Başıma Gelen Haller-15

Sevgili dostlarım dergimizin bu sayısında İzmir’de yaptığım bir fabrika ziyaretini anlatacağım.

Bugün için ağırlıklı ısı geri kazanım cihazı ve klima santralı üreten ilerde benzeri bir çok ürün de üretmeye başlayacak bir fabrikayı ziyaret ettim. Söz konusu fabrikaya sahip olan bu firma köklü bir Alman aile şirketi tarafından yaklaşık iki sene önce kurulmuş olup bir makina mühendisi Türk hissedarına da sahip bulunmaktadır.

Üretimleri gerçekten çok kaliteli. Fabrikaları tertemiz. Ciddi bir AR-GE çalışmaları var. AR-GE personeli çok başarılı çalışmalar yapmakta. Ürettikleri cihazların iç cidarlarında aluzing kaplamalı saç kullanıyorlar. Şu andaki fabrikaları yaklaşık 3000 m2 üretim, 2000 m2 stok sahasına sahip. Kendilerine yakın bir organize sanayi bölgesinde 10.000 m2 lik yeni bir fabrika arazisi satın almışlar. Kısmetse yakın bir gelecekte kısmetse oraya daha büyük bir fabrika yapacaklar.

Büyük hissedarın yabancı olması ve benzer ürünler üretmesi dolayısıyla yurt dışına ciddi ihracat yapabilmekteler. Şu anda çalışan toplam eleman sayısı 50 civarında olup yeni fabrikalarında bu sayı daha da artacaktır.

Bu ziyareti sevgili kardeşim ve meslektaşım Zühtü Ferah ile yaptım. Ziyaretimiz iki aşamalı oldu. İlk aşamasında firmalarını tanıttılar ve ürünleri hakkında teknik bilgi verdiler. İkinci aşamada üretim bandını gezdik ve üretimlerini inceledik. İlk aşamadaki teknik tanıtım çok doyurucu geçti. Hayatımda yüzlerce fabrika gezdim yüzlerce teknik bilgi aldım. İnanın en zevkli ve doyurucularından birisi bu idi. Zaten Zühtü kardeşimle bir arada olduğumuzda bir birimizi tetikleyebildiğimizden dolayı teknik sohbetimiz çok zevkli bir hal aldığı için bu teknik sohbette doyumsuz hale geldi. En azından AC motor ile EC motor arasındaki farkı çok net bir şekilde öğrendik. AC motora kumanda eden sürücünün elektrik akımını alternatif akımdan doğru akıma çevirip elektriğin Herz’ini değiştirip tekrar alternatif akıma değiştirdiğini ve her değişimde %7 kayıpa maruz kalıp ciddi bir ısınmaya sebeb olduğunu bunun yanında EC motorda ise alternatif elektrik akımını doğru akıma çevirip akımın Herz’ini değiştirerek motorun devrini değiştirdiğini öğrendik. Böylece EC motorun doğru akım motorunun bütün üstünlüklerine sahip olan çok daha verimli ve kulanışlı bir motor olduğunu anladık.

Gezdiğim bu fabrika Aera fabrikası olup yetkilileri Cihan Çangarlı ve Bilgi Akkaya kardeşlerim idi. Her ikisine gösterdikleri misafir perverlikten dolayı sonsuz teşekkürlerimi sunarım.

Bütün kalbimle başarılarının devamını dilerim. Sağolsunlar, var olsunlar.

Saygı, sevgi ve selamlarımla.

Not: Sevgili dostlarım yazımı okuyan kardeşlerim lütfen bana Messenger’dan veya Whatsapp’dan görüşlerini yansıtır ise en azından okudum notu yollarsa çok memnun olacağım. Belki böylece sizlere daha faydalı olma şansı yakalayabileceğim. Şimdiden bu zahmettiniz için teşekkürler.

 

Benzer İçerikler

Yorum Ekle