2023’e Kadar İhracatta Her Yıl En Az %15 Artış

Türk iklimlendirme sektörü ocak ayındaki yükseliş trendini şubat ayında da devam ettirerek yüzde 18.1 değerinde ihracat artışı yaşadı.
İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Poyraz, sektörün Türkiye geneli ihracat artışının da üzerinde bir artış yaşadığına dikkat çekerek, geçtiğimiz yıl şubat ayı ihracat rakamlarına göre yüzde 18.1’lik artış yaşayarak 356 milyon dolarlık ihracat yaptıklarını kaydetti.

Ocak-Şubat 2014 döneminde de artışın yüzde 18.8 olarak gerçekleştiğini de belirten Poyraz, ilk iki ayda ihracatın 686 milyon dolar olarak gerçekleştiğini kaydetti. 2023 yılı 25 milyar dolar ihracat hedefini gerçekleştirebilmek için her yıl minimum yüzde 15 oranında artış gerçekleştirmeyi hedeflediklerini söyleyen Poyraz, 2014 yılı ihracat hedeflerinin ise 5 milyar dolar olduğunu vurguladı. 
Yurt içinde ve dünya piyasalarında yaşanan olumsuzluklara karşın ihracatta çıtanın yükseliyor olmasının memnuniyet verici olduğunu ifade eden Poyraz, sektörün sağlam bir yapıya sahip olduğunu, en kırılgan piyasa şartlarında bile ayakları üzerinde durabildiğini belirtti. Türk iklimlendirme sektörü mensuplarının yönünü ihracata döndüğünü, Türkiye’nin buna ihtiyacı olduğunu ifade eden Poyraz, “ İSİB olarak mensuplarımızın daha iyi şartlarda ve etkin bir şekilde yurt dışına yönelmesi için ülke bazlı datalar hazırlıyoruz, devlet yardımlarından daha etkili ve doğru bir biçimde yararlanılabilmesinin yolunu gösteriyoruz ve en önemlisi de yoğun bir tanıtım yaparak, özellikle yurt dışı fuarlarda sektörümüzü güçlü bir şekilde temsil etmeye çalışıyoruz. 2014 yılı performansımızın daha iyi olacağı kanaatindeyiz” dedi.

Benzer İçerikler

Yorum Ekle