DemirDöküm, Genç Mühendislere Destek

Bu yıl dördüncüsü düzenlenen İTÜ Mühendislik Yarışması’nın sponsorları arasında yer alan DemirDöküm, yol gösterici olmak hedefiyle genç mühendislere desteğe devam ediyor.

İstanbul Teknik Üniversitesi Best Kulübü tarafından düzenlenen, Avrupa Mühendislik Yarışması, EBEC’in, Avrupa’nın 95 üniversitesinde düzenlenen yerel ayağının başlangıcı olan İTÜ Mühendislik Yarışması gerçekleştirildi. Organizasyonun Takım Tasarımı Partneri olan DemirDöküm, Ar-Ge ekibiyle öğrenci gruplarına yarışma konusunun tasarlanmasında destek oldu.
Genç mühendisler, yarışmaya 4’er kişilik takımlarla ‘vaka analizi’ ya da ‘takım tasarımı’ dallarından birini seçerek katıldılar. Vaka analizinde ve takım tasarımda belirlenen konular ile ilgili çalışmalar, öğrenciler tarafından, yarışma kurallarına uygun olarak, iki günlük süre içerisinde, İTÜ Maslak Kampüsü’nde, 19-20 Nisan tarihlerinde tamamlandı.
İkinci günün sonunda, İTÜ öğrencilerinden, yarışmaya katılan, ‘A Takımı’ birincilik derecesi kazanarak, bir sonraki aşama olan Türkiye Mühendislik Yarışması’na katılma hakkı kazandı.
Organizasyon kapsamında iki gün boyunca gençlere sunumlar yapan ve öğrencilerle bire bir görüşerek staj ve iş imkanı sağlayan DemirDöküm, iş dünyası-üniversite işbirliklerine özel önem veriyor. Özellikle Ar-Ge Merkezi’nde gençlerin eğitiminin üzerinde önemle duran DemirDöküm, sık sık gençlerle bir araya geliyor. Üniversite öğrencilerine DemirDöküm fabrikalarına teknik geziler düzenliyor ve yüksek lisans öğrencilerine tezlerinin hazırlık sürecinde ve yurtdışı staj imkanlarının sağlanması konularında öğrencilere öğrenim süreleri boyunca destek oluyor. Bunun yanı sıra, kendi bünyesinde çalışanlara eğitimlerini bir üst seviyeye taşımaları için çeşitli olanaklar sunuyor.
BEST, 1989’dan beri Avrupa’nın her yanındaki öğrencilere iletişim, beraber çalışma ve öğrenci değişimi imkanları sağlayan ve kar amacı gütmeyen bir topluluk olarak biliniyor. BEST, Avrupa’daki öğrencileri eğitim amaçlı etkinliklerde bir araya getiriyor; öğrenci,şirket,üniversite üçgeninde tarafları yakınlaştırıyor. BEST Mühendislik Yarışması yerel, ulusal ve Avrupa çaplı olmak üzere üç aşamadan oluşuyor. İTÜ Mühendislik Yarışması ile eş zamanlı Türkiye’nin diğer üniversitelerinde düzenlenen yarışmalar sonucunda kazananlar EBEC’in 2. aşaması olan Ulusal Best Mühendislik Yarışması’na katılmaya hak kazanıyor. Bu yarışmada da galip gelen ekip Avrupa çapında düzenlenen mühendislik yarışmasında, Türkiye’yi temsil ediyor olacak.

Benzer İçerikler

Yorum Ekle