ASHRAE Serbest Bölge Konferansı DOHA’da Türkiye Temsil Edildi

ASHRAE Serbest Bölge’ye bağlı “Chapter” ların katıldığı yıllık konferans bu yıl 26-28 Eylül  2013 tarihleri arasında Katar’ın Doha kentinde yapıldı. Türkiye olarak ilk kez temsil edildiğimiz  bu konferans’a, “Turkish Section” Başkanı Prof. Dr.  Barış Özerdem  gözlemci olarak katıldı.

Konferansın ilk günü teknik oturumlara ayrıldı. Açılışı takiben, ASHRAE Başkanı Prof. Dr. William Bahnfleth “Binalara İç Hava Kalitesi ile  Enerji Verimliliğinin Entegrasyonu” başlıklı bir sunum yaptı. Önceki ASHRAE Başkanı Thomas Watson ise, HVAC&R sistemlerinde kullanılan motor ve sürücülerdeki son gelişmeleri anlattığı bir sunum gerçekleştirdi. ASHRAE’nin “Seçkin Konuşmacı” statüsündeki  diğer konuşmacılardan  James Tauby HVAC  sistemlerinde sismik güvenlik, Salah Nezar dış ortam soğutması, Farooq Mehboob bina teknolojilerindeki son gelişmeler, aynı zamanda eski ASHRAE başkanlarından olan Ron Jarnajin ise, ASHRAE ileri enerji tasarım kılavuzu üzerine konuşmalar yaptılar. Bu konuşmaların ardında da, Orta Doğu Bölgesinde kullanılan iklimlendirme cihazlarının enerji verimlerinin tartışıldığı bir panel gerçekleştirildi. Bu panelde konuşmacı olarak akademisyenler, üst düzey yöneticiler ve tasarımcılar yer aldı.
Konferansın ikinci ve üçüncü günlerinde ise  değişik atölye çalışmaları gerçekleştirildi. Bu atölye çalışmaları üye ilişkilerinin ve kurumsallığın geliştirilmesi ile araştırma & geliştirme   faaliyetleri hakkında idi.   Üçüncü günün sonuda da, ASHRAE Kış Toplantısına taşınacak konular, tüzük değişikliği önerileri delegelerce oylanarak tespit edildi. ASHRAE Serbest Bölge içerisinde bulunan değişik idari yapılarda görev alacak kişiler de,  sadece delegelerin katıldığı bir toplantı ve sonrasında yapılan seçimle belirlendi.
“ASHRAE Serbest Bölge”yi oluşturan “Chapter”ların değişik kriterlere göre gösterdikleri performanslar ve karşılığında aldıkları  ödüller ise, yapılan veda yemeği esnasında ASHRAE üst yönetimi tarafından  dağıtıldı.
Değişik sosyal aktivitelerle de zenginleştirilen konferans sonrasında, ASHRAE üyeleri bir sonraki konferansın yapılacağı Madrid’de 2014 yılında buluşmak üzere ayrıldılar. Bu konferansın en önemli yanlarından bir tanesi de, 2015 yılında yapılacak konferans için Türkiye’nin  aday olmasıydı.  Türkiye’nin “Chapter” statüsüne yükselmesiyle adaylığımız daha da güçlenmiş olacaktır.
Resim Soldan sağa: ASHRAE Lübnan Chapter Başkanı Dr. Michel Hayek,  ASHRAE Avrupa Alt-Bölge Başkanı Bassam Elassaad ve ASHRAE Türkiye  Başkanı Prof. Dr. Barış Özerdem.

Benzer İçerikler

Yorum Ekle