Çerkezköy A.Schulman Fabrikasında Arı Yangın Ürünleri Tercih Edildi…

1928 yılında kurulmuş olan ve yüksek-performanslı plastik bileşimler üreticilerinden A. Schulman dünyanın önde gelen uluslararası firmalarından biridir. Yaklaşık 5000 kişi istihdam etmekte ve Dünya çapında 58 ülkede üretim tesisi bulunmaktadır. A.Schulman’ın Türkiye’de yaptığı önemli yatırımı Çerkezköy OSB içerisinde bulunan, 20 bin m2 kapalı alana sahip fabrikanın FM Global kontrolünde yapılan otomatik yangın söndürme sistemleri için “ARI Yangın Korunum Sistemleri” tercih edilmiştir.

A.Schulman’ın üretim ve depolama yapılacak olan Çerkezköy plastik fabrikasında otomatik yangın söndürme sistemlerinin kurulumunda Arı Yangın Korunum Sistemleri temsilcisi olduğu “Pentair” grubuna ait Amerikan menşeli UL listeli & FM onaylı FAIRBANKS NIJHUIS yangın pompaları, sprinkler ve vana gruplarında ise UL listeli & FM onaylı RELIABLE markaları ile yer aldı.

Pompa Grubunda “FAIRBANKS NIJHUIS” markalı 2500 GPM 9 bar değerlerinde 2 adet dikey türbin tip dizel yangın pompası seçilmiştir. Dizel pompa sürücüsü olarak 2350 RPM 300 HP gücünde Clarke Marka DP6H-UFAA62 Model sürücüler kullanılmıştır. Ana pompaların ufak kaçaklar karşısında çalışmasının önüne geçmek adına 25 GPM 10 bar değerinde kaçak giderme pompası da sisteme entegre edilmiştir. Yangın Pompa grupları 6” basınç rahatlatma vanaları ve 6” x 10” taşma konisi, 500 galonluk yakıt tankları ile birlikte, sistem debisini belirli aralıklarla test edebilmek için 8” akış ölçeri de dâhil olarak komple Fairbanks Nijhuis firmasından temin edilmiştir.

Sulu söndürme sistemlerinde kullanılan kelebek vana, yükselen milli vana, ıslak alarm vanası, buşakleli vana ile yardımcı elemanların tamamı ve sprinklerler UL listeli ve FM onaylı olarak Reliable markasından ve Reliable firmasının tedarikçi konumunda bulunduğu güvenilir kaynaklarından sağlanmıştır.

Projede özellikle tavan yüksekliğinin 13,5 metre olduğu ve plastik depolama yüksekliğinin fazla olduğu depo alanlarında 74oC 1” K360 Pendent ESFR sprinklerler, 4 metre yüksekliğe sahip olan çalışan makinelerin ve proses hatlarının ısı salınımı yaptığı üretim alanlarında ise 141oC ¾” K115 Upright sprinklerler kullanılmıştır.

Yangın Söndürme Sisteminin devreye alınması ve süpervizörlük hizmetleri Arı Yangın’ın tecrübeli ve güvenilir teknik ekibi tarafından bütün projelerde olduğu gibi bu projede de büyük bir özveri ve titizlik ile yerine getirilmiştir.

Benzer İçerikler

Yorum Ekle