Adana Şehir Hastanesi

Adana Şehir Hastanesi, ERKE Sürdürülebilir Bina Tasarım danışmanlığında yürütülen süreç sonunda, Amerikan Yeşil Binalar Konseyi (USGBC) tarafından verilen LEED Gold sertifikasını LEED-Healthcare v2009 kategorisinde almaya hak kazandı.

Her alanı özenle dizayn edilen 1150 yatak kapasiteli Adana Şehir Hastanesi,  5 bin personeli ile günlük 16 bin hastaya hizmet vermektedir. Adana Şehir Hastanesi, 1.512 sismik izolatöre sahiptir. Bu özelliğiyle dünyanın en büyük sismik izolatörlü hastanesi olarak gösterildi. Dünyanın en ileri teknolojisine sahip 3 yönlü sarkaç tipi deprem izolatörleri sayesinde, olası en şiddetli deprem sırasında ve sonrasında bile tüm operasyonel faaliyetlerini hiçbir aksama olmadan yerine getirmeye devam edebilecek.

Sürdürülebilir Araziler

  • Adana Şehir Hastanesi, proje alanı seçimi yapılırken bu alanın tarım alanı, korunması gereken özel alanda ya da sınırı ya da herhangi bir su kütlesine zarar verecek bir yakınlıkta bulunmamasına özen gösterilmiştir.
  • Adana Şehir Hastanesi, toplu taşıma duraklarına yürüme mesafesinde olacak şekilde tasarlandığından proje kullanıcılarının toplu taşıma kullanımına teşvik edilmesi sağlanmıştır.
  • Adana Şehir Hastanesi’nde araç kullanımından kaynaklı emisyonu ve trafik yükünü düşürmek amacıyla yapılan bir diğer uygulama ise; kullanıcı sayısının %5’i kadar bisiklet park yeri tasarlanmasıdır. Ayrıca bisiklet kullanıcıları için duş ve soyunma kabinleri oluşturulmuş ve kullanım konforları arttırılmıştır. Bu sayede bina kullanıcıları bisiklet kullanımına teşvik edilmiştir. Bu kapsamda kullanıcılar için bisiklet park alanları ve duş/soyunma odaları tasarlandı
  • Projede otopark alanları tasarlanırken düşük emisyonlu araçlar için özel araç park imkanı sağlanmış, bu park yerleri girişlere yakın ve prestijli noktalara konumlandırılarak kullanıcıların düşük emisyonlu araç kullanımına teşvik edilmesi sağlanmıştır. Bu sayede karbon emisyonlarının azaltılması hedeflenmiştir. Ayrıca yüksek araç yoğunluğu ihtimalinin önüne geçmek için, yönetmelikleri aşmayacak seviyede otopark sayısı belirlenmiştir.
  • Projede otoparkların büyük bir kısmı yer altında olacak şekilde tasarım yapılmıştır. Zeminde yeşil alana yer verilerek ısı etkisini azaltmak hedeflenmiştir. Ayrıca ısı etkisini azaltmanın bir diğer yöntemi olarak çatıda açık renkli materyal kullanımı sağlanmıştır.
  • Bunun yanında inşaat sırasında kirliliği önlemek, bölgeden geçen su kaynaklarının ya da hatlarının korunmasını sağlamak, erozyonu önlemek amacıyla önlemlerin alındığı bir plan yapılmış ve bu plana dayalı olarak inşaat aşaması ilerlenmiştir.

Su Verimliliği

  • Adana Şehir Hastanesi’nde iç mekanlarda su tasarrufunu sağlamak amacıyla düşük debili vitrifiye armatürler ve düşük hacimli rezervuarlar tercih edilirken aynı zamanda bina içinde tesis edilen çamaşırhane, mutfak gibi alanlarda kullanılan çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, buharlı pişirici vb. su tüketen ekipmanların su verimli olmasına özen gösterilmiştir. Bu şekilde iç mekan su tüketiminde % 42 su tasarrufu sağlanmıştır.
  • Projede seçilen x-ray, otoklav, sterilizatör, mr gibi medikal cihazların ve vakum sistemi, hava kompresörü gibi yapı ekipmanlarını da kapalı devre ya da susuz çalışan tipleri kullanılarak bina içinde su verimliliği arttırılmıştır.
  • Soğutma kulesinde proses suyu olarak şebeke suyu kullanımı azaltılmıştır.

Benzer İçerikler

Yorum Ekle