Danfoss 80 Yaşında

Mads Clausen tarafından Danimarka’da tek kişilik bir girişim olarak kurulan Danfoss, bugün 24 bin personeli ve 100’den fazla ülkede satış ve üretim faaliyetiyle, enerji verimliliği ve yenilikçi çözümler alanında, dünya çapında lider tedarikçi şirketlerden birine dönüştü.

Şirketin Başkanı ve CEO’su Niels B. Christiansen, “Daha kimse küreselleşmeden bahsetmezken, Küresel Pazar Danfoss için bir dönüm noktası oldu ve bu süreç bize gurur duyabileceğimiz uluslararası bir pozisyon sağladı. Gelişmekte olan geniş pazarlarda ilk yer alanlardan biriydik ve gerek müşterilerimiz gerekse iş ortaklarımız ile iyi ilişkiler tesis etmek için hedef odaklı çalıştık. İleriye dönük olarak ana pazarlarımıza ve BRIC ülkelerine  odaklanmaya devam edecek, diğer taraftan halihazırda deneyim kazanmış olduğumuz Türkiye ve Endonezya gibi yeni büyüyen pazarlarda daha fazla çaba sarf edeceğiz” diye konuştu.
Kurulduğu günden bu yana kendini müşterinin ihtiyaçlarını karşılayan yenilikçi ürünler geliştirmeye adayan Danfoss, ilk kurulduğu dönemde buzdolabı sistemlerini regüle etmek için geliştirilen bir genleşme valfıyla üretim serüvenine başladı. Ardından dünyanın ilk radyatör termostatları ile dünyanın ilk seri üretimli frekans dönüştürücüleriyle devam etti. Bugün Danfoss, 50’ye yakın farklı ürün serisine sahip ve net satış gelirinin yaklaşık %4’ünü, dünyada çok miktarda enerji tasarrufu sağlayabilen yeni ve yenilikçi ürünleri geliştirmek için kullanıyor.

Danfoss’un 80 yılında önemli kilometre taşları:

1933: Mads Clausen şirket faaliyetlerine “Dansk Køleautomatik- og Apparat-Fabrik” adı altında başladı ve buzdolabı sistemleri için ilk genleşme valfını üretti.
1939: İlk distribütörlük sözleşmesi Hollandalı firma Itho ile imzalandı. İlk Radyatör Termostatı
İlk Radyatör Termostatı
1943:Radyatör termostatının icadı, oda sıcaklıklarının artık gereksiz enerji tüketimi olmadan düzenlenebileceği anlamına geliyordu.
1946: Şirket adını Danfoss olarak değiştirdi; “Dan” ifadesi şirketin Danimarkalı kökenini ve “foss” ise valflar boyunca akan ve düzenlenen akışkanı temsil ediyordu.
1949: Tümüyle Danfoss’a ait olan ilk satış şirketi, Arjantin’in Buenos Aires şehrinde kuruldu.
1958: Danfoss ABD ve Almanya’da satış şirketlerini kurdu.
1968: VLT® frekans dönüştürücü geliştirildi ve Danfoss bu teknolojide seri üretime geçen ilk şirket oldu. Birkaç yıl sonra frekans dönüştürücü AUDI taşıyıcı bandının hızını düzenlemek için kullanıldı.
1993: Danfoss, Rusya’nın Moskova şehrinde bir fabrika kurdu.
1996: Danfoss, Çin’de bir fabrika kurdu.
2003: Danfoss, %100 yabancı sermaye yatırımı olarak, Danfoss Türkiye’yi kurdu.

Benzer İçerikler

Yorum Ekle