Bosch Termoteknik, Manisa’dan 34 Ülkeyi Isıtıyor

Enerji verimli ısıtma, soğutma sistemleri ve sıcak su çözümlerinde Avrupa’nın lider tedarikçilerinden Bosch Termoteknik, Manisa’da bulunan fabrikasından Avrupa, Kafkaslar, Ortadoğu, Körfez Bölgesi, Latin Amerika ve Uzak Doğu’daki toplam 34 ülkeye ısıtma çözümleri sunuyor. Ar-Ge yatırımları ile öne çıkan ve üretiminin yüzde 70’ini ihraç eden Bosch Termoteknik Türkiye, 2013 yılını, 2012 yılında kırdığı 500 bin kombi üretim rekorunu egale ederek 600 bin kombi üretimi ile kapatacak.

Türkiye genelinde 1000’in üzerinde, Manisa Fabrikası’nda ise 870 çalışanı bulunan Bosch Termoteknik Türkiye, duvar tipi kombiler, yer tipi kazanlar, sıcak su, ısı pompaları, havalandırma / iklimlendirme ve ticari ürünler olmak üzere altı iş kolunda faaliyet gösteriyor. 109 bin metrekarelik alanda faaliyet gösteren Manisa Fabrikası’nda ise, duvar tipi kombi ve komponentleriyle ısı pompaları üretimi yapılıyor. Hem sıcak su, hem de ısınma ihtiyacını karşılayan 24 cihaz ailesi için 800’ün üzerinde tipte üretim gerçekleştirilen Manisa Fabrikası’nda ayrıca, bakır, paslanmaz ve plakalı eşanjörlerle 2 bin çeşidin üzerinde bakır boru üretiliyor. 2012 yılında 308 milyon Avro satış cirosu bulunan Bosch Termoteknik Türkiye’nin üretiminin yüzde 46’sını konvansiyonel, yüzde 54’ünü ise yoğuşmalı cihazlar oluşturuyor. Fabrika’ya 5 milyon Avro’su 2013 yılında olmak üzere, son beş yılda 32 milyon Avro’luk yatırım yapıldı.
Ø    2012 yılında kırdığı 500 bin kombi üretim rekorunu egale eden Bosch’tan 2013’te 600 bin kombi üretimi
Ø    Orta vadede hedef üretimi ikiye katlamak
Ø    Tamamı Türk mühendislerden kurulu Ar-Ge MerkeziAr-Ge Çalışmalarına 14,3 Milyon Avro Yatırım
Bosch Termoteknik Türkiye Manisa Fabrikası, üretimin yanı sıra, ürün tasarımı ve geliştirme yapmasıyla da ön plana çıkıyor. 2010 yılında Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından verilen Ar-Ge Merkezi belgesiyle tasdik edilen Manisa Ar-Ge Merkezi’nden tüm dünyaya teknoloji transfer ediliyor. 70’den fazla mühendis ve teknisyenden oluşan ekibin çalıştığı Ar-Ge Merkezi’nde son üç yıl içerisinde 14.3 milyon Avro’luk Ar-Ge harcaması yapıldı. Merkeze yapılan yatırımın önümüzdeki iki yılda 10 milyon Avro’yu aşması bekleniyor. Bosch sistemi içerisinde “konvansiyonel tip kombi geliştirme yetkinlik merkezi”  ve “geliştirme testleri yetkinlik merkezi” olma ayrıcalığına sahip olan merkezin, toplam 16 patent başvurusu bulunuyor.
Manisa Fabrikası’ndan Rekor
2011 ve 2012 yıllarında 500 binin üzerinde üretim adedi ile fabrika tarihinin en yüksek üretimini gerçekleştiren Bosch Termoteknik Türkiye Manisa Fabrikası, 2013’ü yeni bir üretim rekoruyla kapatacak. 2013 yılı sonuna kadar 600 binin üzerinde kombi üretmesi planlanan fabrika, bu rakamla Bosch fabrikaları arasında en fazla kombi üreten fabrika olma unvanını koruyacak. Bosch Termoteknik Türkiye Manisa Fabrikası’nın orta vadeli hedefi ise, üretimini ikiye katlamak.
Bosch Termoteknik’ten Çevre Dostu Fabrika ve Ürünler
Isıtma – Soğutma Sistemleri Pazarı ve Bosch Termoteknik Türkiye Manisa Fabrikası ile ilgili bilgi veren Bosch Termoteknik Türkiye Ticari Genel Müdürü Akın Kazak, gündemdeki en önemli konunun enerji tasarruflu ürünler olduğunu belirterek “Son 40 yılda dünya çapında enerji ihtiyacı 71 milyar kWh’den 144,5 milyar kWh’ye çıktı, yani yüzde 100 artış gösterdi. Değerlere göz attığımızda, dünya çapındaki enerji tüketiminin yüzde 47’sinin ısıtma nedeniyle gerçekleştiği görülüyor. Bu noktada çevre dostu işletme ve ürünlerin önemi her geçen gün artıyor. Bosch Termoteknik’in öncelik verdiği konuların başında da enerji verimliliği geliyor” dedi.
Türkiye pazarında önemli bir yere sahip olan Buderus ve Bosch markalı yoğuşmalı ve konvansiyonel kombi ve ısı pompaları Manisa fabrikamızda üretiliyor. Verim ve tasarruf sağlayan Buderus ve Bosch yoğuşmalı kombiler klasik ısıtma cihazlarına göre iklim, işletme ve bina şartlarına bağlı olarak yaklaşık %30’a varan oranlarda tasarruf sağlıyor.
2007’den Bu Yana 200 Bin Ağaçlık Tasarruf
“Çevre Dostu Fabrika” yaklaşımı ile ön plana çıkan Bosch Termoteknik Türkiye Manisa Fabrikası, CO2 emisyonunu 2007 yılından bu yana yüzde 44 azaltarak 200 bin ağacın CO dönüştürmesine denk gelen yıllık 4200 ton daha az CO2 salınımı sağladı. Ayrıca, yüzde 90’lIk geri dönüşüm oranı ile Termoteknik divizyonunun en yüksek geri dönüşüm oranına sahip cihazı Manisa Fabrikası’nda geliştirildi.
Bosch Termoteknik Türkiye Manisa Fabrikası Türkiye’nin en büyük 124. şirketi
Bosch Termoteknik Türkiye Manisa Fabrikası, tüm dünyaya yaptığı satışla 2011 yılında Türkiye’nin en büyük 47. ihracatçısı, 2012 yılında da ise 42. oldu. 2011 yılında Manisa ilinde en fazla kurumlar vergisi ödeyen özel işletme seçilen Fabrika, Bosch Termoteknik Divizyonunda, 2011 yılında “En İyi Fabrika”, 2012 yılında ise “En İyi İlerleme” ödüllerini aldı. 2012 yılını İklimlendirme Sanayi İhracat Şampiyonu olarak kapatan Manisa Fabrikası, aynı yıl, Türkiye’nin en büyük 124. şirketi olma unvanını da elde etti.
Bosch Termoteknik Türkiye Manisa Fabrikası’nda Yerel İş Gücü
Bosch Termoteknik Türkiye Manisa Fabrikası’nın Manisa ve çevre illerde sağladığı iş potansiyeli de dikkatleri çekiyor. Bulunduğu bölgede sanayinin gelişmesine ve yatırım gelmesine vesile olan Bosch Termoteknik Türkiye Manisa Fabrikası, yerli iş gücünü tercih etmesiyle önemli bir iş alanı da oluşturuyor. Bosch Termoteknik Türkiye Manisa Fabrikası’nda çalışan 870 kişinin neredeyse tamamı Manisa ve İzmir çevresinden. Mavi yakalı çalışanların yüzde 93’ünün lise veya üniversite mezunu olduğu fabrikada, beyaz yakalı çalışanların ise yüzde 12’si yüksek lisans ve doktora seviyesinde olmak üzere yüzde 84’ü üniversite ve üstü eğitime sahip.

Benzer İçerikler

Yorum Ekle