlanacağını düşünüyorum.

Projelerde mimari, statik, mekanik ve elektrik disiplinleri şu anda birlikte çalışıyorlar sizce istenilen yerdemiyiz.

Projelerde yaşanılan revizyonlar koordinasyon kalitesini etkilediğini düşünüyorum. Mimari revizyonların uzaması sonucu disiplinlerin proje teslim süresini sıkıştırmakta ve yeteri kadar zaman bulanamadığı durumlarda koordinasyon yetersiz kalmaktadır. Bu sebeple yatırımcı tarafında yapılan talepler sonucunda oluşan, disiplinlerin iş ve zaman kayıpları gözetilmelidir.

Projelerinizden örnekler vererek, ısıtma-soğutma-havalandırma sistemleri, otoparklarda duman kontrolü, yenilenebilir enerji konularında bizleri bilgilendirirmisiniz.

Son dönemde yapmış olduğumuz İstanbul Vergi Ve Denetim Kurulu Ataköy Hizmet Binası projesinden bahsetmek istiyorum.

İstanbul Vergi Ve Denetim Kurulu Ataköy Hizmet Binası

İstanbul Vergi ve Denetim Kurulu Ataköy Hizmet Binası, her biri zemin + 16 normal kat 3 bloktan oluşan 90.000m2 bir proje. Bu projede ofis alanlarının yanında binaya hizmet veren, eğitim salonları, kreş, fitness, yemekhane, otopark alanları ve binadan bağımsız çalışabilen konferans salonu mevcut.

Bu projede merkezi sistem kurulmuş olup bina genelinde 4 borulu fan-coil ile ısıtma soğutma sağlanmıştır.

Binada 5x700kW’ lık sıcak su kazanı, 2x770kW ve 3x1100kW’ lık hava soğutmalı su soğutma grubu tesis edilmiştir.

Bina genelinde ısı geri kazanımlı taze hava santralleri ile havalandırma yapılmıştır. Restoran, ana giriş lobisi ve konferans salonu gibi mekanlarda tam havalı sistem ile şartlandırma yapılmıştır. Bloklar yüksek katlı oldukları için 2 basınç zonuna ayrılmıştır. Katlardaki ısı geri kazanımlı primer taze hava santralleri dx bataryalı seçilerek işletme ve bakım maliyetlerinin düşürülmesi hedeflenmiştir.

Otoparkta jet fan sistemi ile havalandırma öngörülmüştür. Binanın 3 çekirdekten oluşması ve düz bir yapısı olamaması sebebi ile otopark tek bir havalandırma zonu kabul edilmiştir. Bir noktadan aksiyel fanlar ile taze hava girişi sağlanmış ve jet fanlar ile süprülen hava diğer noktadan yine aksiyel fanlar ile egzozu sağlanmıştır.

Binada yenilenebilir enerji anlamında ısı geri kazanımlı santraller kullanılmıştır. Kullanım sıcak su ihtiyacı sınırlı olduğu için binada güneş panelleri kullanılmamıştır. Kullanım sıcak su ihtiyacı yüksek olan son dönem yapmış olduğumuz otel projelerinde güneş panelleri kullanılmıştır. Ayrıca devam eden AVM projemizde müşteri WC alanlarında gri su sistemi kullanılmaktadır.

Yenilenebilir enerji hakkında neler söyleyebilirsiniz.

Yenilebilir enerji alanında özellikle son dönemde ülkemizde yapılan rüzgar enerjisi yatırımlarını çok değerli buluyorum. Ülkemize değer katacağına inanıyorum.

Enerji verimliliği hakkında düşüncelerinizi almak isteriz.

Enerji verimliliği çok önemsediğim bir konu. Enerjiyi verimli kullanabilmemizin ilk şartının doğru sistem seçimi ve tasarım olduğunu düşünüyorum. Seçilen sistemlerin bina ihtiyaçlarına cevap vermesi gerekmektedir. Birim enerji tüketimlerini düşürürken, binalarda yaşam standardı ve hizmet kalitesini en uygun sistem seçimi ile muhafaza edebiliriz. Proje başlangıcında yapmış olduğumuz fizibilite çalışmaları ve maliyet analizleri ile sistem seçimi büyük önem kazanmaktadır. Yatırımcıların da edinilen tecrübeler ile birlikte her geçen gün bilinçlendiğini düşünüyorum.

Son olarak söylemek istediğiniz dersek…

Gelişen sektörümüz ile enerji verimliliği yüksek, konforumuz bozulmadan ihtiyaçlarımıza cevap veren binalarımızın sayısının artacağını düşünüyorum.

DORA Mekanik Proje Mühendislik Firması kurucusu Makine Mühendisi Fatih İlhan ile Aralık sayımızın ön kapak söyleşisini gerçekleştirdik. Değerli bilgilerini paylaştığı için kendisine teşekkür ederiz.

Benzer İçerikler

Yorum Ekle